Kategoria

Dermatologia kliniczna

naczyniak

Naczyniak to niegroźny nowotwór. Jak się ich pozbyć?

Na Twojej skórze znajdują się niewielkie, czerwone grudki lub plamki, które nie dają jednak żadnych objawów? Jeśli nie rosną i nie zmieniają swojego wyglądu, to prawdopodobnie naczyniaki, będące nowotworami naczyń krwionośnych. Ze względów zdrowotnych z reguły nie trzeba ich usuwać, jednak często robi się to ze względów estetycznych. Jak je leczyć? (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
6 kwietnia 2020
wypadanie włosów przyczyny

Powstrzymaj wypadanie włosów! – przyczyny, leczenie

Długie, sprężyste i gęste kosmyki to marzenie chyba każdej kobiety. Każdego dnia tracimy około 100  włosów – to normalne zjawisko, związane z ich cyklem życia. Jeśli jednak tracisz ich o wiele więcej, a przerzedzenie jest już wyraźnie widoczne – musisz działać. Podstawą jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak diagnozować i zażegnać problem wypadających włosów? (więcej…)
Jak przygotować się do wizyty u dermatologa

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Dermatolog kojarzy się z leczeniem chorób skóry. Na tym jego kompetencje się nie kończą. Pomoże również w przypadku problemów z włosami, paznokciami czy błonami śluzowymi. Jak powinnaś przygotować się do wizyty u dermatologa? Czy potrzebujesz do tego wyników badań? Odpowiadamy! (więcej…)
czerniak rak skory

Czerniak – fakty i mity o czerniaku

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry wywodzący się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik melaninę. Przemiana w nowotwór złośliwy polega na przekształceniu melanocytów w komórki nowotworowe. Czerniaki najczęściej rozwijają się w obrębie skóry, ale mogą wystąpić także w błonie śluzowej ust, nosa czy gałki ocznej, lub rzadziej w innej lokalizacji (przewód pokarmowy, opony mózgowo-rdzeniowe, układ chłonny) czyli wszędzie tam, gdzie obecne są komórki barwnikowe (melanocyty). (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
18 października 2019
Laser CUTERA

Laser Cutera – sposób na pękające naczynka

Widoczne popękane naczynka to pozornie błahy problem, który oznacza problemy zdrowotne. Dla osoby cierpiącej na tę przypadłość to wiele problemów w życiu codziennym, a problem powoduje wstydliwość. Naczynka, szczególnie na twarzy są bardzo widoczne. Z problemem należy udać się do lekarza, który zaplanuje leczenie. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
20 września 2019
różne zastosowania lasera frakcyjnego

Różne zastosowania lasera frakcyjnego

Pacjenci niezadowoleni ze swojego wyglądu mogą dzięki rozwojowi medycyny estetycznej poddać się różnorodnym zabiegom. Również pacjenci cierpiący z powodu przebarwień czy blizn znajdą odpowiedni zabieg dla siebie. Zastosowanie nowoczesnego lasera frakcyjnego pozwoli w bezpieczny sposób pozbyć się niechcianych zmian skórnych. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
20 września 2019
terapia fotodynamiczna

Tlen i UV jako metoda leczenia – terapia fotodynamiczna

Czym jest terapia fotodynamiczna (ang. photodynamic therapy – PDT)? Jest to forma leczenia, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła, katalizują powstanie tlenu singletowego, który działa toksycznie na komórki nowotworowe i inne chore komórki. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
4 września 2019
Choroby nowotworowe skóry objawy rodzaje i leczenie

Choroby nowotworowe skóry – objawy, rodzaje i leczenie

W przypadku zauważenia niepokojących i długo utrzymujących się zmian skórnych należy koniecznie skonsultować się z dermatologiem. Nowotwór skóry powstaje powoli, a poprzedzają go zmiany skórne, które nie mają charakteru nowotworowego. Wraz z biegiem czasu zmiany te przekształcają się w nowotwór, którego leczenie jest już o wiele trudniejsze. Wczesne wykrycie zmian skórnych lub nowotworu daje duże szanse pełnego wyleczenia. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
1 września 2019
Choroby infekcyjne skóry

Choroby infekcyjne skóry – jak sobie z nimi radzić?

Skóra człowieka to miejsce bytowania wielu przeróżnych drobnoustrojów, a także bakterii. Przeważnie są to gronkowce i bakterie gram-ujemne. W przypadku osłabionej odporności lub urazach bakterie mogą wniknąć w głąb skóry i się namnażać. Naukowcy wyróżniają dwa rodzaje chorób infekcyjnych skóry: bakteryjne i wirusowe. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
3 sierpnia 2019
nowotwór skóry

Stany przednowotworowe skóry

Do grupy schorzeń przedrakowych skóry zalicza się blizny po chorobach oraz blizny pooparzeniowe. Stany przednowotworowe skóry to takie choroby, z których o wiele częściej powstają nowotwory. Nieleczone objawy z biegiem czasu zawsze zamienią się w nowotwór skóry. Warto obserwować zmiany na swojej skórze i w przypadku pojawienia się przerostu lub innych niepokojących zmian udać się do lekarza. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
3 sierpnia 2019
łuszczyca skóry łokcia

