Skip to main content
search

Włosy są ważnym elementem naszego wyglądu. Dlatego też każdy marzy, aby były zdrowe, długie i gęste. Niestety nie zawsze można pochwalić się idealnymi włosami. Aby włosy rosły zdrowe i gęste warto o nie odpowiednio zadbać. Dieta wzbogacona o wspomagające wzrost włosów witaminy, suplementy diety oraz domowa i profesjonalna pielęgnacja to podstawowe sposoby dbania o włosy. Jak więc wykorzystać te metody do poprawy kondycji naszych włosów?

Składniki odżywcze pozytywnie wpływające na wzrost włosów

Na kondycję naszych włosów przede wszystkim mają wpływ dostarczane do organizmu substancje odżywcze. Największe znaczenie dla zdrowego wzrostu włosów mają witaminy z grupy B, ponieważ biorą bezpośredni udział w procesach wzrostu włosów. Chronią włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed chorobami. Dobrym źródłem witamin z grupy B są ziarna słonecznika, brokuły, wyroby mleczne, jaja, orzechy lub produkty zbożowe. Inną ważną witaminą dla włosów jest witamina A odpowiedzialna za wzmocnienie włosów oraz witamina E, która dodaje włosom blasku i chroni włosy przed działaniem wolnych rodników.

Źródłami tych witamin są między innymi wyroby mleczne, pomidory, marchew, migdały oraz zboża. Równie duże znaczenie dla prawidłowego wzrostu włosów ma witamina C, która jest źródłem kolagenu, czyli budulca włosów. Dlatego też warto zadbać o spożywanie cytrusów oraz papryki bogatych właśnie w witaminę C. Należy mieć na uwadze, że witamina H, czyli biotyna oraz witamina F zapobiegają siwieniu, oraz wypadaniu włosów i mają działanie ochronne. Ich źródłem są orzechy, szpinak, pomidory lub marchew. Jeśli codzienna dieta będzie bogata w powyższe witaminy, nasze włosy powinny rosnąć zdrowe, lśniące i długie.

Dlatego też warto zwrócić uwagę na ilości spożywanych warzyw, wyrobów mlecznych oraz orzechów. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć wystarczających ilości drogocennych dla włosów witamin, wtedy można skorzystać z suplementów, które je zawierają. Ponadto warto korzystać z suplementów zawierających skrzyp polny oraz pokrzywę, które wpływają na porost włosów oraz ich zdrowy wygląd.

purehealth suplementy na skórę, włosy i paznokcie

Domowa pielęgnacja – jak dbać o włosy w domu

Kondycję naszych włosów możemy skutecznie poprawić, stosując domową pielęgnację opartą o naturalne składniki. Zalicza się do niej wcierki, olejowanie oraz maski odżywcze do włosów. Z powodzeniem można je samemu przygotować w domu, a regularne stosowanie znacząco wpłynie na poprawę wyglądu włosów. Prosta, a zarazem skuteczna metoda na odżywienie włosów to olejowanie. Polega ono na nałożeniu na włosy oleju palmowego, arganowego, rycynowego lub konopnego i z pestek moreli.

Oleje wzmacniają oraz nawilżają włosy i skórę głowy przyczyniając się do poprawy ich kondycji, oraz zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu. Wybrany olej należy nałożyć na wilgotne włosy na całą ich długość, następnie włosy owinąć folią spożywczą i pozostawić tak na kilka godzin lub w przypadku bardzo zniszczonych włosów na całą noc. Następnie włosy należy dokładnie umyć, nawet dwukrotnie jeśli jest taka potrzeba. Olejowanie warto powtarzać co najmniej raz w tygodniu.

Inną metodą na domową pielęgnację włosów są maseczki. Tutaj również warto wykorzystać właściwości naturalnych i ogólne dostępnych produktów. Chcąc przywrócić włosom blask, można zdecydować się na maseczkę z żółtek jaj, soku cytryny i oliwy. W przypadku włosów suchych można przygotować maseczkę na bazie miodu oraz oliwy z oliwek. Natomiast dla włosów zniszczonych doskonale sprawdzi się maska z awokado oraz mleka kokosowego. Domowe maseczki można przygotować w kilka minut, a ich skuteczność jest naprawdę wysoka. Niezależnie od tego, jaką maseczkę wybierzemy,  należy trzymać ją na włosach i skórze głowy od 15 do 30 minut, a następnie zmyć. Taki zabieg warto przeprowadzać raz lub dwa razy w tygodniu.

Popularne, a zarazem skuteczne są również wcierki do włosów. Doskonale regenerują skórę głowy oraz cebulki włosowe, tym samym wpływając na zdrowy wzrost włosa. Warto skorzystać z wcierek opartych o skrzyp polny oraz pokrzywę, które mają bardzo pozytywne oddziaływanie na włosy. Skrzyp i pokrzywkę należy zaparzyć, a następnie poczekać, aż napar wystygnie. Kolejny krok to odcedzenie wody i nałożenie wcierki na skórę głowy. Wcierki do włosów nawilżające mogą być oparte o aloes lub oleje. W przeciwieństwie do maseczek wcierki mogą być stosowane nawet codziennie. Po założeniu wcierki na skórę głowy należy ją pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zmyć.

Domowe metody nie tylko wpływają na zewnętrzną poprawę wyglądu włosa, ale również odżywają je od środka oraz przyspieszają ich porost. Należy jednak mieć na uwadze, że aby zauważyć pierwsze efekty trzeba regularnie i przez długi czas stosować daną metodę pielęgnacji. Jeśli nie widać rezultatów, warto skonsultować się ze specjalistą.

Profesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym

W przypadku bardzo słabych i wypadających włosów warto skorzystać z profesjonalnej pielęgnacji w gabinetach kosmetycznych. Jedną z najbardziej skutecznych metod na odżywienie, a przede wszystkim porost włosów jest mezoterapia skóry głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy przy pomocy bardzo cienkich igieł koktajlem witaminowym, komórkami macierzystymi lub osoczem bogatopłytkowym.

mezoterapia skóry głowy

Efekty takiej kuracji są niezwykle skuteczne oraz pozwalają zahamować postępujące wypadanie włosów, oraz przyspieszyć ich porost. Osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste pobieraną są z krwi pacjenta, oraz tkanki tłuszczowej bezpośrednio przed zabiegiem. Natomiast koktajl witaminowy zawiera specjalnie dobrane do problemu pacjenta składniki, które wpływają na poprawę kondycji włosów. Wprowadzenie substancji bezpośrednio pod skórę głowy w okolice mieszków włosowych sprawia, że szybciej się wchłaniają oraz odżywiają skórę głowy i mieszki włosowe od środka.

Źródło:

1. Dr Piotr Turkowski, Mezoterapia skóry głowy, https://piotrturkowski.pl/oferta/mezoterapia-skory-glowy-warszawa/

Zostaw komentarz

[elfsight_click_to_call id="1"]