Skip to main content
search

Pojawienie się zmarszczek to efekt starzenia się skóry, który występuje naturalnie. Wraz z wiekiem skóra staje się mniej elastyczna, ponieważ przestaje produkować elastynę i kolagen. Pacjenci często poddają się zabiegom, które usuną lub zmniejszą zmarszczki pod oczami, na czole i zmarszczki mimiczne. Wiele osób pragnie pozbyć się zmarszczek, ponieważ są one czynnikiem, który determinuje postrzeganie wieku. Medycyna estetyczna jest w stanie zredukować nawet głębokie zmarszczki za pomocą różnorodnych metod.

Toksyna botulinowa na zmarszczki

Mechanizm działania toksyny botulinowej na początku wykorzystywany był w neurologii i okulistyce. Wraz z biegiem lat opracowano sposoby wstrzykiwania preparatu w dermatologii estetycznej, a zabiegi z jego użyciem zaczęto wykonywać pod koniec lat 80. Zmarszczki powstają jako efekt nadmiernej aktywności mięśni w pewnych częściach twarzy. Przed zabiegiem lekarz zbierze od pacjenta obszerny wywiad lekarski. Niektóre osoby nie będą mogły poddać się zabiegowi i mowa np. o kobietach w ciąży lub karmiących piersią. Przed zabiegiem lekarz dezynfekuje i odtłuszcza skórę. W razie potrzeby można znieczulić skórę lodem.

Preparat zostaje wstrzyknięty w miejsca, które wymagają wygładzenia. Należy odpowiednio dobrać ilość preparatu, aby nie spowodował on problemów z mimiką twarzy. Zabieg trwa kilkanaście minut, a pierwsze objawy można zauważyć między drugim a czternastym dniem od zabiegu. Po dwóch tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną, która pozwoli sprawdzić, czy toksyna botulinowa rozłożył się równomiernie. Toksyna botulinowa sprawi, że twarz będzie wyglądała kilka lat młodziej, ponieważ pozwoli pozbyć się nawet dużych zmarszczek.

zmarszczki na twarzy kobiety - usuwanie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która w naturalny sposób występuje w skórze ludzi. Jej funkcją jest magazynowanie wody i wiązanie cząsteczek wody, dlatego też jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na nawilżenie skóry. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wykonuje się zazwyczaj w obrębie skóry twarzy. Godzinę przed zabiegiem nakłada się na twarz krem znieczulający, a następnie rozpoczyna się ostrzykiwanie wybranych partii twarzy. Wykorzystuje się w tym celu bardzo cienkie igły, a czas trwania zabiegu to około pół godziny. Lekarz podczas pierwszej wizyty przeprowadzi wywiad z pacjentem, który pozwoli określić czy zabieg może być przeprowadzony. Kwas hialuronowy wiążąc wodę, sprawia, że skóra staje się napięta, nawilżona i wygląda młodo. Zabieg wykonuje się najczęściej z kilku powodów:

  1. modelowanie konturu twarzy,
  2. usuwanie zmarszczek,
  3. modelowania zapadniętych kącików ust.

Zabieg nie zapewni trwałych efektów. Po upływie około 6-12 miesięcy konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu, ponieważ nastąpi stopniowa degradacja substancji.

Mezoterapia jako skuteczny sposób na usuwanie zmarszczek

Zabieg polega na wprowadzeniu w głąb skóry specjalnych substancji aktywnych, które regenerują skórę. Nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest całkowicie bezbolesny. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje mezoterapii: igłową i z wykorzystaniem impulsów elektrycznych. Mezoterapia wspomoże leczenie chorób skórnych np. łysienia, a także pozwoli w znaczy sposób odmłodzić skórę. Efekt zabiegu to likwidacja przebarwień, przywrócenie jędrności, zmniejszenie zmarszczek, wyrównanie powierzchni skóry.

Skóra staje się napięta, a owal twarzy utrzymuje się przez długi czas. W trakcie zabiegu dochodzi do pobudzenia produkcji włókien kolagenowych i elastyny, które odpowiadają za nawilżenie i napięcie skóry. Wstrzykiwane preparaty wyróżnia bardzo oryginalna kompozycja skutecznych składników dobranych w zależności od oczekiwanych efektów. Najlepsze efekty widoczne są po wykonaniu serii 5 zabiegów.

