Skip to main content
search
Trądzik hormonalny to częste schorzenie dermatologiczne, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku. Choroba ta jest ściśle związana ze zmianami hormonalnymi, które są szczególnie zauważalne w okresie dojrzewania. Na trądzik hormonalny ma wpływ także działanie układu wewnątrzwydzielniczego. Ta popularna choroba skóry najczęściej leczona jest farmakologicznie, a wszelkie naturalne metody stosowane są jako wsparcie dla podstawowego przebiegu kuracji.

Trądzik hormonalny – przyczyny

Według licznych badań i szacunków, z problemem trądziku hormonalnego zmaga się ok. 80% nastolatków. Chociaż to schorzenie skóry często traktowane jest jako choroba okresu dojrzewania, to często problem nie ustępuje po zakończeniu tego okresu. Co więcej, z problemem trądziku hormonalnego zmaga się coraz więcej osób dorosłych, najczęściej w wieku 25-35 lat. Bezpośrednim powodem rozwoju choroby trądziku hormonalnego są zmiany i zaburzenia w układzie hormonalnym. Takie rotacje w gospodarce hormonalnej prowadzą do zaburzeń w procesie wydzielania niektórych hormonów oraz mogą wpływać na wrażliwość poszczególnych narządów. W większości przypadków, na takie zaburzenia podatne są androgeny:

 • testosteron,
 • dihydrotestosteron,
 • androstenediol.

Zaburzenia w działaniu hormonów skutkują zwiększoną intensywnością pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do produkcji zwiększonej ilości sebum. Takie środowisko jest idealnym miejscem do rozmnażania się licznych bakterii Propionibacterium acnes, co skutkuje rozwinięciem się stanu zapalnego skóry. Między intensywnością trądziku a nasileniem łojotoku pojawia się zależność – im większa praca gruczołów łojowych, tym trądzik przybiera cięższą formę. Wśród przyczyn rozwoju trądziku hormonalnego należy wymienić także czynniki zewnętrzne, takie jak przyjmowane leki, warunki życia codziennego oraz dieta.

Trądzik hormonalny – objawy

Trądzik hormonalny to popularny problem, z którym walczy wiele osób. Objawy trądziku hormonalnego są powszechnie znane. Trądzik hormonalny charakteryzuje się:

 • licznymi zaskórnikami i krostami (otwartymi lub zamkniętymi),
 • grudkami,
 • licznymi torbielami i guzkami ropnymi.

Wymienione zmiany skórne najczęściej zlokalizowane są na skórze twarzy. Najbardziej podatnym miejscem jest czoło, a także broda, szyja oraz dekolt. Forma zmian skórnych, które widoczne są na ciele, jest ściśle związana z rodzajem hormonu, który ją wywołał. Estrogeny są odpowiedzialne za piekące krosty, które najczęściej pojawiają się na czole, nosie i brodzie. Androgeny wywołują duże, bolesne grudki i zaskórniki zlokalizowane na czole, linii żuchwy, szyi oraz na plecach.

Jak rozpoznać trądzik hormonalny

Początkowe objawy trądziku hormonalnego zazwyczaj pojawiają się na twarzy. Skóra twarzy staje się wówczas napięta, błyszcząca, a na jej powierzchni rozwijają się bolące lub piekące grudki, krosty i gruczoły. W momencie pojawienia się pierwszych objawów trądziku hormonalnego należy niezwłocznie skorzystać z porady profesjonalnego dermatologa. Postawiona przez lekarza diagnoza pozwoli zbadać przyczynę rozwoju trądziku hormonalnego oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli z problemem trądziku hormonalnego zmagają się osoby, które przekroczyły 25 rok życia, dobrym rozwiązaniem jest skierowanie ich na badania hormonalne. Badania pozwolą określić poziom testosteronu, dehydroepiandrosteronu, hormonów tarczycy, insuliny oraz innych istotnych hormonów.