Łuszczyca – objawy i leczenie choroby skóry

Choroba jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry i dotyczy około 2-3% rasy białej. Przyczyny powstania łuszczycy są bardzo złożone, a istotną rolę odgrywa genetyka. Dotyczyć może osób w każdym wieku i występuje u kobiet i mężczyzn. Łuszczycę charakteryzuje nawrotowy charakter. (więcej…)
łysienie u mężczyzn

Łysienie – przyczyny i leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn

Zadbane i zdrowe włosy to wizytówka nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Włosy to także atrakcyjny element wyglądu zauważany przez płeć przeciwną. Wypadanie włosów to proces, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Problem pojawia się wtedy, gdy włosy wypadają w zbyt dużych ilościach, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe włosy. Prowadzić to może do przerzedzenia włosów lub całkowitego wyłysienia. (więcej…)
alergiczne choroby skóry

Alergiczne choroby skóry – jak leczyć?

Wiele osób zauważa u siebie objawy alergicznych chorób, lecz je ignoruje. Jest to dolegliwość, którą charakteryzuje posiadanie nabytej alergii na jakiś alergen. Pacjenci często są zaskoczeni, ponieważ okazuje się, że są uczuleni na substancję, z którą od dawna się stykali. Czasami po wielu latach kontaktu z jakąś substancją wytworzony zostaje mechanizm odpowiedzialny za uczulenie. (więcej…)
rybia łuska

Rybia łuska – przyczyny, objawy, leczenie

Rybia łuska to przewlekła i ciężka choroba, w której wyjątkowo ważne jest wsparcie bliskich osób. Nie obędzie się także bez regularnych badań i wizyt u dermatologa. To trudna do leczenia choroba, aczkolwiek warto spróbować zmniejszyć jej objawy i ograniczyć rozwój poprzez wdrożenie leczenia. Przyczyny rybiej łuski Choroba ta w zależności od rozpoznanej odmiany może mieć większe lub mniejsze nasilenie. Każdy przypadek tej choroby jest jednak chorobą przewlekłą. Schorzenie to może być dziedziczone lub występować jako następstwo mutacji chromosomów. Niektóre przypadki choroby to schorzenie nabyte. Większość przypadków choroby ma swoje źródło w zaburzeniach sfery genetyki. Najważniejszą przyczyną jest obecność w materiale…
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Źródło atopowego zapalenia skóry (AZS) leży w genach pacjenta. Choroba uważana jest za schorzenie cywilizacyjne, ponieważ dotyka około 1/3 populacji. Najwięcej reakcji organizmu pochodzi bezpośrednio z alergenów dotyczących układu oddechowego lub przewodu pokarmowego. Choroba dotyczy naskórka i skóry właściwej, a charakteryzuje się świądem i zmianami skórnymi. AZS często współwystępuje z innymi chorobami np. alergicznym nieżytem nosa lub alergicznym zapaleniem spojówek. Skoro tak wielu ludzi boryka się z tym problemem, warto przyjrzeć się mu bliżej. (więcej…)
Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych

Łojotokowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób skóry i stanowi nawet 10% wszystkich przypadków zachorowań na choroby skórne. ŁZS dotyczy nie tylko dorosłych, ale także niemowląt. Przebieg choroby jest bardzo przewlekły i nawrotowy, a zmiany skórne są bardzo widoczne i przyjmują postać łuszczącego się rumienia. (więcej…)
Trądzik różowaty

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik różowaty to choroba przewlekła i ogranicza się do skóry twarzy. Znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a największe nasilenie zachorowań przypada na 40-60 rok życia. Objawia się czerwonymi plamami na skórze twarzy, a przyczyny choroby trudno jednoznacznie stwierdzić. Jak każda choroba dermatologiczna wymaga wizyty u lekarza i wdrożenia odpowiedniego leczenia. (więcej…)
trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy: charakterystyka i leczenie

Okres dojrzewania nazywany jest nie bez powodu burzą hormonów. U wielu dziewcząt i chłopców pojawia się trądzik młodzieńczy, który potrafi mocno uprzykrzyć życie. Bywa on powodem żartów rówieśników lub przyczyną niskiej samooceny u młodzieży. Często problem ten jest ignorowany przez rodziców, a nieleczony jedynie narasta. Choroba ta wymaga odpowiedniego leczenia, pielęgnacji, a czasem nawet zmiany diety. (więcej…)
wpływ diety na skórę

Wyglądamy tak jak się odżywiamy – wpływ diety na skórę

Nie od dziś wiadomo, że to, jak się odżywiamy, ma wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Problemy skórne u ludzi w większości przypadków spowodowane są nieprawidłowym żywieniem. W zasadzie można by wymieniać dużo czynników – dieta, stres, brak ruchu, używki… Skupmy się jednak na tym, co jemy i ile czasu poświęcamy na aktywny tryb życia. (więcej…)
Dr Katarzyna Osipowicz
23 kwietnia 2019