Skip to main content
search

Na Twojej skórze znajdują się niewielkie, czerwone grudki lub plamki, które nie dają jednak żadnych objawów? Jeśli nie rosną i nie zmieniają swojego wyglądu, to prawdopodobnie naczyniaki, będące nowotworami naczyń krwionośnych. Ze względów zdrowotnych z reguły nie trzeba ich usuwać, jednak często robi się to ze względów estetycznych. Jak je leczyć?

Naczyniaki na skórze – skąd się biorą?

Naczyniaki najczęściej powstają u dzieci. Wiele z nich rodzi się z czerwonymi plamami, które jednak najczęściej samoistnie zanikają z biegiem czasu. Czerwone guzki i plamy mogą jednak pojawić się również u starszych dzieci, a nawet u dorosłych. Często występują także u osób w podeszłym wieku.

Są to zmiany nowotworowe powstające z wadliwie rozwiniętych naczyń krwionośnych. Nie stwierdzono jednoznacznie przyczyny powstawania tego typu zmian, jednak wiadomo, że rzadko ulegają zezłośliwieniu.

Naczyniaki – rodzaje zmian

Rozróżnić można kilka rodzajów naczyniaków łagodnych:

  • płaski
  • jamisty
  • włośniczkowy
  • gwiaździsty
  • limfatyczny.

Zdarza się jednak również, że naczyniaki mają charakter złośliwy. Zalicza się do nich:

  • obłoniak złośliwy
  • naczyniakomięsak krwionośny
  • mięsak Kaposiego.

Naczyniaki – kiedy i w jaki sposób je usunąć?

Niewielkie zmiany o łagodnym charakterze nie wymagają z reguły usuwania. Jeśli jednak guzek jest dość sporych rozmiarów lub/i znajduje się w widocznym miejscu (na przykład na twarzy, szyi, dekolcie), bez problemu można usunąć go w gabinecie medycyny estetycznej. Nowoczesne metody, takie jak laser Cutera pozwalają na całkowite usunięcie zmiany, bez pozostawiania blizn.

naczyniak na nodze u dziecka

Naczyniak usuwa się również w przypadku wątpliwości co do łagodnego charakteru zmiany, a także jeśli są bardzo duże, co może wpływać na komfort życia. W przypadku podejrzenia złośliwości zmiany usunięcia powinien podjąć się chirurg, a materiał powinien zostać wysłany do badań histopatologicznych.

Estetyczne usuwanie naczyniaków – laser Cutera

Laser Cutera to nowoczesny i bezpieczny sposób usuwania wszelkich zmian naczyniowych. Nie uszkadza okolicznych tkanek, oddziałując wyłącznie na naczynia krwionośne. Światło lasera jest pochłaniane przez hemoglobinę i przekształcane w ciepło, dzięki czemu zasklepia ścianki naczyń. W efekcie zmiany na podłożu naczyniowym ulegają wchłonięciu, a skóra odzyskuje naturalny, zdrowy kolor. Po zabiegu nie zostają żadne blizny i inne ślady, Ty zaś możesz od razu wrócić do normalnego trybu życia.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera nie wymagają także żadnych szczególnych przygotowań. Istotne jest jedynie to, byś nie opalała się przez około 3 tygodnie przed zabiegiem oraz by obszar skóry mający być poddany zabiegowi, nie był podrażniony i uszkodzony. Sam zabieg nie jest bolesny, choć dla niektórych klientek może wiązać się z niewielkim uczuciem miejscowego dyskomfortu, który mija jednak od razu po zakończeniu działania lasera. Po zabiegu skóra może być trochę zaczerwieniona i podrażniona, jednak bez problemu możesz od razu wrócić do domu i codziennych obowiązków.

Jeśli zabieg wykonywany był w obrębie twarzy, powstrzymaj się od nakładania makijażu i mycia buzi przez przynajmniej 2 dni, by skóra mogła się zregenerować. Unikaj także ekspozycji na słońce i zabezpieczaj buzię kremami z wysokim filtrem (SPF 50) przez kolejnych kilka tygodni.

Zostaw komentarz