Skip to main content
search

W ramach zabiegów korygowania piersi poza popularnym powiększaniem biustu, wykonuje się także jego redukcję, czyli mammoplastykę. I chociaż może się wydawać, że duże piersi to pożądany przez kobiety atrybut, nie zawsze jest to powód do zadowolenia. Wówczas rodzi się myśl o zmniejszeniu piersi. Jak zmniejszanie biustu wygląda w praktyce, ile trwa rekonwalescencja, z czym wiąże się operacja i jak należy się do niej przygotować?

Dlaczego kobiety zmniejszają piersi?

Gdy biust jest bardzo dużych rozmiarów, przyczynia się do utrudniania codzienności i występowania dolegliwości bólowych. Jego nieproporcjonalność powoduje nadwyrężanie skóry i mięśni klatki piersiowej, przez co nacisk przenosi się na kręgosłup. Nawykiem staje się garbienie, nieustannie towarzyszą dolegliwości bólowe, które z czasem prowadzą do zmian, także o charakterze zwyrodnieniowym.

Poza przewlekłymi bólami, piersi o nieproporcjonalnie dużych rozmiarach utrudniają wykonywanie wielu prostych czynności. W niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwiają uprawianie aktywności fizycznej.

Posiadanie dużego biustu jest szczególnie uciążliwe latem. Powoduje zwiększoną potliwość, odparzenia i otarcia od ramiączek bielizny. Sam dobór garderoby również stanowi nie lada problem. Między jej dolną a górną częścią występują znaczne różnice rozmiarowe, co często całkowicie uniemożliwia zakup ubrań jednoczęściowych, takich jak sukienki, czy kombinezony. Problematyczny jest również zakup strojów kąpielowych i samej bielizny, która wymaga zakupu specjalnych modeli, generując dodatkowe koszty.

Przerost piersi ma również konsekwencje w sferze psychologicznej. Dla wielu kobiet stanowi kompleks. Duży biust wiąże się z wieloma stereotypami, które powodują, że kobiety go posiadające mogą czuć się w towarzystwie niekomfortowo. Często skutkuje to złym samopoczuciem, obniżeniem nastroju, niską samooceną i wycofaniem z życia towarzyskiego.

Zmniejszanie biustu w Klinice OT.CO w Warszawie

Redukcja piersi – od czego zacząć?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o operacji zmniejszania biustu, należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie plusy i minusy całej procedury i jej możliwych konsekwencji. Najważniejszą kwestią jest aspekt psychologiczny i w pełni świadoma decyzja o przeprowadzeniu zabiegu.

W pierwszej kolejności warto określić, czego oczekujemy od operacji, na jakim efekcie nam zależy i dlaczego. Czy jest to spowodowane dolegliwościami bólowymi, czy też głównie kwestią estetyczną. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze efekt będzie idealnie taki, jak zamierzaliśmy. Po drugie całe przedsięwzięcie wiąże się ze znacznymi kosztami, jakie należy ponieść w związku z operacją.zmniejszanie piersi koncepcja

Zmniejszanie piersi to poważna interwencja chirurgiczna, która wiąże się z wystąpieniem znacznego bólu, możliwymi powikłaniami i długim okresem rekonwalescencji. Warto zadać sobie pytanie, czy na pewno jesteśmy na to gotowi.

Nieodłącznym elementem redukcji biustu jest również pojawienie się trwałych blizn oraz konieczność przestrzegania ścisłych zasad postępowania po zabiegu. Dopiero dokładne rozważenie wad i zalet całego przedsięwzięcia stanowić powinno przejście do realizacji planów operacyjnych.

 

Jak wygląda przygotowanie do operacji zmniejszenia piersi?

Każda mammoplastyka (zmniejszanie piersi) poprzedzona jest konsultacjami lekarskimi z chirurgiem plastykiem, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką, ocenia proporcje ciała, w tym wzrost, wagę, wielkość i kształt piersi, określa możliwe warianty operacji, omawia najlepsze dla danego przypadku techniki cięcia i szczegółowo przedstawia plan rekonwalescencji.

Aby przystąpić do operacji, należy również wykonać komplet badań internistycznych, do których zalicza się m.in. morfologię krwi, USG piersi, EKG, czas krzepnięcia krwi i mammografię. Niezbędna jest też konsultacja ginekologiczna. Zabieg zmniejszania piersi nie zostanie wykonany, jeżeli pacjentka cierpi na choroby przewlekłe, ma torbiele na piersi lub badania wykażą obecność zmian wymagających interwencji chirurgicznej.

Jeżeli brak jest przeciwwskazań do wykonania zabiegu, można rozpocząć bezpośrednie przygotowania. 1-3 miesiące przed operacją należy odstawić antykoncepcję hormonalną. Nie należy stosować także leków antykoagulacyjnych z kwasem acetylosalicylowym (nasilają krwawienia podczas operacji). 2 tygodnie przed zabiegiem to czas na odstawienie wszelkich suplementów diety i ziół, natomiast 6 godzin przed samą operacją nie można jeść, pić i palić papierosów.

Przebieg operacji redukcji piersi

Mammoplastyka w zależności od rozległości podejmowanych działań trwa około 3 godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Odbywa się zgodnie z omawianym wcześniej z pacjentką planem, za pomocą wybranej przez chirurga plastyka najlepszej dla danego przypadku techniki. Operacja polega na usunięciu określonej ilości tkanki tłuszczowej i części gruczołu piersiowego. W przypadku znacznej redukcji dodatkowo wykonuje się usunięcie nadmiaru pozostałej skóry.

