Skip to main content
search

Nadmiernie świecąca się skóra twarzy to dosyć popularny problem, który może dotknąć człowieka w każdym wieku. Sprawia, że cera intensywnie odbija światło nawet niedługi czas po nałożeniu makijażu. Daje nieestetyczne wrażenie mokrej lub spoconej skóry. Wiele osób walcząc z nią, uzyskuje efekt odwrotny do zamierzonego. Dowiedz się, jak poradzić sobie ze świecącą skórą.

Przyczyny świecenia się skóry

Nadmiernie świecąca się skóra może być efektem nieprawidłowości w obrębie gospodarki hormonalnej, dlatego kiedy pojawia się taki problem, warto zrobić podstawowe badania. Często problem występuje również u osób, które nie piją wystarczającej ilości wody lub których dieta jest uboga w składniki odżywcze i mamy do czynienia z niedoborami. Poza tym świecąca skóra może wynikać z nieodpowiednio dobranej pielęgnacji, niewystarczającego oczyszczania twarzy lub stresu.

Niedobór i nadmiar sebum a skóra

Tłusta maska, która pojawia się na świecącej skórze w ciągu dnia to sebum, które jest istotne dla jej funkcjonowania. Chroni skórę przed niszczącymi czynnikami zewnętrznymi, utratą nawilżenia, uszkodzeniami, promieniowaniem UV czy drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niedobór sebum może być zatem przyczyną nadmiernie suchej, szorstkiej i cienkiej skóry. Nadmiar łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe może powodować powstawanie wyprysków, zaskórników, rozszerzenie porów czy stanów zapalnych.

świecąca skóra twarzy

10 rad na pozbycie się świecącej skóry twarzy

Co więc robić, żeby wyregulować produkcję sebum przez skórę? Jeśli problem nie leży wewnątrz, czyli w czynnikach genetycznych lub hormonalnych, z pewnością warto zacząć stosować się do kilku prostych zasad:

  1. Pij codziennie wystarczającą ilość wody – podstawą nawilżania skóry jest działanie od wewnątrz. Skóra może produkować nadmiar łoju, ponieważ brak jej nawilżenia.
  2.  Zadbaj o odpowiednią podaż mikro i makroskładników w diecie – świecąca się skóra może być efektem niedoborów niektórych witamin, zatem zwróć uwagę na to, co jesz. W niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u dietetyka.
  3. Zwróć uwagę na oczyszczanie skóry – wybieraj do tego celu delikatne żele i pianki, które doczyszczą skórę, bez nadmiernego naruszania bariery hydrolipidowej.
  4. Znajdź krem, który będzie odpowiadał potrzebom skóry – może to być kosmetyk nawilżający, normalizujący lub matujący.
  5. Jeśli nakładasz makijaż, wybieraj podkłady i pudry, które pozwolą ograniczyć problem, a nie go zamaskować. Wielu osobom świetnie sprawdza się naturalny puder ryżowy.
  6.  Pod makijaż stosuj nawilżający krem matujący lub bazę pod podkład dedykowaną świecącej się skórze.
  7. W ciągu dnia nie dokładaj pudru bezpośrednio na świecącą się skórę. Najpierw odciśnij nadmiar sebum w bibułkę matującą lub chusteczkę.
  8. Po wykonaniu makijażu możesz utrwalić go fixerem, ograniczającym problem rozmazywania się i ścierania, który jest wyjątkowo powszechny przy problemie nadmiernie świecącej się skóry.
  9. Skorzystaj z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną i kosmetologię na przetłuszczającą się skórę. W tym przypadku pomóc może przykładowo mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne.
  10. W ciągu dnia wypróbuj hydrolaty, które można rozpylać bezpośrednio na skórę bez nałożonego makijażu. Warto przetestować w szczególności szałwiowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego, lawendy czy rozmarynu.

Jak pozbyć się problemu, zamiast go maskować?

W walce z nadmiernie świecącą się skórą podstawę stanowi działanie od wewnątrz i sprawdzenie stanu zdrowia. Jeśli odnajdzie się przyczynę problemu, jego pozbycie się może być proste. Bardzo pomocna może okazać się konsultacja kosmetologiczna. Specjalista przeanalizuje stan skóry, przeprowadzi wywiad z Pacjentem i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie lub zabiegi, które rozwiążą problem. Bardzo istotny jest również dobór odpowiedniej pielęgnacji. Na kosmetyki kolorowe należy zwrócić uwagę dopiero po zadbaniu o wspomniane kwestie. Zazwyczaj jedynie maskują problem lub pogłębiają go.

 

Zostaw komentarz