Skip to main content
search
Kurze łapki to typ zmarszczek, które pojawiają się na twarzy jako pierwsze, zazwyczaj już ok. 25.-30. roku życia. Są obecne w okolicy oczu – pod nimi i w zewnętrznych kącikach. Najczęściej podczas uśmiechania się i śmiechu można dostrzec charakterystyczną pracę skóry wokół oczu. Jednak nie oznacza to, że powinno się rezygnować z okazywania emocji, zwłaszcza tych dobrych. Starzenie się skóry to naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Można jednak opóźnić powstawanie jego przejawów lub zniwelować ich widoczność.

Czym są kurze łapki?

Kurze łapki zaliczane są do zmarszczek mimicznych. Oznacza to, że powoduje je naturalna ekspresja twarzy, jak mruganie, mrużenie oczu czy śmiech. Z tego względu szczególnie narażone na ich powstawanie są osoby bardzo ekspresyjne, lubiące śmiech i dużo przebywające na słońcu.

Skóra w okolicy oczu jest szczególnie delikatna i niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych, a w dodatku nieustannie pracuje. Szacuje się, że mięsień okrężny oka może wykonywać nawet 20 tys. ruchów dziennie. Ta ciągła aktywność oraz delikatność tego obszaru powodują, że skóra wokół oczu starzeje się szybko, a pierwszymi oznakami tego procesu są właśnie kurze łapki. Nie jest to jednak jedyna przyczyna ich występowania. Kurze łapki mogą być skutkiem źle dobranej pielęgnacji, niestosowania filtrów UV czy słabej jakości kosmetyków do makijażu.

Przyczyny powstawania kurzych łapek

Z upływem czasu skóra każdej osoby traci elastyczność i jędrność. Ubywa kolagenu, a skóra staje się znacznie mniej napięta, co uwydatnia wszystkie jej nierówności. Mimika twarzy, jak mrużenie oczu czy śmiech, ma tutaj także niebagatelny wpływ, jednak nie jest jedyną „winną”. Kurze łapki powstają nie tylko przez wiek i okazywanie emocji. Wpływ na obecność tego rodzaju zmarszczek ma także kilka innych czynników. Jakich?

  • Niezdrowy tryb życia – zła dieta, uboga w składniki odżywcze, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów, picie zbyt małej ilości płynów, nieodpowiednia higiena snu, brak aktywności fizycznej. To wszystko bardzo negatywnie wpływa na stan skóry, a także całego organizmu.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak – każda skóra, nawet ta młoda, wymaga odpowiedniej troski. Dokładne oczyszczanie i nawilżanie skóry powinno być punktem obowiązkowym porannej i wieczornej rutyny, a profilaktykę przeciwzmarszczkową warto wprowadzić, zanim zaobserwuje się pierwsze objawy starzenia skóry.
  • Zła jakość kosmetyków do makijażu – osoby, które lubią makijaż i często go noszą, powinny zwracać dużą uwagę na jakość stosowanych produktów. Nadmierne obciążenie skóry i uniemożliwienie jej prawidłowej pracy, nierzadko połączone z niedokładnym demakijażem, prowadzi do nieestetycznych zmian w jej wyglądzie.

Naturalne sposoby na kurze łapki

Widoczność zmarszczek pojawiających się wokół oczu można próbować zmniejszać, stosując odpowiednią pielęgnację przeciwzmarszczkową, dbając o zdrową dietę, nawodnienie organizmu i higienę snu, a także regularnie stosując ochronę przeciwsłoneczną. Pomocne mogą okazać się także specjalne płatki pod oczy, nasączone wieloma substancjami odżywczymi. Nie są to jednak sposoby, które mogą zapewnić spektakularny efekt, a raczej delikatne wygładzenie i lekkie napięcie skóry.

W przypadku kurzych łapek najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli doszło już do powstania głębokich, widocznych zmarszczek, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Szeroki wybór tego rodzaju procedur pozwala na działanie w sposób maksymalnie dopasowany do potrzeb skóry i oczekiwań osoby.

