Skip to main content
search

Problem z szorstką i pękającą skórą na piętach dotyczy wielu osób w różnym wieku. Należy mieć na uwadze, że nie jest to problem, tylko natury estetycznej, ale może być również przyczyną wielu schorzeń zdrowotnych. Ponadto pękające pięty mogą być źródłem bólu oraz dyskomfortu. Warto poznać przyczyny pojawiania się szorstkiej skóry na piętach oraz sposoby jak sobie z tym radzić. W żadnym wypadku nie powinno bagatelizować się ciągle utrzymującej się szorstkiej skóry na piętach. Jeśli domowe sposoby i kosmetyki nie pomagają, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.

Dlaczego pięty pękają?

Nasze stopy, szczególnie u osób wykonujących stojącą pracę lub aktywnych fizycznie, narażone są na liczne otarcia, odciski oraz inne urazy. Dlatego nieodpowiednia pielęgnacja stóp może doprowadzić do pękania skóry. Wszystko ze względu na to, że skóra na piętach jest grubsza w porównaniu do skóry znajdującej się w innych częściach ciała, a brak regularnego złuszczania powoduje, że staje się twarda i zrogowaciała. Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna szorstkiej i pękającej skóry na piętach. Kluczową kwestię odgrywa tutaj również nawodnienie organizmu i skóry. Jego brak sprawia, że skóra na piętach staje się twarda i zgrubiała. Natomiast na skutek nacisku, jaki powodowany jest podczas poruszania się, twarda i wysuszona skóra pęka. Efekt ten potęgują również zbyt ciasne lub niewygodne buty. Należy wspomnieć, że również nadwaga znacznie przyczynia się do obciążania pięt, a więc też wpływa na pojawienie się pękających pięt.

Pękające pięty a choroby współistniejące

Na kondycję naszej skóry, w tym i pięt duży wpływ mają choroby współistniejące. Między innymi osoby chorujące na niedoczynność tarczycy często zmagają się z problemem zbyt przesuszającej się skóry. Ponadto ta choroba ma wpływ na trudność z utrzymaniem prawidłowej wagi oraz utrudniony przepływ krwi, co skutkować może trudnościami w naturalnym procesie regeneracji skóry. Problem pękających pięt często również dotyczy osób chorujących na cukrzycę. Cukrzycy często mają problem z utrzymaniem poprawnej wagi, a co więcej ich skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, a powstałe rany goją się znacznie dłużej niż u osób zdrowych.

Ponadto osoby cierpiące na łuszczycę oraz atopowe zapalenie skóry również często zmagają się z problemem pękających pięt. Wszystko ze względu na to, że ich skóra szybko się przesusza oraz jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Jeśli natomiast nie zdiagnozowano u nas powyższych chorób, notorycznie pojawiająca się pęknięta skóra na piętach może świadczyć o ich obecności i rozwoju. Dlatego też warto wybrać się do lekarza oraz przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne.

Dlaczego nie należy bagatelizować pękających pięt?

Pierwsze, co nasuwa się nam na myśl, to nieestetyczny wygląd stóp, który szczególnie zauważalny jest latem. Ale względy estetyczne to tylko jeden z nielicznych powodów, dla których nie powinno się lekceważyć pękających pięt. Przede wszystkim mogą one świadczyć o chorobach opisanych powyżej, a więc niedoczynności tarczycy, cukrzycy, łuszczycy oraz atopowym zapaleniu skóry. Nieleczone choroby mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia. Dodatkowo pęknięta i poraniona skóra jest doskonałym miejscem do wnikania w głąb organizmu bakterii i wirusów. Te z kolei mogą powodować nawet poważne zakażenia i infekcje skórne.

Objawy

Objawy pękających pięt są dość oczywiste. Przede wszystkim skóra staje się  twarda i szorstka. Z czasem na pięcie pojawiają się widoczne gołym okiem pęknięcia, a skóra może przybierać kolor żółty bądź brązowy. Dodatkowo można odczuwać pieczenie oraz swędzenie, a nawet dokuczliwy ból. Niekiedy skóra może być czerwona, a co więcej może pojawić się krwawienie. Krwawiąca skóra występuje, gdy pękające pięty nie są leczone przez długi czas, a skóra jest mocno wysuszona.  Opisane wyżej objawy widoczne są nawet z daleka i powodują nie tylko dyskomfort estetyczny, ale i mogą utrudniać poruszanie się.

Jak leczyć popękane pięty?

Co do tego, że pękające pięty należy leczyć, nie powinniśmy mieć już wątpliwości. Jednak jak odbywa się leczenie tego schorzenia? Wykorzystać można zarówno profesjonalne leczenie pod okiem podologa lub dermatologa, albo zdecydować się na domowe sposoby. Należy jednak mieć na uwadze, że domowe metody nie zawsze będą odpowiednie podczas łagodzenia objawów pękających pięt, szczególnie jeśli towarzyszą nam inne choroby współistniejące powodujące to schorzenie. Domowe sposoby na pewno sprawdzą się jako pielęgnacja i uzupełnienie leczenia.

Do najbardziej popularnych domowych sposobów na pękające pięty należy moczenie stóp w wodzie z solą leczniczą, siemieniem lnianym lub naparze ziołowym. Taka kąpiel zmiękcza skórę i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji, którą jest usunięcie martwego naskórka. W tym celu można wykorzystać tarkę do pięt lub chemiczne peelingi. Końcowym etapem domowej pielęgnacji jest nałożenie kremu regenerującego oraz nawilżającego.

Natomiast profesjonalne leczenie wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim do pozbycia się nadmiaru zrogowaciałego naskórka podolog wykorzystuje elektryczne tarki lub końcówki usuwające martwy naskórek. Bardzo ważne podczas mechanicznego usuwania naskórka jest to, aby nie usunąć go za dużo, ponieważ przyniesie to odwrotny skutek do zamierzonego. Jeśli skóra jest mocno zrogowaciała i twarda, przed rozpoczęciem usuwania naskórka, stosuje się okłady lub kąpiele zmiękczające. Inną metodą na usunięcie zrogowaciałego naskórka jest pedicure kwasowy, podczas którego wykorzystuje się mocne kwasy o działaniu złuszczającym. Po zakończeniu frezowania lub peelingu podolog nałoży specjalnie dobrane kremy nawilżające, regenerujące oraz zapobiegające ponownemu rogowaceniu skóry.

Pamiętajmy, że w przewlekłym problemie pękających pięt ważne jest systematyczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz wykluczenie czynników sprzyjających powstawanie nadmiernego gromadzenia się naskórka.

Zostaw komentarz