Zastosowanie nici PDO jako środka na zmarszczki

Rynek usług medycyny estetycznej z roku na rok ulega unowocześnieniu. Coraz większa liczba pacjentów chcących skorzystać z usług zmusza do ciągłego poszukiwania nowych mniej inwazyjnych metod. Jedną z najnowszych metod jest wykorzystanie nici PDO, które są wykonane z syntetycznego i całkowicie biowchłanialnego materiału. Wykonane są z polidioksanonu, czyli materiału używanego wcześniej np. we wchłanialnych szwach. Włókno nie wywołuje reakcji alergicznych, jest więc świetnym rozwiązaniem. Istnieje kilka rodzajów nici, a lekarz dobierze odpowiedni uwzględniając obecny stan skóry i oczekiwania pacjenta.

Zabieg jest bardzo łatwy, skuteczny, bezpieczny, dzięki czemu jest często wybierany. Efekty estetyczne są wynikiem działania dwóch mechanizmów, czyli mechanicznego napięcia i uniesienia skóry oraz pobudzenia naturalnego procesu produkcji kolagenu. Zabieg trwa dość krótko i jest całkowicie bezbolesny, a w razie potrzeby pacjenta można znieczulić kremem. Po wchłonięciu nici efekt utrzymuje się nawet 2-3 lata.

Usuwanie zmarszczek laserem

Laser emituje monochromatyczną wiązkę światła o określonej długości fali. Rodzaj oraz moc lasera dobiera się w zależności od zabiegu, do którego ma zostać użyty. Celem laseru jest utworzenie maleńkich uszkodzeń, które następnie powodują regenerację skóry. Uruchamia się wówczas wiele procesów komórkowych, które mają na celu przebudowę włókien kolagenu i elastyny. Zabieg można wykonać na każdej partii ciała, jednak pacjenci najczęściej wybierają okolice twarzy, szyi i dekoltu.

Użycie lasera spowoduje odmłodzenie skóry oraz zwiększenie jej elastyczności. Można wykorzystać go do redukcji drobnych zmarszczek. Laserem można leczyć także blizny pooperacyjne lub zmniejszać rozstępy. Efekt zabiegu będzie widoczny po około 6-8 tygodniach, a skóra będzie wyglądała młodziej o kilka lat.

Peelingi odmładzające

Zabiegi z użyciem peelingu mogą być wykonane w gabinecie kosmetycznym lub u lekarza. Złuszczanie głębokie należy wykonać u doświadczonego lekarza dermatologa. Kwasy użyte w peelingach złuszczają skórę i pobudzają ją do regeneracji i wytwarzania większej ilości kolagenu. Skóra staje się zatem bardziej nawilżona i elastyczna. Zabieg peelingu trwa zazwyczaj około 20 minut i pozwoli spłycić drobne zmarszczki i zmniejszy przebarwienia.

Skóra będzie gładka i bardziej odporna na pojawienie się nowych zmarszczek. Peelingi można podzielić na bardzo powierzchowne, powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Niektóre rodzaje peelingu można wykonać poprzez nałożenie na skórę odpowiedniej substancji, a inne polegają na użyciu lasera lub diamentów. Główne wskazania do wykonania zabiegów z użyciem peelingu to utrata jędrności skóry, drobne zmarszczki, rozszerzone pory skóry, rozstępy, powierzchowne blizny i przebarwienia. Po zabiegu skóra stanie się rozjaśniona, odświeżona, dotleniona i sprężysta.

Peelingi okażą się pomocne także w przypadku rogowacenia naskórka i suchości skóry. Zabiegi wykazują działanie przeciwbakteryjne i regulujące wydzielanie sebum. Dermatolog na pewno dobierze najlepszy rodzaj substancji i rodzaj peelingu, który będzie odpowiedni dla pacjenta. Efekty związane z odbudową skóry widoczne są po kilku miesiącach. Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować, np. odstawić silne kremy na kilka dni przed planowanym peelingiem. Wszelkie zalecenia wytłumaczy lekarz dermatolog podczas pierwszej wizyty.

2 komentarze

  • Awatar użytkownika health health pisze:

    Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit
    and sources back to your blog? My website is in the very same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the
    information you present here. Please let me know if this okay with you.
    Regards!

Zostaw komentarz