Botoks na kurze łapki

Do najczęściej stosowanych zabiegów niwelujących kurze łapki należy botoks. Toksyna botulinowa działa hamująco na mięsień odpowiadający za powstawanie zmarszczek w tym miejscu. Dzięki temu skóra staje się wygładzona. Nierzadko przy temacie tego zabiegu pojawia się obawa, że utrudni okazywanie emocji i unieruchomi twarz. Nie jest ona słuszna. Dobrze wykonany botoks poprawia wygląd skóry i nie wpływa negatywnie na mimikę. Sprawia jedynie, że tworzące się załamania nie są tak głębokie. Zabieg trwa około 15 minut, jest w pełni bezbolesny, a efekty wypełnienia botoksem pojawiają się stopniowo w ciągu tygodnia i utrzymują nawet pół roku.

Zabiegi botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Peelingi i kwasy

Różnego rodzaju peelingi i zabiegi z użyciem kwasów są idealnie dla osób chcących zmniejszyć widoczność kurzych łapek i innych zmarszczek. To metody nieinwazyjne, dlatego odpowiednio dobrane i prawidłowo przeprowadzone będą w pełni bezpieczne nawet dla wrażliwych cer.

Spośród szerokiej oferty peelingów kwasowych na szczególną uwagę zasługuje peeling PQ Age, który wykorzystuje substancje aktywne, takie jak koenzym Q10, kwas trójchlorooctowy, kojowy czy migdałowy, a także kompleks Glyne. Jego stosowanie jest nieinwazyjne, a efekt to maksymalne rozjaśnienie, wygładzenie i napięcie skóry. Kompleks Glyne w kontrolowany sposób hamuje skurcz mięśni, dzięki czemu w widoczny sposób redukuje oznaki starzenia się skóry.

Dobrym wyborem mogą okazać się także kwasy pH formula, które regenerują komórki w głębokich warstwach skóry, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza, zwiększa się synteza kolagenu i zmniejsza się widoczność zmarszczek. Zawarte w produkcie substancje aktywne dodatkowo rozjaśniają cerę i poprawiają jej koloryt. Skóra po zabiegu jest gładka, napięta i promienna.

Lifting laserowy i lifting nićmi

Starzenie się skóry to proces, który następuje nieuchronnie i zawsze prowadzi do opadania tkanek oraz zwiększenia się widoczności załamań i nierówności. Nie da się zatrzymać tego procesu, jednak można znacząco zmniejszyć widoczność jego skutków. Jednym ze skutecznych sposobów jest lifting.

Lifting laserowy to metoda bardzo delikatna, a przy tym skuteczna. Podgrzewana głowica z mikroigłami dotyka skórę, wpływając na włókna kolagenowe i znacząco poprawiając jędrność skóry. Dodatkowo wydzielane przez głowicę ciepło sprawia, że wszelkie substancje odżywcze wchłaniają się lepiej i działają mocniej. Zabieg pielęgnacyjny stanowi doskonałe uzupełnienie tego z użyciem lasera.

Lifting nićmi jest nieoperacyjną metodą poprawy wyglądu twarzy. Nie wymaga specjalnego przygotowania i daje szybkie efekty. Zabieg z użyciem nici przywraca prawidłowy kształt twarzy, a także doskonale radzi sobie ze zmarszczkami wokół oczu, w tym z kurzymi łapkami, zapewniając przy tym naturalny efekt.

Inne sposoby na kurze łapki

Do zabiegów, które poprawiają wygląd skóry i zmniejszają widoczność zmarszczek, należy także mezoterapia, mikrodermabrazja, użycie komórek macierzystych lub osocza bogatopłytkowego, dermapen, wypełnianie kwasem hialuronowym, modelowanie twarzy z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia, ultradźwięki czy laserowe usuwanie zmarszczek.

Najlepszy efekt da ten zabieg, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także aktualnego stanu skóry, dlatego warto skorzystać z konsultacji ze spacjalistami.

 

Zostaw komentarz