Skip to main content
search

Jeśli na Twoim palcu lub dłoni pojawiła się bolesna i pulsująca rana, to należy szybko skonsultować się z lekarzem. Te symptomy bowiem mogą świadczyć o pojawieniu się zastrzału palca. Schorzenie to potrafi być bardzo dokuczliwe oraz znacząco wpływać na komfort wykonywania codziennych czynności. Czym dokładnie jest zastrzał palca i czym się objawia? Warto poznać najważniejsze informacje na temat tej jednostki chorobowej.

Czym jest zastrzał palca?

Zastrzał to stan zapalny, który pojawia się na skórze. Nie należy go bagatelizować, ponieważ zaliczany jest do ostrego i ropnego zapalenia skóry. Najczęściej rana pojawia się na palcach, ich opuszkach lub skórze dłoni. Stan zapalny może postępować w głąb tkanek skóry. Dlatego istnieje kilka rodzajów tej choroby. Najłagodniejszy przebieg zastrzału palca dotyka powierzchownej warstwy skóry, kolejny rodzaj to zastrzał podskórny, ścięgnisty oraz najbardziej zaawansowany, czyli kostny i stawowy. Konsekwencje nieleczonego zastrzału mogą być bardzo poważne, a towarzyszący ból z czasem jest trudny do zniesienia. Dlatego też wymagane jest specjalistyczne leczenie.

Objawy zastrzału palca

Zastrzał skórny objawia się zgrubiałym naskórkiem, pod którym gromadzi się ropa. Ponadto w miejscu powstałego stanu zapalnego pojawia się zaczerwieniona skóra oraz obrzęk. Dodatkowo odczuwalny jest nieustający ból, który może nasilać się nocą. W przypadku zastrzału podskórnego objawy podobne są jak w przypadku tego skórnego. Głowna różnica polega na tym, że podczas nacisku, czy opuszczania palca ból znacznie się nasila.

Objawami zastrzału ścięgnistego jest głównie ból odczuwany w ścięgnach podczas przykurczania oraz prostowania palca. W przypadku zastrzału stawowego do objawów zalicza się problem z poruszeniem stawami palca oraz wysoka temperatura osoby chorej. Ponadto mogą wystąpić dreszcze. Natomiast najbardziej zaawansowany rodzaj zastrzału palca, czyli zastrzał kostny objawia się silnym bólem, zaczerwieniem oraz demineralizacją paliczka. Podczas zastrzału kostnego chory może odczuwać wysoką gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Aby mieć pewność, który rodzaj zastrzału pojawił się na palcu, należy skonsultować się z lekarzem, który dokona badania oraz wywiadu medycznego i wskaże sposób leczenia.

Przyczyny powstawania zastrzału

Skóra pełni bardzo ważne funkcje ochronne wewnętrznych narządów, ścięgien i stawów. W wyniku jej uszkodzenia, do organizmu mogą przedostawać się niechciane bakterie, które wywołują różne schorzenia. Tak też jest w przypadku zastrzału palca. Jeśli przez uszkodzoną skórę do organizmu przedostaną się bakterie paciorkowca lub gronkowca złocistego, to może pojawić się stan zapalny – zastrzał. Jest to główna przyczyna powstawania tego schorzenia. Najczęściej do zakażenia dochodzi, kiedy skóra zostanie uszkodzona zanieczyszczonym przedmiotem. Ponadto rozwojowi zastrzału sprzyja obgryzanie skórek i paznokci, korzystanie z niezdezynfekowanych przyrządów do manicure oraz nieumiejętna pielęgnacja skórek i paznokci. Ponadto zastrzał palca często dotyka osoby, które pracują w ogrodzie bez użycia rękawiczek, długo moczą dłonie lub cierpią na przewlekłe choroby, jak cukrzyca.

Powikłania

Stan zapalny palca nie powinien być bagatelizowany, ponieważ nieleczony może postępować. W efekcie braku odpowiedniego postępowania może dojść do uszkodzeń, deformacji oraz całkowitego zniszczenia paznokcia. Ponadto zastrzał palca może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a w poważnych przypadkach powodować sepsę, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie powięzi oraz poważne uszkodzenia skóry, tkanek, stawów oraz ścięgien, w których obrębie się pojawił.

Jak przebiega leczenie?

Zastrzał skórny, czyli najbardziej powierzchowny można próbować leczyć w domu, głównie odkażając miejsce jego wystąpienia. Ponadto można stosować okłady łagodzące z szałwii lub babki zwyczajnej. Jednak mimo wszystko zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem. W przypadku dużego obrzęku i bólu wizyta u specjalisty powinna odbyć się jak najszybciej. Kiedy stan zapalny rozwinie się w głębszych warstwach skóry, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu.

Polega on w większości przypadków na nacięciu miejsca, gdzie pojawił się zastrzał. Takie działanie pozwala na wydostanie się ropy z rany i dokładne jej oczyszczenie przy pomocy drenu. W przypadku zastrzału podskórnego dodatkowo stosuje antybiotykoterapię. Natomiast podczas zastrzału ścięgnistego, dodatkowo po zabiegu cięcia bocznego, palec musi zostać unieruchomiony. Leczenie zastrzału stawowego oraz kostnego polega na oczyszczeniu rany z ropy, oraz usunięciu przy pomocy łyżeczkowania obumarłych tkanek znajdujących się w obrębie stanu zapalnego. Tutaj również po zabiegu palec powinien być unieruchomiony.

Czy można zapobiegać?

Jedynym sposobem, aby, ograniczyć możliwość pojawienia się zastrzału palca jest unikanie sytuacji, które zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia się. Dlatego też należy zachować higienę przyrządów używanych do manicure, prawidłowo usuwać skórki oraz skracać paznokcie. Ponadto osoby, które mają skłonności do obgryzania paznokci, powinny jak najszybciej oduczyć się tego nawyku. Warto również ograniczyć długie moczenie dłoni, a do prac domowych oraz ogrodowych używać rękawiczek ochronnych. W przypadku uszkodzenia skóry należy ją jak najszybciej zdezynfekować, aby nie dopuścić do powstania stanu zapalnego.

Zostaw komentarz