Skip to main content
search

Wrastające paznokcie są dość uciążliwym schorzeniem. Mogą pojawić się u każdego bez względu na płeć oraz wiek. Brak odpowiedniej pielęgnacji paznokci może doprowadzić do bólu oraz dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego też warto wiedzieć jak zapobiegać wrastaniu paznokci oraz jak postępować w przypadku, gdy dotknie nas ten problem. Jak zatem przebiega schorzenie wrastających paznokci oraz jak się je leczy?

Czym są wrastające paznokcie?

Schorzenie wrastających paznokci może się wydawać oczywiste. Jednak należy mieć na uwadze, że problem wrastających paznokci powoduje dyskomfort oraz dość uciążliwe objawy. Przede wszystkim o wrastającym paznokciu mówi się, kiedy boczna część płytki paznokcia wrasta pod skórę palca. Wraz z czasem wrastający paznokieć może powodować ból, uczucie pulsowania w palcu, a nawet doprowadzić do poważnych infekcji. Problem wrastających paznokci może pojawić się zarówno na palcach rąk jak i stóp. Jednak najczęściej problem ten dotyczy właśnie stóp, a w szczególności dużego palca. Brak odpowiedniego postępowania nasila objawy oraz uniemożliwia swobodne poruszanie się.

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Mogą one mieć podłoże genetyczne lub wynikać z nieodpowiedniego postępowania podczas pielęgnacji paznokci. To właśnie niewłaściwy manicure lub pedicure najczęściej przyczynia się do wrastania paznokci. Za niewłaściwą pielęgnację paznokci uważa się przycinanie ich zbyt krótko, lub doprowadzanie do skaleczenia podczas usuwania skórek. Ponadto, gdy podczas obcinania paznokieć zostanie postrzępiony lub pozostawimy ostre krawędzie, może to spowodować wrastanie paznokcia pod skórę.

Do innych przyczyn wrastania paznokci zalicza się noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje duży ucisk na paznokcie. Dotyczy to również butów na obcasie oraz o zbyt wąskim czubku. Ucisk wywierany na paznokcie przez obuwie może powodować odkształcenia oraz nieprawidłowy wzrost powodujący wrastanie paznokcia pod skórę.

Wpływ na pojawienie się problemu wrastających paznokci mają również uwarunkowanie genetyczne. Są to przede wszystkim długie palce u stóp, rurkowata budowa paznokci, szeroka lub zgięta ku dołowi płytka paznokcia, lub halluksy, płaskostopie i wady postawy. Te czynniki genetyczne mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do pojawiania się wrastających paznokci. Ponadto jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie zmagali się z tym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to schorzenie może pojawić się również u Ciebie.

Za inne przyczyny pojawienia się wrastających paznokci uznaje się dużą wagę, która obciąża stopy, a także nagły przyrost wagi, jak w przypadku kobiet w ciąży. Należy mieć również na uwadze, że osoby zawodowo uprawiające sporty takie jak piłka nożna, czy balet w sposób szczególny są narażone na pojawienie się wrastającego paznokcia, a to ze względu na częste wywieranie nacisku na stopy i paznokcie i możliwe urazy mechaniczne tym spowodowane.

Jak objawiają się wrastające paznokcie?

Objawy wrastającego paznokcia to wbicie się go pod skórę. Towarzyszyć temu może obrzęk, a nawet ból nasilający się szczególnie podczas chodzenia. Ponadto skóra w miejscu, gdzie paznokieć wrasta pod skórę, staje się czerwona. W niektórych przypadkach może pojawić się nawet krwawienie. Ma ono miejsce, gdy paznokieć przebije skórę. Taka sytuacja może spowodować zakażenie bakteryjne, które objawia się wydzieliną ropną. Początkowo ból towarzyszący wrastającym paznokciom pojawia się podczas dotykania paznokcia, natomiast z czasem zamienia się w ból ciągły utrudniający założenie skarpetki, buta, a nawet swobodne poruszanie się. Dlatego też nie należy bagatelizować tego problemu.

Leczenie wrastającego paznokcia

Leczenie wrastającego paznokcia może być długotrwałe, szczególnie jeśli stan zapalny jest dość zaawansowany. Można spróbować stosować metody domowe, aby załagodzić ból i stan zapalny. Do najpopularniejszych należą moczenie stopy lub dłoni w occie jabłkowym, który ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Inny sposób to kąpiele kończyny z wrastającym paznokciem w wodzie z solą, płatkami mydlanymi oraz okłady z lodu łagodzące ból.

Moczenie powinno trwać nie krócej niż 15 minut i odbywać się przy użyciu ciepłej wody. Dzięki tym zabiegom płytka paznokcia powinna stać się bardziej miękka, a co za tym idzie lekko się unieść, niwelując ból. Jednak nie w każdym przypadku domowe sposoby przynoszą rezultaty, Zawsze należy skonsultować się ze specjalistą, a domowe kąpiele w wodzie warto traktować jako uzupełnienie leczenia.

Profesjonalne leczenie wrastających paznokci polega na uniesieniu płytki paznokcia poprzez zastosowanie przykładowo specjalnej szyny lub nici dentystycznej. Dzięki temu paznokieć nie będzie dalej wrastał w skórę. Jeśli paznokieć jest zbyt krótki, lekarz może zalecić zastosowanie tamponady, czyli opatrunku nasączonego płynem odkażającym lub antybiotykiem. Zastosowanie tego opatrunku pozwala na poszerzenie przestrzeni między skórą palca z paznokciem, dzięki czemu paznokieć nie wrasta w skórę, a dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszają.

W przypadku, gdy wrastanie paznokci spowodowane jest deformacjami płytki,  stosuje się klamry na wrastające paznokcie, które przywracają prawidłowy kierunek oraz kształt rosnącego paznokcia. Jest to możliwe dzięki wywieraniu siły na brzegi paznokcia, tym samym podnosząc go z wału paznokciowego. W przypadkach bardzo zaawansowanego stanu zapalnego stosuje się częściowe lub całkowite usunięcie płytki paznokcia.

Zostaw komentarz