Skip to main content
search

Istnieje wiele metod modelowania twarzy oraz sylwetki. Aby jednak w pełni cieszyć się uzyskanymi rezultatami, warto postawić na naturalne i bezpieczne metody. Właśnie takim zabiegiem jest lipofilling – czyli przeszczep tłuszczu pacjenta, który jest doskonałym materiałem wypełniającym. Za pomocą własnej tkanki tłuszczowej odmłodzisz skórę, wymodelujesz sylwetkę, uzupełnisz ubytki, pozbędziesz się cieni pod oczami, a nawet zawalczysz z niedoskonałościami cery.

Własna tkanka tłuszczowa – właściwości

Własna tkanka tłuszczowa to doskonały materiał wypełniający swoisty dla organizmu pacjenta. Dzięki temu nie wywołuje podrażnień skóry oraz uciążliwych reakcji alergicznych. Przeszczep tłuszczu pacjenta, (lipotransfer) lub lipofillingiem stanowi więc bezpieczną metodę w walce z niedoskonałościami cery. To jednak nie koniec cennych właściwości, jakie posiadają własne komórki tłuszczowe, ponieważ przede wszystkim są one prawdziwą skarbnicą bezcennych komórek macierzystych i czynników wzrostu, które stymulują skórę do regeneracji. W efekcie w jej strukturze dochodzi do stopniowej przebudowy, która wynika z syntezy nowych włókien kolagenowych i elastyny. Dzięki temu skóra pacjenta stopniowo się wygładza, staje się bardziej elastyczna oraz promienna.

Zabieg lipofillingu trwa od 30 do 90 minut i nie jest uciążliwy dla pacjenta. Jego wykonanie można podzielić na 3 zasadnicze etapy:

  1. Pobranie tkanki tłuszczowej pacjenta z miejsca, gdzie znajduje się jej pokaźna ilość, np. z fałdu brzusznego lub uda.
  2. Przygotowanie pobranego tłuszczu w specjalnej wirówce w celu usunięcia martwych komórek oraz nadmiaru płynu.
  3. Aplikacja przygotowanej tkanki tłuszczowej w wybrany fragment twarzy lub ciała wymagający wymodelowania. Etap ten wykonuje się za pomocą cienkiej igły, co łagodzi dyskomfort podczas wstrzykiwania tkanki tłuszczowej pod skórę.

Lipofilling twarzy – modelowanie twarzy tłuszczem

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z wykorzystaniem tłuszczu jest volumetria twarzy własną tkanką tłuszczową. Jak wiadomo, wraz z wiekiem skóra traci swoją objętość, co skutkuje stopniową utratą jędrności oraz pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Tymczasem poprawa skóry z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej umożliwia wypełnienie zmarszczek i bruzd, a także stymulację skóry do stopniowej rewitalizacji.

lipofilling twarzy

Tłuszcz jest doskonałym materiałem wypełniającym. Z racji na te właściwości popularnym zabiegiem jest modelowanie twarzy tłuszczem. Podczas terapii można nie tylko przywrócić dawną objętość skórze, ale również popracować nad kształtem, wielkością i symetrią ust, skrzydełek nosowych, skroni lub policzków. Przeszczep tłuszczu pod oczy pozwala natomiast na długi czas pozbyć się zmęczonego spojrzenia, ceni w okolicach oczu oraz przebarwień na twarzy.

Lipofilling – zastosowanie w obrębie ciała

Modelowanie twarzy tłuszczem to sprawdzona metoda odmładzająca, jednak zabieg lipofillingu można wykonywać na całym ciele. Metoda ta doskonale sprawdza się w okolicach ramion, ud oraz kolan, gdzie wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność i sprężystość. Wielu pacjentów decyduje się też na zabieg własną tkanką tłuszczową na grzbietach dłoni, dzięki czemu skóra w tych okolicach prezentuje się młodo i gładko. Własna tkanka tłuszczowa ma jednak szczególne znaczenie dla kobiet, które marzą o jędrnym i kształtnym biuście oraz pośladkach. Zaletą modelowania tych okolic ciała za pomocą przeszczepu tłuszczu jest gwarancja trwałości, a uzyskane rezultaty prezentują się niezwykle naturalnie. Pozwala to uniknąć wielu wścibskich pytań, jakie często pojawiają się po zabiegach chirurgii plastycznej.

Poprawa blizn – tkanka tłuszczowa szansą na gładką skórę

Własna tkanka tłuszczowa często okazuje się także ratunkiem dla osób borykających się z problemem blizn potrądzikowych lub pourazowych i pooperacyjnych o charakterze zanikowym. Lipofilling ma w tym przypadku podwójnie ważne znaczenie, ponieważ z jednej strony stanowi doskonałe uzupełnienie ubytku skóry, a z drugiej stymuluje ją do stopniowej regeneracji i odbudowy. Dzięki temu blizny stają się mniej widoczne i wygładzone, co stanowi bardzo ważną korzyść dla osób, które walczą z tymi przykrymi zmianami skórnymi.

Istotnym aspektem zabiegów polegających na przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej są ich długotrwałe efekty, które utrzymują się przez wiele lat. Metoda ta jest również doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na szybkim rezultacie, ponieważ pierwsze efekty zauważalne są już po wykonaniu zabiegu, a ich widoczność zwiększa się stopniowo przez kilka miesięcy wraz z syntezą nowych włókien kolagenu i elastyny.

Źródła:

  1. Meyer J. i wsp., Izolacja i potencjał do różnicowania ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej zebranej metodą liposukcji metodą strumienia wody, Aesthetic Surgery Journal, 2015, s. 1-10

Zostaw komentarz