Skip to main content
search

Problem nadmiernie wypadających włosów dotyka wiele osób. Nawet co trzeci mężczyzna dotknięty jest łysieniem. Najczęściej występującym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe spowodowane nadwrażliwością organizmu na DHT, czyli pochodną testosteronu. Na szczęście nowoczesna medycyna umożliwia skuteczną walkę z problemem androgenowego wypadania włosów.

Czym jest łysienie androgenowe dla mężczyzn?

Łysienie androgenowe nazywane bywa również łysieniem typu męskiego. Wszystko dlatego, że wynika z działalności męskich hormonów i dotyka najczęściej mężczyzn. Przyczyną androgenowego wypadania włosów jest nadmierna ilość androgenów w organizmie, czyli hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój płciowych cech męskich oraz funkcji seksualnych. Dodatkowo androgeny odpowiedzialne są za regulację wzrostu włosów oraz ich stymulację. Głównym hormonem, który należy do androgenów jest testosteron.

Jednak, jeżeli dojdzie do zmiany testosteronu w aktywną formę, czyli dihydrotestosteron – DHT, to pod jego wpływem mieszki włosowe się kurczą, a wzrost włosów zostaje spowolniony i skrócony. W efekcie włosy są słabe i cienkie, aż w końcu zanikają.

Nadwrażliwość organizmu na aktywną formę testosteronu jest uwarunkowana genetycznie. Jednak uważa się też, że do łysienia androgenowego mogą przyczyniać się:

  • palenie papierosów,
  • nadmierny i przewlekły stres,
  • złe nawyki żywieniowe,
  • przyjmowanie suplementów na przyrost masy mięśniowej.

Nieodpowiednie suplementy oraz dieta mogą rozregulować gospodarkę hormonalną, co może być bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego.

Jak się objawia androgenowe wypadanie włosów?

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn są bardzo specyficzne, dlatego diagnoza jest szybka i jednoznaczna. W pierwszym etapie schorzenia włosy stają się wyraźnie cieńsze i przerzedzają się w okolicy czoła oraz skroni. W efekcie następuje powolne i systematyczne cofanie się linii włosów. Kolejny objaw to zanikanie włosów z centralnej części głowy, gdy w okolicach potylicy włosy rosną bez zmian.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

W walce z nadmiernie wypadającymi włosami stosuje się kilka metod leczenia. Są to:

  • leczenie farmakologiczne,
  • leczenie miejscowe,
  • zabiegi chirurgiczne.

Leczenie ogólnoustrojowe czyli farmakologiczne polega na podaniu pacjentowi odpowiednich leków, które blokują powstawanie DHT. Najczęściej jest to finasteryd. Leczenie ogólne nie wiąże się z ingerencją w ciało pacjenta, a regularne przyjmowanie leku daje potwierdzone efekty zahamowania wypadania włosów.

Natomiast leczenie miejscowe polega na bezpośrednim wprowadzeniu substancji leczniczych w obszary dotknięte łysieniem androgenowym poprzez wcieranie oraz masaż. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się często minoksidil, który stymuluje ukrwienie głowy oraz wzrost włosów. Inną metodą leczenia miejscowego jest bezpośrednie wprowadzenie substancji, leków odżywczych oraz osocza pod skórę głowy. Najczęściej odbywa się to za pomocą mezoterapii igłowej.

Do najbardziej inwazyjnych, ale bardzo skutecznych metod leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn należą zabiegi chirurgiczne, które polegają na przeszczepieniu włosów. W tym celu wykorzystuje się metodę FUE, która uzupełnia brak włosów na skórze głowy. Włosy przeszczepia się z obszaru potylicy, gdzie rosną normalnie.

Zostaw komentarz