Skip to main content
search

Nadmierna utrata owłosienia bywa zmartwieniem wielu kobiet, szczególnie dlatego, że wpływa na wygląd zewnętrzny, o który tak dbamy. Najczęściej u kobiet spotyka się łysienie androgenowe, które spowodowane jest nieuregulowaną gospodarką hormonalną. Na szczęście nowoczesna medycyna pozwala skutecznie walczyć na wiele sposobów z problemem androgenowego łysienia.

Czym jest łysienie androgenowe i jak się objawia u kobiet?

Łysienie androgenowe to nadmierne wypadanie włosów spowodowane przez nadmiar androgenów we krwi, czyli hormonów. Natomiast nadmiar androgenów w organizmie kobiety ma najczęściej podłoże genetyczne. Na skutek zbyt dużej ilości androgenów mieszki włosowe zostają zminiaturyzowane oraz następuje rozregulowany oraz zahamowany cykl wzrostu włosa. W efekcie włosy wyrastają cienkie i słabe, przez co szybciej wypadają. Jednak nie zawsze łysienie androgenowe jest spowodowane nadmierną ilością androgenów we krwi. W przypadku kobiet może ono wystąpić mimo prawidłowych norm hormonów. Wszystko dlatego, że na wywołanie androgenowego łysienia u kobiet może mieć wpływ również wiele innych czynników.

Lysienie androgenowe u kobiet

Do pierwszych objawów łysienia androgenowego u kobiet należy utrata gęstości włosów w okolicy czoła, bez przesunięcia linii włosów lub z widocznym pojawieniem się zakoli. Widoczne jest przerzedzenie włosów w kierunku szczytu głowy. Im bardziej łysienie androgenowe postępuje, tym większa jest utrata włosów z kolejnych obszarów głowy, takich jak okolice uszu oraz kości ciemieniowej. Jeśli nie podejmie się leczenia, włosy stopniowo będą wypadać z całej powierzchni głowy.

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego u kobiet?

W przypadku kobiet za łysienie androgenowe mogą odpowiadać niektóre schorzenia. Najczęściej są to:

  • choroby tarczycy,
  • zespół Cushingua,
  • nowotwory nadnerczy,
  • guzy i nowotwory jajników,
  • zespół policystycznych jajników,
  • anemia.

Schorzenie łysienia androgenowego może wystąpić również w różnych okresach życia kobiety, jak ciąża lub menopauza. Jednak najczęściej pojawia się po 30 roku życia, ale nie należy zapominać, że niektóre kobiety mają skłonności do łysienia androgenowego uwarunkowane genetycznie.

Jak leczyć?

Medycyna umożliwia kilka metod leczenia androgenowego łysienia u kobiet. Jednak podstawą skutecznego leczenia jest określenie przyczyny. Dlatego jest to pierwszy i najważniejszy element terapii. Następnie podejmuje się leczenie, a do dyspozycji jest kilka metod – leczenie miejscowe, ogólnoustrojowe oraz zabiegi medycyny estetycznej. Najczęściej wybierane jest leczenie miejscowe, które oparte jest o odpowiednie leki, takie jak minoksydyl. Dzięki specjalnym preparatom wzrost włosów jest stymulowany, a mieszki włosowe zostają wydłużone. Ponadto leki stosowane miejscowo działają pobudzająco na komórki mieszków powodując ich namnażanie. Leczenie miejscowe odbywa się poprzez umieszczenie leku w miejscu występowania łysienia za pomocą wcierania, osocza bogatopłytkowego, masażu lub mezoterapii igłowej.

Inną metodą jest terapia z wykorzystaniem laseroterapii (na przykład przy wykorzystaniu lasera Hair max), osocza bogatopłytkowego na włosy lub Dr Cyj Hair Filler. Rekomendowane jest, aby ogólnoustrojowa metoda leczenia oparta była na przyjmowaniu leków doustnie. Powyższe metody są niezwykle skuteczne, a zabiegi przynoszą widoczne rezultaty nawet po kilku sesjach. Oczywiście dla podtrzymania efektu zabiegi należy regularnie powtarzać – zazwyczaj raz na pół roku.

Istnieje również bardziej inwazyjny sposób na walkę z łysieniem androgenowym, a jest nim przeszczep włosów. Najczęściej przeszczepu dokonuje się za pomocą metody FUE, która uzupełnia ubytki, zagęszczając powierzchnię włosów.

Zostaw komentarz