Chirurg plastyk podczas zabiegu wykonuje niezbędne cięcia na skórze, najczęściej wokół sutka. Wycina następnie nadmiar gruczołu i waży usunięty materiał. Następnie tę samą ilość tkanki wycina w drugiej piersi. Kolejny etap polega na modelowaniu piersi i umieszczaniu sutka w odpowiednim miejscu, na właściwej wysokości. Po tych czynnościach następuje formowanie piersi zgodnie z ustalonym kształtem i zachowaniem symetrii.

Rekonwalescencja – zasady postępowania po mammoplastyce

Operacja zmniejszenia piersi wymaga pozostania w szpitalu po zabiegu zazwyczaj do 3 dni. W tym czasie pacjentka podlega ścisłej obserwacji i przyjmuje silne środki przeciwbólowe. Po powrocie do domu nie wolno wykonywać czynności związanych z wysiłkiem, aktywnością fizyczną i pracą ramion. Niewskazane są m.in. takie prace domowe jak np. mycie okien, odkurzanie i prasowanie. Zrezygnować należy również ze spania na brzuchu.

Przez okres 6-8 tygodni obowiązkowe jest noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego. Natomiast zazwyczaj 15-20 dni po operacji następuje zdjęcie szwów. Do 3 miesięcy od przeprowadzonej mammoplastyki możliwe jest również osłabione czucie w piersiach, które zazwyczaj ustępuje samoistnie.

Pełen okres rekonwalescencji po operacji zmniejszenia biustu trwa około roku. W tym czasie warto stosować zdrową, zbilansowana dietę, możliwie w największym stopniu ograniczyć używki, zaprzestać uprawiania sportu i wyczerpujących ćwiczeń. Pół roku od zabiegu to okres, w którym dodatkowo nie należy korzystać z solarium, sauny i wystawiać się na działanie promieni UV.

Mammoplastyka – możliwe powikłania

Zabieg zmniejszania piersi jest poważną operacją o charakterze inwazyjnym. Podobnie jak każda inna chirurgiczna ingerencja niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Do najczęstszych zaliczyć należy krwotoki, zapalenia w okolicach operowanych miejsc i pojawienie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Zdarza się również obumarcie brodawki i jej otoczki, zmiana koloru lub martwica tkanki tłuszczowej.

Mammoplastykę wykonać można u pacjentek pełnoletnich, najlepiej po ukończeniu 20. roku życia, kiedy proces dojrzewania i tworzenia docelowej struktury piersi jest zakończony. Doradza się także przeprowadzenie zabiegu dopiero w momencie, gdy pacjentka zakończy karmienie piersią (musi minąć pół roku od końca laktacji) i nie planuje już więcej dzieci. Związane jest to z ryzykiem uszkodzenia podczas zabiegu przewodów mlekowych, co uniemożliwi w przyszłości karmienie piersią.

Jak wybrać odpowiedniego chirurga?

Ryzyko ewentualnych powikłań, jak i prawdopodobieństwo mammoplastyki zakończonej pełnym sukcesem i zamierzonym efektem zależą w dużej mierze od chirurga plastyka, któremu powierzymy wykonanie zabiegu. Operacja sama w sobie jest dość kosztowna, jednak podczas planowania jej przeprowadzenia kwestia zaoszczędzenia nie powinna grać większej roli.

Doświadczenie specjalisty, posiadane certyfikaty, szkolenia, przynależność do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków, szereg pozytywnych, sprawdzonych opinii, specjalistyczny sprzęt, jakim się posługuje i renoma kliniki, w której pracuje, powinny być kluczowymi wyznacznikami podczas wyboru właściwego chirurga.

Istotnym wyznacznikiem w dokonaniu decyzji co do właściwego specjalisty, jest również konsultacja i rozmowa z danym chirurgiem. Lekarz godny zaufania przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, zleci szereg niezbędnych badań, dokładnie omówi przebieg zabiegu, możliwe opcje i plan leczenia. Przedstawi również krok po kroku, na czym będzie polegała operacja i uprzedzi o możliwych dolegliwościach i powikłaniach. Odpowiedzialny specjalista nie będzie namawiał ani zachęcał do przeprowadzenia operacji, poruszy aspekt psychologiczny i kwestie motywacji pacjentki do wykonania zabiegu.

Czy mammoplastyka może zostać sfinansowana przez NFZ?

Cena zmniejszenia piersi zależy od wielu czynników, takich jak wybór specjalisty, kliniki, indywidualnego planu operacji i rozległości planowanych działań. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych i sięgają kwot przekraczających nawet 20 tysięcy złotych.

Istnieje jednak możliwość pełnego sfinansowania operacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby uzyskać refundację, należy udokumentować medyczne wskazania do wykonania zabiegu. Niezbędne jest w tym przypadku skierowanie od neurologa lub ortopedy oraz komplet badań potwierdzających, że biust w obecnym rozmiarze powoduje dolegliwości zdrowotne i spowodować może trwały uszczerbek na zdrowiu.

Warunkiem uzyskania refundacji jest także usunięcie minimum 0,5 kg tkanki z jednej piersi. Coraz częściej pozytywne rozpatrywanie wniosków ma też miejsce w przypadku, gdy obfity biust powoduje odparzenia (dokumentacja dermatologiczna). Pod uwagę brane są także kwestie natury psychologicznej i skierowania na zabieg wystawione przez lekarza psychiatrę.

2 komentarze

Zostaw komentarz