Skip to main content
search

Nadpotliwość – nowoczesne leczenie toksyną botulinową. Toksyna botulinowa jest znana i stosowana w medycynie estetycznej od wielu lat. Nadal odkrywa się nowe i bardziej innowacyjne zastosowania tej substancji. W medycynie estetycznej wykorzystywana jest od niedawna np. przy leczeniu nadpotliwości.

Zabieg leczenia nadpotliwości

Proces pocenia się jest jednym z najważniejszych sposobów na utratę ciepła, który stosuje ludzki organizm. Nadmierna potliwość nazywana jest hiperhydrozą i polega na wydzielaniu potu w znacznie większej ilości niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Specjaliści podają, że schorzenie dotyczy około 2-3% populacji. Choroba dotyka częściej mężczyzn i wyróżnić można nadpotliwość miejscową i uogólnioną. Częściej występuje nadpotliwość miejscowa, która obejmuje okolice pach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z chorobą jest wstrzyknięcie w objęte chorobą miejsce toksyny botulinowej typu A.

Wskazania do wykonania zabiegu

Główne wskazanie do przeprowadzenia zabiegu to pocenie się w takim stopniu, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. U pacjentów często pojawia się poczucie frustracji i dyskomfortu ze względu na konieczność częstej zmiany odzieży. Dodatkowo występuje przykry zapach i wstyd, który może doprowadzić do niskiego poczucia wartości i izolacji społecznej. Pojawienie się pierwszych objawów nadpotliwości powoduje reakcję psychiczną, która powoduje zwiększenie potliwości.

Pacjent czuje się wówczas bezradny i znacznie obniża się jego jakość życia. Jak w przypadku każdego zabiegu występuje pewna grupa pacjentów, u których nie należy wykonywać tego zabiegu. W okresie ciąży i laktacji nie należy wstrzykiwać toksyny botulinowej. Jeśli na obszarze skóry, który chcemy leczyć występują infekcje również należy powstrzymać się od zabiegu. Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz przyjmowanie niektórych leków z grupy aminoglikozydów także będzie przeciwwskazaniem do zabiegu.

Zabieg leczenia nadpotliwości

Jakie części ciała można poddać zabiegowi leczenia nadpotliwości?

Każda część ciała, która poci się nadmiernie, może zostać poddana zabiegowi. Pacjenci wybierają jednak najczęściej okolice pach i dłonie. Niektórzy pacjenci, zwłaszcza celebryci decydują się na zabieg na czoło lub stopy. Nadmierne pocenie dłoni najczęściej wynika najczęściej z reakcji emocjonalnej na stres. Wzmożona potliwość dłoni może sprzyjać powstaniu zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Nadmierna potliwość to nie tylko skutki zdrowotne, ale także negatywny wpływ na życie towarzyskie i zawodowe. Wiele klinik oferuje przeprowadzenie zabiegu, który pozwoli pozbyć się problemu. Należy wybrać doświadczonego specjalistę, który dokona zabiegu w profesjonalny sposób.

Przygotowanie do zabiegu

Kliniki medycyny estetycznej zatrudniają profesjonalny personel, który przygotuje pacjenta do zabiegu. Pacjent na początku musi udać się na konsultację do lekarza, który będzie dokonywał zabiegu. Lekarz zbierze szczegółowy wywiad, który pozwoli wykluczyć możliwe schorzenia, które mogą być przyczyną przeciwwskazania do zabiegu. Lekarz wykonuje często test jodowo-skrobiowy, który polega na posmarowaniu skóry jodyną i obsypaniu jej skrobią. Miejsca zwiększonej potliwości będą reagowały i ulegną zaciemnieniu. Wówczas uzyskamy informację, które obszary należy leczyć. Pacjent przed zabiegiem powinien pozbyć się owłosienia, a zabieg depilacji powinien być przeprowadzony dzień przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

Pacjenci obawiają się bólu związanego z zabiegami, natomiast pozytywną informacją jest to, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Nakłuwania dokonuje się bardzo cienką, ale w razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe. W tym celu stosuje się kremy zawierające lidokainę. Skórę dzieli się na kwadraty o wymiarach 1,5 cm x 1,5 cm, a następnie wstrzykuje się małą ilość toksyny botulinowej. Zabieg trwa około 20-40 minut.

Toksyna botulinowa ma pośredni wpływ na gruczoły potowe, ponieważ blokuje sygnał z zakończeń nerwowych. Blokuje w ten sposób nadmierne pocenie, a gruczoły potowe nie zostają uszkodzone. Po zabiegu działanie substancji narasta i maksymalną siłę osiąga po około 2 tygodniach. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej nie usunie pocenia się skóry całkowicie, a efekty będą odmienne w zależności od przypadku. Efekty utrzymują się około 6-8 miesięcy, a po tym czasie można wykonać ponowny zabieg. Niski stopień inwazyjności oznacza znikomą ilość powikłań i krótki czas rekonwalescencji. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych aktywności. U niektórych pacjentów może wystąpić lekkie zaczerwienienie, które ustąpi po około godzinie.

Zalecenia po zabiegu

Aby uniknąć osłabienia skuteczności zabiegu odradza się korzystanie z sauny i solarium przez kilka tygodni. Nie należy wykonywać zabiegów z użyciem lasera lub wykorzystujących fale radiowe. Obszar poddany leczeniu należy przez kilka dni traktować delikatnie i unikać rozmasowywania i ugniatania. W początkowej fazie rekonwalescencji należy ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy oraz ostrych przypraw.

Przez około 4 tygodnie nie należy korzystać z zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych w obrębie skóry poddanej zabiegowi. Pacjent nie powinien podczas pierwszej wizyty zatajać żadnych informacji związanych ze stanem zdrowia. Dla niektórych pacjentów zalecenia mogą być inne niż dla pozostałych. U niektórych pacjentów występują małe powikłania w postaci bólu, zaczerwienienia i obrzęku. Ustępują one jednak bardzo szybko.

1 komentarz

  • Awatar użytkownika Karolina Karolina pisze:

    Ja wykapie się założę bluzkę i pachą mokra i brzydko pachne;( na botox mnie nie stać…Co jeszcze zbadac aby znaleźć przyczynę nadpotliwosci?Glukoza,morfologia b12 ,mg,potas wapn ok,usg ok,tarczyca ok .Jakieś hormony k0biece ?Ginekologicznie wizyty ok. Jestem załamana jeszcze biorę leki ssri pocę się jeszcze gorzej ;(

Zostaw komentarz