Skip to main content
search

Podczas letnich miesięcy włosy stają się zniszczone i suche. Wpływ na to ma większa ilość promieni słonecznych i częstsze przebywanie na zewnątrz. Ochrona przeciwsłoneczna zarówno skóry, jak i włosów jest bardzo istotna i należy ją stosować.

Czemu trzeba chronić włosy przed promieniowaniem słonecznym?

Promieniowanie UV jest wrogiem naszej skóry i włosów. Należy zatem zapewnić im odpowiednią ochronę, aby móc w pełni korzystać z kąpieli słonecznych bez ryzyka fotos-tarzenia skóry lub przesuszenia włosów. Ochrona przeciwsłoneczna bardziej potrzeba jest latem, natomiast podczas zimy, wiosny i jesieni również jest niezbędna. Promienie UV mogą przysłużyć się do nadmiernego wypadania i osłabienia włosów. Odpowiednio wybrana ochrona przeciwsłoneczna zapewni włosom dobrą kondycję i pozwoli zachować ładny wygląd. Warto zastanowić się czemu promienie słoneczne osłabiają włosy.

Wpływ promieniowania słonecznego na włosy

Promienie słoneczne powodują niszczenie kory włosów i odchylenie się łusek włosów. Stają się one łamliwe i suche oraz tracą blask, miękkość i sprężystość. Duże natężenie promieni słonecznych osłabi także skórę głowy i cebulki włosów, które mogą zacząć wypadać i powodować przerzedzenia. Słońce spowoduje także płowienie koloru włosów i może doprowadzić do uszkodzenia niektórych aminokwasów.

Najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne są włosy jasne i wysoko-porowate, które z natury są bardziej suche i podatne na działanie czynników zewnętrznych. Posiadacze ciemniejszych włosów również muszą zadbać o odpowiednią ochronę. Jeśli suszymy włosy na słońcu dochodzi do ich szybszego uszkodzenia. Woda, która znajduje się na włosach działa jak soczewka, która powoduje skupianie promieni słonecznych. Powstają wówczas wolne rodniki, które przyspieszają proces osłabienia włosów.

Ochronę należy rozpocząć od najprostszych metod,  stosowanie szamponów intensywnie nawilżających bez SLS i SLES oraz nanosić od nasady aż po same końce preparaty ochronne z filtrem UV.

1 komentarz

  • Awatar użytkownika zabcia zabcia pisze:

    Używam mgiełki SUN Pilomax, która chroni włosy przed promieniami słonecznymi, słona wodą i wiatrem. Dzięki niej włosy moje włosy po wizycie na plaży nie są przesuszone.

Zostaw komentarz