Skip to main content
search

Osoby źle czujące się we własnym ciele ze względu na poczucie przynależności do płci przeciwnej często decydują się na zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki nim możliwa jest przemiana oraz korekta płci, która pozwala godnie żyć osobom transseksualnym. Zmiana płci to proces długotrwały, ale dzięki nowoczesnej medycynie w pełni możliwy. Jak zatem medycyna estetyczna jest pomocna w zmianie płci i co warto wiedzieć o przebiegu zmiany płci?

Zmiana płci – na czym polega?

Zmiana płci możliwa jest tylko u osób, u których zdiagnozowano transseksualizm lub interseksualizm. W innym przypadku zmiana płci jest nielegalna, a osoba według prawa ciągle będzie uznawana za płeć zgodną z aktem urodzenia. Dlatego też proces zmiany płci wiąże się nie tylko z zabiegami mającymi na celu zmianę wyglądu fizycznego, ale również z licznymi rozmowami z psychologami i specjalistami. Jest to proces obejmujący wiele aspektów życia osoby, u której została stwierdzona dysforia płciowa. Z tego też powodu zmiana płci trwa nawet do 2 lat od rozpoczęcia terapii.

Od czego zaczyna się proces zmiany płci?

Wiele osób transseksualnych zastanawia się jak wygląda zmiana płci i czy może się poddać operacji. Warto wiedzieć, że operacja zmiany płci jest praktycznie końcowym etapem przemiany. Proces zmiany płci zaczyna się od terapii hormonalnej. Oczywiście inaczej jest przeprowadzana w przypadku kobiet, a inaczej w przypadku mężczyzn. Transseksualni mężczyźni, otrzymują androgeny, które w głównej mierze odpowiedzialne są za rozwój męskich cech, takich jak zarost, rozrost mięśni oraz za zahamowanie okresu owulacji i krwawienia. Natomiast w przypadku transseksualnych kobiet podaje się estrogeny i progesteron. Mają na celu uzyskanie żeńskiego rozkładu tkanki tłuszczowej, rozwój piersi oraz zahamowanie wzrostu męskiego owłosienia.

Operacja zmiany płci

Finalnym etapem korekty płci jest operacja zmiany płci. Jest to szereg pojedynczych zabiegów, które wpływają na wygląd zewnętrzny osoby transseksualnej. W przypadku kobiet proces zmiany płci jest dużo bardziej wymagający. Pierwszym etapem, jaki można dokonać po terapii hormonalnej jest usunięcie piersi. Następnie u kobiet usuwa się macicę oraz jajniki. Największym wyzwaniem jest stworzenie męskich narządów płciowych. Z łechtaczki można uzyskać prącie, a z warg sromowych większych uformować mosznę. Jest również możliwość wszczepienia protezy prącia oraz jąder, które umieszcza się w uformowanej mosznie.

Operacja zmiany płci

W przypadku operacji zmiany płci z męskiej na kobiecą usuwa się w pierwszej kolejności jądra oraz penisa. Skóra z penisa wykorzystywana jest do uformowania pochwy, natomiast czubek prącia wykorzystuje się do stworzenia łechtaczki. Medycyna pozwala na odtworzenie narządów płciowych w takim stopniu, że możliwe jest odczuwanie przyjemności seksualnej. Ponadto zmiana korekty płci umożliwia wszczepienie implantów piersi, oraz operację krtani, która związana jest z usunięciem jabłka Adama. Medycyna estetyczna pomaga również w osiągnięciu kształtu sylwetki charakterystycznej dla danej płci. Możliwa jest zmiana kształtu twarzy lub usunięcia żeber, które wpływają na kształt sylwetki.

Warto jednak mieć na uwadze, że operacje przeprowadzane są stopniowo w odpowiednich odstępach czasowych mających na uwadze zdrowie pacjenta. Dlatego cały proces zmiany płci jest długi i wymaga stałej opieki lekarzy.

Koszty operacji zmiany płci

Osoby transseksualne obawiają się o koszty przeprowadzenia tak skomplikowanej operacji. Dlatego często pojawia się pytanie, ile kosztuje zmiana płci. Koszty całego procesu różnią się w zależności od tego, czy zmiany dokonuje kobieta czy mężczyzna. W przypadku operacji zmiany płci męskiej na żeńską koszty wynoszą w granicach około 15 tys. złotych. Natomiast transportacja kobiety w mężczyznę jest bardziej kosztowna i może wynosić około 50  tys. złotych. Do całkowitych kosztów zmiany płci należy jeszcze doliczyć koszty terapii hormonalnej oraz opieki lekarza psychologa. Dlatego też ciężko jest określić jednoznaczne koszty całego procesu zmiany płci.

Co warto wiedzieć o zmianie płci?

Osoby, które rozważają operację zmiany płci muszą być świadome, że jest to proces nieodwracalny. Każdy etap procesu przeprowadzany jest jednorazowo, a uzyskane efekty nie mogą być odwrócone. Dlatego też zanim uzyska się zgodę na przeprowadzenie operacji prowadzone są liczne rozmowy z psychologami i lekarzami, a przed rozpoczęciem procesu zmiany płci wymagane jest przejście kompletu badań potwierdzających ogólny stan zdrowia pacjenta, który pozwoli na bezpieczne dla jego zdrowia przejście zmian. Po uzyskaniu pozytywnego wyroku sądu odnośnie przeprowadzenia operacji zmiany płci, osoba dostaje nowe dane oraz numer PESEL. Od tego momentu jest w świetle prawa postrzegana, jako płeć do której czuje przynależność.

4 komentarze

Zostaw komentarz