Skip to main content
search

Alergia na hybrydy to coraz powszechniejsza dolegliwość kobiet, które na paznokciach robią manicure hybrydowy. Jakie są objawy uczulenia i czym je skutecznie leczyć? Jak uniknąć uczulenia na hybrydę?

Uczulenie na hybrydy – objawy

Najczęściej objawy uczulenia na hybrydę pojawiają się na palcach, tuż przy paznokciach. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa – tuż po nałożeniu kosmetyku, bądź pojawić się dopiero po kilku godzinach od aplikacji.Czasem uczulenie wywołuje inny produkt niż lakier np. baza pod lakier, a czasem reakcją alergiczną kończy się używanie tylko konkretnego koloru hybrydy. Są nawet opinie, że do uczulenia może przyczynić się nawet lampa do utwardzania hybrydy np. jeśli ma zbyt słabą moc i nie utwardza dostatecznie lakieru.

Dr n. med. Katarzyna Osipowicz w "Pytaniu na Śniadanie" o "Uczuleniu na hybrydy"

Czytaj więcej: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50394155/jak-rozpoznac-uczulenie-na-hybryde

Zwykle pierwszym charakterystycznym objawem są swędzące, małe pęcherzyki na skórze wokół paznokcia lub samo swędzenie i zaczerwienienie. Kolejnym etapem jest puchnięcie palców i ich duża tkliwość. Puchną opuszki, które z czasem stają się bardzo bolesne. Jeśli reakcja jest bardzo intensywna, skóra wokół paznokcia robi się sucha i zaczyna się łuszczyć, a opuszki twardnieją i pękają.

uczulenie na hybrydy

Objawy zwykle nasilają się z każdą godziną. Jeśli hybryda nie zostanie zdjęta, uczulenie może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń skóry i paznokcia. Na paznokciach może dojść do onycholizy czyli oddzielania się płytki paznokcia od łożyska. Pojawia się również ryzyko, że uczulenie będzie tak silne, że reakcja alergiczna będzie dotyczyć całego organizmu.

Alergia na hybrydy – leczenie

Po wystąpieniu najmniejszych oznak świadczących o uczuleniu, lakier powinien być natychmiast usunięty. Bagatelizowanie drobnych objawów prowadzi do ich zaognienia, a w rezultacie powstania poważnych stanów zapalnych. Podrażnioną skórę i paznokcie można posmarować panthenolem lub zrobić okład z rumianku. Jeśli rumień lub inne ostrzejsze objawy utrzymują się na skórze dłużej należy udać się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu po lek znoszący alergie skórne. Nie zaleca się również ponownych prób aplikacji lakieru, bowiem konsekwencje mogą być bardzo poważne – łącznie z utratą paznokci.

Manicure hybrydowy po wyleczeniu uczulenia

Uczulenie nie musi oznaczać końca robienia hybrydy. W większości przypadków kobiety wracają do hybryd i to bez reakcji alergicznej. Trzeba jednak pamiętać o istotnych warunkach.

Najważniejszym zaleceniem jest „detoks”. Lekarze uważają, że po wystąpieniu reakcji alergicznej najlepiej odczekać około pół roku ze zrobieniem kolejnego podejścia do hybryd. Do tego momentu należy wzmacniać płytkę paznokciową i dbać o skórę dłoni.

Jak Zapobiegać  wystąpieniu uczulenia na hybrydę?

Zarówno kobiety, które doznały uczulenia na hybrydę, jak i te, które nie miały takich doświadczeń, powinny podchodzić do hybrydy z dużą ostrożnością. Wykonując manicure hybrydowy należy pamiętać o kilku zasadach:

 • Jeśli nie mamy wprawy w robieniu paznokci lepiej udać się do profesjonalisty i zaufać jego umiejętnościom.
 • Jeżeli chcemy wykonywać manicure hybrydowy samodzielnie, należy inwestować w dobrej jakości produkty. Pamiętajmy o dobrej lampie z dużą mocą (minimum 36W) i dobrych lakierach.
 • Z dużą starannością należy przygotować paznokcie do zabiegu. Nie wycinajmy mocno skórek, unikajmy zranienia, nie piłujmy płytki.
 • Kładąc produkt na płytkę, nie dojeżdżajmy pędzelkiem do samych skórek, by uniknąć kontaktu lakieru ze skórą. Unikajmy eksperymentów typu nakładanie hybrydy gąbeczką (lakier brudzi wtedy całe palce).
 • Raz na jakiś czas dajmy odpocząć paznokciom od hybrydy.

 

3 komentarze

 • Awatar użytkownika Katarzyna Katarzyna pisze:

  Dzień dobry.
  Czy możliwe, że onycholiza może pojawić się 2 tygodnie od zdjęcia hybrydy? Wszystkie inne objawy, typu swędzenie i pęcherzyki zniknęły zaraz po zdjęciu lakieru i nie było nic innego. Dopiero po 2 tyg zauważyłam na czterech paznokciach proces onycholiza.
  Dziękuję i pozdrawiam

 • Awatar użytkownika Adrianna Adrianna pisze:

  mnie tylko jeden palec swędzi jest nałożony lakier hybrydowy reszta palców jest ok

 • Awatar użytkownika Julita Julita pisze:

  Mam pytanie, u mnie objawy uczulenia, małe pęcherzyki + swędzenie wyszło tylko na kciuku i zastanawiam się czy jest to możliwe że to po hybrydzie czy np. Może być od rękawiczek bo pracuje nimi na co dzień ? Tylko czemu by to było tylko na 1 paznokciu 🤔

Zostaw komentarz