Skip to main content
search

Choroba bostońska, zwana również „bostonką” wywoływana jest przez wirusy. Najczęściej zapadają na nią dzieci, jednak nie omija również dorosłych. Zobacz, czym się objawia i jak ją leczyć. Czy można się przed nią ustrzec?

Bostonka – pierwsze objawy i droga zarażenia

Bostonka” wywoływana jest przez wirusy (wirus bostoński), przenoszone najczęściej drogą kropelkową. Możesz także zarazić się nią poprzez korzystanie ze wspólnych ręczników. Z tego powodu bardzo łatwo o zarażenie się – szczególnie wśród dzieci, zwłaszcza poniżej 10 roku życia. Szczyt zachorowań przypada na jesień i zimę, kiedy odporność jest obniżona. Choroba bostońska bywa zwana także „chorobą dłoni, stóp i ust”. To właśnie na tych obszarach ciała występuje dość charakterystyczna wysypka. Krostki pojawiają się nawet po kilku dniach od zarażenia, a ich wystąpienie poprzedzone jest zazwyczaj złym samopoczuciem i brakiem apetytu. Zdarza się także, że owrzodzenie pojawia się na błonach śluzowych jamy ustnej. Objawom czasem towarzyszą także dolegliwości ze strony układu trawiennego. Wysypka oraz złe samopoczucie i gorączka bywają mylone z objawami innych chorób (np. ospa lub angina – szczególnie, gdy zmiany pojawiają się w jamie ustnej).

Bostonka - choroba bostońska

Choroba bostońska – leczenie i profilaktyka

Charakterystyczne dla bostonki są płaskie i niewielkie grudki, w specyficznym, jasnoróżowym/jasnopomarańczowym kolorze. Tym, co odróżnia chorobę bostońską od innych, jest fakt, że wysypka nie daje żadnych innych objawów, tj. swędzenia czy pieczenia. Objawy ustępują zwykle samoistnie w ciągu kilku dni, a choroba nie wymaga specjalnego leczenia. Dla poprawy komfortu chorego można przez kilka dni podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Choroba może być jednak niebezpieczna dla kobiet w ciąży – wirus coxsackie (który powoduje bostonkę) może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego lepiej jej zapobiegać. Podstawą jest dbanie o higienę, przede wszystkim zaś częste mycie rąk i regularne pranie dziecięcych ubranek i zabawek.

Uwaga – dopóki na skórze widoczne są grudki, chory zaraża. Dlatego na czas choroby zalecane jest pozostanie w domu. Profilaktyką w tym czasie powinni być objęci wszyscy członkowie rodziny w otoczeniu chorego.

W przeciwieństwie do niektórych innych chorób wirusowych „bostonka” nie uodparnia przed zachorowaniem w przyszłości. Może być wywoływana także przez inne wirusy.

Jak długo trwa bostonka?

Początkowy okres (wylęganie się wirusów) choroby bostońskiej wynosi od 3 do 5 dni, wtedy też bostonka jest najbardziej zakaźna. Choroba bostońska trwa około 2 tygodni.

Bostonka u dzieci

Zakażenie w przypadku dzieci przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Wirus rozprzestrzenia się szybko. Charakterystyczne pęcherze pojawiające się u chorego, również posiadają wewnątrz wirusy. Chorobę bostońską leczy się objawowo. Nie stosuje się antybiotyków. Leczenie jest bardzo podobne do leczenia ospy. U dzieci podczas choroby organizm szybko się odwadnia, z powodu bólów w gardle oraz trudności z przełykaniem. Wykwity, które występują podczas choroby, nie swędzą, natomiast bywają uciążliwe gdy występują w jamie ustnej. U dzieci etapem końcowym będzie złuszczenie naskórka a nawet możliwa jest utrata paznokci.

Jak diagnozować choroby wirusowe powstające na skórze?

Wiele chorób daje bardzo podobne objawy, które ciężko odróżnić. Dlatego nie mając odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, nie zawsze będziesz w stanie prawidłowo rozpoznać objawy. Internet może być pierwszym źródłem informacji, które jednak powinno służyć bardziej zaspokojeniu ciekawości niż samodzielnej diagnozie. Aby zapobiec nieprzyjemnym skutkom braku lub złego leczenia choroby, z każdym nietypowym objawem zgłoś się do dermatologa. Dermatolog wykona dokładne badania i przeprowadzi wywiad, dzięki czemu objawy i rozwój choroby mogą zostać szybko zażegnane.

Zostaw komentarz