Skip to main content
search

Trądzik niemowlęcy może być sporym zaskoczeniem dla wielu rodziców, którzy myślą, że zmiany trądzikowe typowe są jedynie dla wieku nastoletniego. Według statystyk, wysypka na twarzy u niemowlaka pojawia się nawet u co piątego dziecka, a zwłaszcza u chłopców. I choć nie powinna ona być powodem do zmartwień, warto zaczerpnąć wiedzy na temat tego ile trwa trądzik niemowlęcy i co na trądzik niemowlęcy jest polecane, celem przyspieszenia jego usunięcia.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy?

Trądzik noworodkowy to określenie używane w odniesieniu do krostek na twarzy niemowlaka, które powstały w pierwszych tygodniach jego życia, natomiast jako trądzik niemowlęcy określa się wysypkę na twarzy niemowlaka widoczną w okresie od 3 do 16 miesiąca po urodzeniu. Wszelkie krostki na twarzy niemowlaka należy skonsultować z lekarzem pediatrą lub lekarzem dermatologiem, aby mieć pewność, że to, z czym zmaga się nasze dziecko, istotnie można określić jako trądzik noworodkowy. Ogólne rzecz biorąc, trądzik niemowlęcy wyglądem przypomina potówki lub zwykły trądzik u nastolatków. Objawy trądziku niemowlęcego to wysypka na twarzy u niemowlaka w postaci czerwonych krostek, której najczęściej występują na policzkach, ale mogą także pojawić się w okolicach brody i czoła. W obrębie ich nasady widoczne są białe punkciki. Ostry przebieg trądziku niemowlęcego może objawiać się ropnymi wypryskami na twarzy niemowlaka lub torbielami. Krostki na twarzy niemowlaka mogą powodować, że skóra wokół nich będzie podrażniona i swędząca.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy a inne choroby

Zanim zaczniemy upewniać się jak wygląda trądzik niemowlęcy, warto sprawdzić, czy krostki na twarzy niemowlaka nie występują także w innych lokalizacjach ciała. Zdarza się bowiem, że objawy trądziku niemowlęcego bywają mylone z potówkami, alergiami lub innymi chorobami wieku niemowlęcego.

Trądzik noworodkowy, trądzik niemowlęcy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną trądziku niemowlęcego są zmiany hormonalne matki. W czasie ciąży, we krwi matki występuje podwyższony poziom męskich hormonów zwanych androgenami, które poprzez łożysko łączące układ krwionośny matki i dziecka, mogą być przekazywane do organizmu maluszka i stymulować jego gruczoły łojowe. Nadmierna praca tych gruczołów może prowadzić do powstania wysypki na twarzy niemowlaka. Wspomniane hormony mogą być także przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki w okresie laktacji. Z kolei niektórzy pediatrzy są zgodni co do tego, że pojawiające się krostki na twarzy niemowlaka mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub reakcji alergicznej na występujące na skórze drożdże Malassezia.

Co na trądzik niemowlęcy?

Dla zastanawiających się czym wyleczyć trądzik noworodkowy i ile trwa trądzik niemowlęcy, mamy dobrą wiadomość – krostki na twarzy niemowlaka najczęściej znikają tak samo samoistnie, jak powstały, w ciągu kilku tygodni lub po zaprzestaniu karmienia piersią. Jeśli jednak zdarzy się, że trądzik niemowlęcy trwa dłużej niż 6 miesięcy, należy skonsultować ten problem z lekarzem. Pomocny może okazać się wówczas lekarz dermatolog lub endokrynolog, który zdiagnozuje zaburzenia hormonalne u dziecka. Warto jednak wiedzieć, że aby przyspieszyć usunięcie trądziku niemowlęcego, należy przestrzegać poniższych zasad:

  • unikaj przegrzania dziecka – nadmierna troska i zapobieganie przeziębieniu niemowlaka może być przyczyną trądziku niemowlęcego lub go nasilać. Przepływ zbyt ciepłej krwi w skórze wzmaga bowiem jej podrażnienie. Niektórzy polecają stosowanie zimnych okładów na twarz maluszka;
  • nie stosuj oleistych preparatów – utrudniają one skórze oddychanie, a ich wcieranie dodatkowo podrażnia skórę. Zamiast tego zdecydowanie lepiej stosować jak najłagodniejsze mydła dla dzieci i delikatne kremy nawilżające;
  • pierz ubranka w delikatnym proszku – silne detergenty, a także sztuczne materiały ubrań działają drażniąco na skórę;
  • pielęgnuj okolicę ust dziecka – powinna być ona sucha i czysta.

 

Wygląda więc na to, że w przypadku trądziku noworodkowego należy uzbroić się w cierpliwość i zwyczajnie wiedzieć co na trądzik niemowlęcy będzie działało leczniczo, a co podrażniająco. Z czasem krostki na twarzy niemowlaka znikną, a wraz z nimi zmartwienie rodziców.

Źródła:

  1. Brzeziński P., Dermatologia okresu noworodkowego – choroby skóry niewymagające leczenia, Przegląd lekarski, nr 2009/66/9
  2. Filo-Rogulska M., Wcisło-Dziadecka D., Brzezińska-Wcisło L., Neonatal and infantile acne – ethiopathogenesis, clinical presentation and treatment possibilities, Postępy Nauk Medycznych, nr 1a/2018,

1 komentarz

Zostaw komentarz