Włosy to nasza główna ozdoba, dlatego nikomu nie jest łatwo pogodzić się z ich utratą. Nie warto tak łatwo odpuszczać, ponieważ często ten przykry proces można powstrzymać. Skonsultuj się z lekarzem dermatologiem w naszej klinice, który pomoże Ci ustalić leczenie dopasowanie do Twojego indywidualnego problemu. Zacznij działać zanim będzie za późno.

Leczenie farmakologiczne łysienia – co to jest?
Łysienie jest objawem chorobowym polegającym na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy przede wszystkim włosów na głowie, jednak może się pojawić również na innych owłosionych partiach ciała. Wśród najczęściej spotykanego łysienia jest łysienie androgenowe, plackowate oraz bliznowaciejące, a każde z nich spowodowane jest innymi czynnikami, takimi jak zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, reakcje autoimmunologiczne, urazy w obrębie skóry głowy, stres, nieprawidłowa dieta oraz styl życia.
Leczenie farmakologiczne łysienia ma za zadanie powstrzymanie tego przykrego procesu oraz stopniową stymulację odrastania nowych włosów. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały i często należy uzupełnić go o dedykowane łysieniu zabiegi medycyny estetycznej, a nawet przeszczep włosów.
Przebieg leczenia
Okres leczenia farmakologicznego łysienia uzależniony jest od jego typu, indywidualnej reakcji organizmu na terapię, a także uzyskanych efektów. Należy jednak pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe prawdopodobieństwo odrostu włosów bez nawrotów choroby.
Leczenie farmakologiczne łysienia obejmuje zarówno miejscowe preparaty sterydowe w formie kremów, maści i roztworów, jak i podawanie substancji leczniczych w formie zastrzyków w miejsca zmienione chorobowo. W trudniejszych i bardziej zaawansowanych przypadkach łysienia stosowane są również doustne preparaty sterydowe lub cyklosporyna A. Budzącym duże nadzieje rozwiązaniem jest również znajdująca się w fazie badań klinicznych farmakoterapia biologiczna łysienia. U wielu pacjentów zadowalające efekty przynosi również terapia czynnikiem uczulającym – difencypronem DCPC (DCP), stosowana w łysieniu plackowatym. Polega ona na uczuleniu pacjenta na tą substancję, a następnie naniesienie jej na skórę głowy w celu skierowania odpowiedzi immunologicznej organizmu na stan zapalny skóry wywołany preparatem DCPC (DCP). Preparat nanoszony jest na skórę raz w tygodniu w celu przypomnienia reakcji oraz stymulacji mieszków włosowych do odrastania włosów i walki z powstałym procesem autoimmunologicznym.
Mocne strony badania
Wskazania
Leczenie farmakologiczne łysienia rekomendowane jest osobom borykającym się z problemem:
- nadmiernego wypadania włosów,
- przerzedzenia czupryny,
- łysienia androgenowego,
- łysienia plackowatego,
- łysienia bliznowaciejącego,
- łysienia telogenowego
oraz innych chorób, które skutkują utratą owłosienia.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do leczenia farmakologicznego łysienia stanowią:
- nadwrażliwość i alergia na składniki leków,
- ciąża,
- karmienie piersią.
Obszar badania
Czy badanie trzeba powtarzać?
Dla kogo?
Leczenie farmakologiczne łysienia dedykowane jest osobom borykającym się z problemem nadmiernego wypadania włosów, przerzedzania czupryny oraz zakoli. Zastosowanie odpowiedniej terapii jest kluczowe w różnych typach łysienia, np. androgenowym, plackowatym lub bliznowaciejącym.
Efekty
Leczenie farmakologiczne łysienia może być długotrwałe, a jego efekty uzależnione są od etapu choroby, w którym została rozpoczęta terapia, cech osobniczych, rodzaju łysienia, stosowanej diety i trybu życia, a także pielęgnacji zewnętrznej skóry głowy oraz włosów.
Jakie są korzyści z farmakoterapii łysienia pod okiem dermatologa?
- stopniowe ograniczenie wypadania włosów,
- poprawa samopoczucia i podniesienie samooceny,
- leczenie prowadzone pod okiem doświadczonego dermatologa jest bezpieczne dla pacjenta, a dawki leków dostosowywane do indywidualnych potrzeb,
- leczenie farmakologiczne łysienia nie wymaga rekonwalescencji,
- leczenie wypadania włosów drogą preparatów doustnych i miejscowych jest bezbolesne.