Skip to main content
search

Zdarza Ci się obudzić w nocy i zauważyć, że masz bardzo mocno zaciśnięte szczęki? Bliscy zwracają Ci uwagę na to, że przez sen zgrzytasz zębami? Twoim problemem prawdopodobnie jest bruksizm. Dotyka przede wszystkim osoby narażone na długotrwały stres. Nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zobacz, czym jest bruksizm, dlaczego występuje i jak sobie z nim radzić.

Bruksizm – przyczyny zgrzytania i zaciskania zębów

Szacuje się, że za bruksizm w największym stopniu odpowiada życie w stresie i napięciu. W takim przypadku, pomimo braku patologii w budowie żuchwy i zgryzu, mięśnie żuchwy funkcjonują nieprawidłowo. W efekcie podczas snu są stale naprężone, co powoduje zaciskanie szczęki, zgrzytanie lub stukanie zębami. Napięcie nerwowe nie jest jednak jedyną przyczyną takiego stanu rzeczy. Mogą za to odpowiadać również także czynniki takie, jak:

  • nieprawidłowości w budowie zgryzu, szczęki i żuchwy
  • błędy w wypełnieniach zębów (na przykład odstające plomby, które wymuszają nienaturalną pozycję żuchwy)

Choć z pozoru może wydawać się, że jest to schorzenie niegroźne, to nieleczone może prowadzić do poważnych i czasami nieodwracalnych konsekwencji.

bruksizm zgrzytanie zebami

Bruksizm – objawy

Jeśli zauważasz, że nocą masz napiętą żuchwę, zgrzytasz lub stukasz zębami, czas na wizytę u stomatologa. Aby zapobiec niszczeniu zębów i stawów żuchwy, niezbędne będzie fachowe rozpoznanie problemu i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Czasem zdarza się, że nie zauważasz tego, że nocą mięśnie żuchwy są napięte, a o istnieniu problemu mogą świadczyć bóle zębów i żuchwy niewiadomego pochodzenia, a także ścieranie zębów. Prawidłowym rozpoznaniem zajmuje się stomatolog, po dokładnych oględzinach stanu zębów i żuchwy.

Czym może skutkować nieleczony bruksizm? Leczenie

Zaniedbanie tego stanu może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. Nieustanny nacisk i zgrzytanie zębów może prowadzić do:

  • ścierania szkliwa
  • pękania zębów
  • odkształcania stawów żuchwy
  • bólu głowy i kręgosłupa.

Leczenie bruksizmu dobierane jest indywidualnie. Podstawą jest wyciszenie się przed snem, by zmniejszyć napięcie nerwowe i (wynikające z niego) napięcie mięśniowe. Stomatolog może zalecić także zakładanie na noc tworzonej na wymiar szyny zabezpieczającej zęby. Poza kwestiami zdrowotnymi warto wziąć pod uwagę również aspekt estetyczny. Leczenie bruksizmu np. u fizjoterapeuty, który rozmasuje obolały staw żuchwowo – skroniowy, pozwoli także na wysmuklenie twarzy.  W niektórych przypadkach napięte, zaciśnięte szczęki nadają twarzy dość posępnego wyrazu. Fizjoterapia pozwoli więc w tym przypadku na przywrócenie kobiecego, łagodnego i przyjaznego wyrazu twarzy.

Zostaw komentarz