Trądzik hormonalny – badania, które należy wykonać

Trądzik hormonalny to schorzenie, które może informować o istotnych zmianach lub zaburzeniach w układzie hormonalnym. Aby ustalić przyczynę powstania trądziku, należy wykonać badania krwi, które pomogą ustalić poziom poszczególnych hormonów w organizmie. Badania krwi mogą być zlecone przez lekarza dermatologa lub endokrynologa. Wykonując takie badanie u kobiet, niezwykle ważne jest określenie dnia cyklu miesiączkowego, ponieważ w różnych dniach cyklu ilość hormonów w organizmie może się różnić. Osoby, które zmagają się z trądzikiem hormonalnym, powinny zbadać poziom poniższych hormonów:

 • testosteron wolny,
 • testosteron całkowity,
 • prolaktyna,
 • dehydroepiandrosteron,
 • hormon tarczycy,
 • insulina,
 • hormon luteotropowy,
 • hormon folikulotropowy.

Trądzik hormonalny – leczenie

Metoda leczenia trądziku hormonalnego zawsze jest dobierana indywidualnie. Odpowiednie leczenie dostosowane jest na podstawie objawów, przebiegu choroby i wyników badań hormonalnych. Leczenie trądziku hormonalnego w większości przypadków rozłożone jest na kilka miesięcy. Terapia zazwyczaj opiera się na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz doustnych preparatów leczniczych. Stosowane preparaty najczęściej mają działanie miejscowe i przybierają postać maści lub kremów o intensywnym działaniu.

Pielęgnacja skóry podstawą leczenia trądziku

Podstawowym leczeniem, które jest stosowane w walce z trądzikiem, jest stosowanie antybiotyków lub retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Stosowanie hormonów podczas leczenia trądziku pomaga w walce z uregulowaniem układu wewnątrzwydzielniczego. Podczas leczenia hormonalnego należy szczególnie dbać o właściwą pielęgnację skóry. Skóra posiadająca zmiany trądzikowe powinna mieć zapewnioną odpowiednią ochronę.

Osoby zmagające się z trądzikiem hormonalnym powinny stosować specjalnie dostosowane kosmetyki do cery trądzikowej, które cechują się dobrym składem bez etanolu. Istotnym elementem walki z trądzikiem jest zapewnienie skórze twarzy odpowiedniego poziomu higieny. Nadmiar sebum, złuszczony naskórek, pot i inne zanieczyszczenia mają niekorzystny wpływ na stan skóry – mogą przyczynić się do zaognienia objawów i podrażnienia skóry. Regularne mycie twarzy specjalistycznymi preparatami to skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry i zapobieganie powstawaniu nowych zmian chorobowych.

Jaka dieta na trądzik?

Podstawą zdrowej skóry jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dieta, która pomaga w walce z trądzikiem hormonalnym, musi zawierać dużą ilość witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które wspierają procesy odbudowy naskórka. Szczególnie ważne w diecie są produkty, które cechują się wysoką zawartością witamin A, B, C i E oraz takie, które bogate są w cynk i selen. Dieta podczas walki z trądzikiem powinna być zbudowana w oparciu o produkty zdrowe, naturalne i jak najmniej przetworzone. Nie zaleca się spożywania nadmiernej ilości ostrych przypraw, przetworzonych produktów, fast foodów, a także żywności z wysokim indeksem glikemicznym.

Naturalne wspomaganie w walce z trądzikiem

Natura obfituje w wiele drogocennych składników, które wykazują dużą skuteczność w walce z trądzikiem. Stosowanie ziół jako wsparcie dla podstawowego leczenie trądziku hormonalnego pozwala uzyskać lepsze efekty terapii. Podczas leczenia trądziku hormonalnego warto sięgnąć po takie zioła jak:

 • ziele skrzypu polnego,
 • ziele fiołka trójbarwnego (bratek),
 • liście pokrzywy,
 • ziele wierzbownicy drobnokwiatowej.

Równie skutecznym produktem, który wykazuje działanie kojące, jest aloes. Aloes pozytywnie wpływa na stan skóry. Ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, nawilżające i odżywiające.

Zostaw komentarz