Skip to main content
search

Peelingi, czyli popularne zabiegi mające na celu złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka (warstwy rogowej), mają różny wymiar. Najczęściej spotykamy się ze zwyczajnym wygładzeniem twarzy, która przybiera ładniejszy koloryt. Jednak zabieg ten można przeprowadzać na różne sposoby i na różne okolice jak dłonie, dekolt, plecy. Przede wszystkim peelingi można wykonywać o różnej mocy i mają wówczas różną głębokość penetracji-  działać wówczas będą w głębszych warstwach skóry.

Warto przyjrzeć się mniej znanym, a równie skutecznym peelingom chemicznym, inaczej chemabrazji (TCA, glikol). Wykorzystywanej np. do leczenia blizn potrądzikowych.

 Najczęściej potrzebny jest więcej niż jeden zabieg.

Peeling chemiczny – przebieg zabiegu

Lekarz przed zabiegiem  przeprowadza wywiad z pacjentem, po czym dopasowuje formę leczenia do potrzeb. Przed wykonaniem takiego peelingu trzeba się odpowiednio przygotować – m.in. smarować twarz kremem AHA, by zwiększyć działanie kwasów, nie stosować preparatów zawierających retinoidy i nie narażać skóry na niepotrzebne uszkodzenia mechaniczne. Po dokładnym jej oczyszczeniu na miejscu, można przystąpić do zabiegu.

Również i jakiś czas po jego zakończeniu należy wystrzegać się pewnych działań i wspomóc odnowę ( UV- protekcja, kremy z SPF 50). Zabronione jest opalanie, a dodatkowo powinno się smarować złuszczone miejsca witaminą C i dogłębnie ją nawilżać. Ma to na celu osiągnięcie pełnego efektu. Trzeba pamiętać aby nie zdrapywać, pocierać  naskórka, który się złuszcza. Dla przyspieszenia regeneracji można wykorzystać specjalne zabiegi kosmetyczne.

Peeling chemiczny - przed i po zabiegu

Skutki lecznicze peelingu chemicznego

Peeling chemiczny może mieć również zastosowanie lecznicze – takiemu leczeniu mogą poddać się wszyscy, mający problemy typu trądzik w różnej postaci ( młodzieńczy, dorosłych, różowaty), przebarwienia (m.in. piegi, melasmę), zrogowacenia, blizny, zmarszczki i inne uszkodzenia mechaniczne (np. uszkodzenia słoneczne).

Niestety są także przeciwwskazania do wykonywania tego typu zabiegów – opryszczka, alergie, bliznowce, ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne aktywne czy bardzo ciężkie przypadki trądziku wymagające leczenia doustnego retinoidami.

Dlatego na początek należy skonsultować problem z lekarzem.

Chemabrazja – sposób na zmarszczki

Chemabrazja skutecznie likwiduje drobne zmarszczki (wpływa na spowolnienie starzenia się skóry), redukuje przebarwienia oraz blizny powstałe np. po trądziku oraz zwalcza pozostałe niedoskonałości skórne. Warto stosować ten zabieg przy różnego typu problemach, które spędzają nam sen z powiek i oczywiście wtedy, kiedy nie ma ku temu obostrzeń. Efekt końcowy na pewno będzie spektakularny.

Zostaw komentarz