Skip to main content
search

Długie, sprężyste i gęste kosmyki to marzenie chyba każdej kobiety. Każdego dnia tracimy około 100  włosów – to normalne zjawisko, związane z ich cyklem życia. Jeśli jednak tracisz ich o wiele więcej, a przerzedzenie jest już wyraźnie widoczne – musisz działać. Podstawą jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak diagnozować i zażegnać problem wypadających włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Na głowie znajduje się przeciętnie nawet 100 tysięcy mieszków włosowych, dlatego utrata 100 włosów dziennie jest praktycznie niezauważalna. Jeśli jednak każdego dnia tracisz o wiele więcej włosów ze względu na wzmożone wypadanie, wyraźne przerzedzenie zauważysz już po kilku miesiącach.

Za wypadanie włosów mogą odpowiadać pewne błędy w codziennej pielęgnacji, takie jak:

 • zbyt agresywne kosmetyki lub uczulenie na któryś z nich
 • szarpanie pasm przy czesaniu
 • przesuszenie.

W takim przypadku do poprawy stanu włosów wystarczy niewiele, bo zmiana złych nawyków.

Drugą częstą przyczyną wzmożonego wypadania włosów są niedobory wynikające z nieodpowiedniej diety. W tym przypadku na efekty trzeba poczekać nieco dłużej, bo nawet kilka tygodni. Jest to jednak zmiana konieczna także ze względu na kondycję całego organizmu. Jeśli jednak zarówno zmiana kosmetyków i metod pielęgnacji włosów, jak i modyfikacja diety nie przynoszą efektów, problemu musisz poszukać głębiej. Nie zapominaj także o tym, że długotrwały stres również może być przyczyną wypadania włosów. Może okazać się jednak, że za wypadanie włosów odpowiadają jakieś choroby (np. problemy z tarczycą), bądź jest ono uwarunkowane genetycznie. Trafna diagnoza to absolutna podstawa do wyeliminowania przyczyny i podjęcia odpowiednich kroków.

Wypadanie włosów – badania,  jakie należy wykonać

Jeśli włosy wypadają nadmiernie, podstawowym krokiem powinno być wykonanie badań pod kątem:

 • prawidłowego funkcjonowania tarczycy
 • równowagi hormonalnej
 • niedoborów
 • poziomu żelaza (wykluczenie anemii).
 • parametrów ferrytyny
 • wartości TIBC.

W celu dokładnej diagnozy warto wybrać się na wizytę do dermatologa lub trychologa, który oceni przede wszystkim stan skóry głowy. Istotnym elementem diagnostycznym jest trichoskopia, czyli komputerowe badanie włosów i skóry głowy. Pozwala na ocenę nie tylko stanu skóry głowy (czy np. nie ma żadnych zmian w jej obrębie), ale także budowy włosów. To znacznie ułatwia rozpoznanie przyczyny problemu i podjęcie odpowiednich kroków. W przypadku problemów z łysieniem trichoskopia pozwala na wskazanie jego przyczyny (między innymi o podłożu homonalnym czy początki łysienia plackowatego).

Jak leczyć wypadanie włosów?

Włosy rosną długo, wypadają szybko, powodując nieestetyczne zmiany. Lepiej więc zapobiegać takiemu stanowi niż go leczyć. Zażywanie suplementów diety na porost włosów pomoże w niewielkim stopniu, jeśli ubytki są spore. W takim przypadku najskuteczniejszą terapią będzie połączenie leczenia osoczem z kuracją doustną.  W tym przypadku chodzi jednak o preparaty dobrane indywidualnie na receptę przez lekarza dermatologa. Taka metoda postępowania jest o wiele bardziej skuteczna niż przyjmowanie suplementów diety z kilku powodów.

 1. Po pierwsze – lekarz, dobierając lek na receptę, zna jego dawkę i umie dopasować ją do Twoich potrzeb.
 2. Po drugie – potrafi przewidzieć, w jakim tempie będzie się wchłaniać. Po trzecie – preparat na receptę zawiera większe dawki substancji, dzięki czemu niedobory wyrównają się szybciej.

Ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym to jeden z najskuteczniejszych zabiegów na porost włosów:

 • odżywia cebulki włosów
 • stymuluje szybszy porost włosów
 • wzmacnia je, zapobiegając ich dalszemu wypadaniu.

Osocze może nawet całkowicie zahamować procesy łysienia! Taką kurację doskonale uzupełni przyjmowanie witaminowych preparatów doustnych, bogatych w cynk, żelazo, skrzyp polny i biotynę. Lekarz dermatolog może również dobrać leczenie celowane w przypadku rozpoznania choroby. Jeśli jest to np. typ łysienia męskiego, może ono zostać zahamowane dzięki stosowaniu wcierek czy tabletek. W ostateczności może nawet wykonać przeszczep włosów, jeśli się w tym specjalizuje. Warto więc wybrać lekarza o szerokich kompetencjach – w przypadku problemu będzie mógł zadziałać holistycznie.

Zabieg przeszczepu włosów w Klinice OTCO w Warszawie

Zostaw komentarz