Skip to main content
search

Plamy posłoneczne powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Długotrwałe narażenie skóry  na działanie promieni UV powoduje wzmożona produkcje melaniny. Powstają wówczas brązowe plamy i  przebarwienia na skórze.

Dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko wystąpień przebarwień posłonecznych

Istnieje kilka dodatkowych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpień przebarwień  posłonecznych. Należą do nich:

  • stany zapalne,
  • choroby wątroby,
  • choroby tarczycy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • lekki antykoncepcyjne,
  • antybiotyki,
  • niektóre leki przeciwzapalne, oraz przeciwdepresyjne,
  • niektóre kosmetyki i perfumy (szczególnie te, które zawierają w składzie olejek bergamotowy).

Jak nie dopuścić do przebarwień słonecznych

Jak nie dopuścić do przebarwień słonecznych?

Przebarwienia słoneczne to bardzo częsty efekt uboczny długotrwałego opalania się na słońcu bez  odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli będziemy pielęgnować swoją skórę w odpowiedni  sposób to możemy skutecznie zapobiec powstawaniu przebarwień! Podczas ekspozycji na słońce szkodliwe promienie UV przenikają przez naskórek, gdzie stymulują do działania melanocyty (komórki  pigmentacyjne skóry). W wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce niektóre z melanocytów mogą ulec  trwałym zaburzeniom, przez co mogą wydzielać duże ilości melaniny. Natomiast miejscowe  nagromadzenie melaniny doprowadza do powstania plam posłonecznych na skórze o małej wielkość i  okrągłym kształcie. Podstawowa zasada jest aby nie narażać naszej skóry na zbyt długi kontakt z  promieniami UV. Na opalanie najlepiej zdecydować się po południu, gdy natężenie promieniowania  słonecznego jest już nieco słabsze.

Jakich kosmetyków powinniśmy używać?

Poświęćmy dużo uwagi na dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które pomogą  ochronić nasza skore przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.   Przede wszystkim podczas opalania powinniśmy stosować kosmetyki z wysokimi filtrami. Osoby o  jasnej karnacji powinny używać preparatów do opalania z filtrem SPF 50; zaś osoby o ciemniejszej  skórze mogą zdecydować się na nieco mniejszy filtr – SPF 30.   Zwróćmy uwagę, aby kosmetyki, które wybieramy zawierały filtry ochronne UVA i UVB. To właśnie  promienie UVA odpowiadają za zaburzenia pigmentacji na skórze.   Kosmetyki do opalania należy aplikować na skórę mniej więcej 30 minut przed wyjściem na kąpiel  słoneczna. W ten sposób składniki kosmetyków będą miały szansę skutecznie wchłonąć się w nasza  skore. Aplikacje kremów przeciwsłonecznych powinniśmy powtarzać co ok. 1.5-2 godziny, oraz po  każdym wyjściu z wody.   Pamiętajmy też, aby kosmetyki które stosujemy na twarzy były odpowiednio dostosowane do rodzaju  naszej skóry. Osoby ze skóra normalna, sucha oraz mieszana powinny stosować lekkie kremy ochronne,  natomiast osoby ze skóra tłusta, łojotokową i trądzikową – żelowe emulacje.

Jak się pozbyć przebarwień posłonecznych?

Usuwanie przebarwień po słońcu najlepiej rozpocząć w okresie jesienno-zimowym ze względu na  mniejsze oddziaływanie promieni słonecznych na skórę. W trakcie leczenia należy unikać ekspozycji na  światło słoneczne. Ważne jest również, aby używać kremów z filtrem UV.  Przebarwienia słoneczne możemy spróbować rozjaśnić przy pomocy specjalistycznych preparatów,  które znajdziemy w aptece, lub zdecydowanie się na ich usunięcie w gabinecie dermatologicznym.  Popularna metoda pozbywania się plam na twarzy są peelingi medyczne, mikrodermabrazja lub leczenie  laserowe. Możemy również postarać się złuszczać skórę domowymi sposobami, jeśli jednak nie  przyniesie to żadnego rezultatu, warto udać się na wizytę do specjalisty. Po wszystkich zabiegach  usuwających plamy posłoneczne trzeba unikać mocnego makijażu, silnych środków myjących skórę,  oraz oczywiście przebywania na słońcu. Nie zapominajmy o nawilżaniu naszej skóry!

Zostaw komentarz