Skip to main content
search

Gładka i nieskazitelna skóra twarzy jest pożądana przez każdego. Niestety często na jej powierzchni pojawiają się zmiany, wypryski, czy znane wszystkim wągry. To właśnie one są zmorą zarówno Pań, jak i Panów w różnym wieku. Charakterystyczne czarne kropki są widoczne nie tylko z bliska, przez co mogą prowadzić do kompleksów oraz obniżać pewność siebie. Dlatego też warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na ich skuteczne zredukowanie i pozbycie się.

Czym dokładnie są wągry?

Wągry to potoczna nazwa zaskórników, które pojawiają się nie tylko w okresie dojrzewania, ale mogą towarzyszyć również osobom dorosłym i w starszym wieku. Wągry powstają na skutek zapchanych ujść mieszków włosowych. W efekcie na skórze pojawiają się zmiany o czarnym lub białym kolorze w formie widocznych kropek.

Zaskórniki pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych. Jest to tak zwana strefa „T”, czyli broda, nos oraz czoło. Ponadto wągry mogą pojawiać się na policzkach, skórze dekoltu, szyi oraz pleców i klatki piersiowej. Na skutek zbyt intensywnej produkcji sebum oraz nieprawidłowego złuszczania się naskórka, ujścia mieszków włosowych zostają zatkane, czego efektem są właśnie widoczne wągry. Dzieli się je na dwa rodzaje, zaskórniki otwarte oraz zamknięte.

zaskórniki (wągry) na czole

Czarne kropki widoczne na skórze to zaskórniki otwarte. Ich charakterystyczny kolor powstaje w wyniku utlenienia keratyny obecnej w martwych komórkach naskórka podczas kontaktu z powietrzem. Natomiast zaskórniki zamknięte przyjmują formę białej kaszki widocznej pod powierzchnią skóry. Powstają, kiedy ujście gruczołu zostaje zamknięte i nawarstwi się masa rogowa.

Przyczyny powstawania wągrów

Za nadmierne wydzielanie sebum oraz nieprawidłowe złuszczanie się naskórka odpowiedzialne są zmiany hormonalne występujące w okresie dojrzewania. Natomiast w późniejszym czasie powstawanie wągrów może być spowodowane zaniedbywaniem prawidłowej higieny, używaniem nieodpowiednich kosmetyków, nieodpowiednią dietą lub zbyt intensywnym makijażem. Przyczyną powstawania zaskórników są również zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne oraz cera tłusta i mieszana. Ponadto niedobory witamin, stres oraz zanieczyszczone powietrze mają duży wpływ na pojawienie się wągrów. W pozbyciu się widocznych zaskórników pomocne będzie ustalenie przyczyny i jeśli to możliwe jej wyeliminowanie. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.

Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa!

W walce z wągrami bardzo duże znaczenie ma prawidłowe i regularne oczyszczanie twarzy. Warto codziennie rano i wieczorem przemywać twarz przy pomocy delikatnych kosmetyków myjących. Dzięki temu oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum wyprodukowanego podczas snu oraz z zanieczyszczeń, które osadzają się na jej powierzchni podczas dnia. Ponadto po każdym wysiłku fizycznym oraz podróży warto również dokładnie oczyścić skórę twarzy. Po oczyszczeniu skóry zaleca się sięgnąć po tonik. Jego zadaniem jest przywrócenie właściwego pH skórze. Co więcej, tonik pomaga w prawidłowym złuszczaniu się naskórka oraz ściąga rozszerzone pory. Warto również zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry przy pomocy odpowiedniego kremu. Pamiętajmy tylko, że należy go dobrać w zależności od rodzaju cery.

Dodatkowo zaleca się raz w tygodniu wykonanie peelingu. Dzięki niemu zalegający martwy naskórek zostanie złuszczony, a tym samym ujścia mieszków włosowych nie będą się zatykać. Do wyboru są peelingi na bazie kwasów, które regulują wydzielanie sebum oraz peelingi mechaniczne oparte na ścierających drobinkach. W przypadku skóry bardzo wrażliwej zaleca się wybranie peelingu enzymatycznego.

W walce z nadmiernie pojawiającymi się wągrami pomoże również wybór odpowiednich kosmetyków do codziennego makijażu. Zaleca się wybierać te, które posiadają lekką i nietłustą formułę. Dotyczy to zarówno baz pod makijaż, jak i samych podkładów i fluidów.

Mikrodermabrazja

Nie zawsze prawidłowe nawyki w higienie skóry oraz używanie lekkich kosmetyków pozwalają skutecznie pozbyć się wągrów. Szczególnie, jeśli wągry są widoczne od dłuższego czasu na naszej skórze, a my zaniedbaliśmy codzienną pielęgnację. W takich przypadkach warto umówić się na wizytę u dermatologa klinicznego.

Mikrodermabrazja w Klinice OT.CO w Warszawie

Jednym z zabiegów stosowanych w przypadku chęci usunięcia wągrów jest mikrodermabrazja. Jest to mechaniczne złuszczanie naskórka polegające na delikatnym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Przy pomocy specjalnego przyrządu wyposażonego w diamentową głowicę usuwa się wierzchnią część naskórka, tym samym pobudzając go do produkcji nowych komórek. W efekcie rozszerzone pory zostają zamknięte, a nadmierne wydzielanie sebum widocznie zredukowane.

Peeling kawitacyjny i kwas migdałowy

Zalecany jest również peeling kawitacyjny, który z kolei polega na oczyszczeniu porów przy pomocy ultradźwięków. Głowica urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe jest przesuwana po skórze twarzy. Intensywność fal ustalana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Po zabiegu skóra jest dokładnie oczyszczona, a co więcej wygładzona. W przypadku niewielkiego zanieczyszczenia skóry zabieg można powtarzać raz na miesiąc lub półtora.

Złuszczanie przy pomocy kwasu migdałowego to kolejny zabieg, z którego warto skorzystać chcąc zredukować widoczne wągry. Pozwala on zachować prawidłowe złuszczanie naskórka oraz oczyścić skórę. Przed nałożeniem kwasu migdałowego na skórę twarzy nakłada się preparat wyrównujący pH. Kosmetyk z kwasem migdałowym powinien pozostać na skórze około 30 minut. Następnie jest zmywany, a skóra smarowana specjalnym kremem z filtrami UV.

Laseroterapia

Kolejnym sposobem walki z zaskórnikami jest laser CO2. Jego światło redukuje zaskórniki poprzez usunięcie nadmiaru sebum wypełniającego ujścia mieszków włosowych. Podczas zabiegu usuwane zostają również gruczoły łojowe, dzięki czemu w miejscu przeprowadzonego zabiegu nie gromadzą się ponownie zanieczyszczenia. Oznacza to, że raz usunięte zaskórniki nigdy nie pojawią się w tym samym miejscu.

3 komentarze

  • Awatar użytkownika Klaudia Klaudia pisze:

    Moim zdaniem bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się zaskórników jest ich delikatne złuszczanie, tylko wtedy można się ich pozbyć całkowicie i tak, że nie powrócą po dwóch dniach… u mnie się sprawdził acnederm – krem z kwasem azelainowym, który działa tak właśnie jak napisałam. No i jest dosyć niedrogi i dostępny w aptece

  • Awatar użytkownika Aldona Aldona pisze:

    Takie informacje są niezwykle cenne.

  • Awatar użytkownika Beata Beata pisze:

    Ten wpis jest bardzo interesujący

Zostaw komentarz