Skip to main content
search

Obecnie trądzik pospolity nie dotyczy tylko nastolatków w okresie burzy hormonalnej, stał się również problemem osób po 30 roku życia. Jakie są objawy oraz przyczyny trądziku u dorosłych? Jaką należy wprowadzić pielęgnację, aby poprawić wygląd skóry trądzikowej?

Trądzik pospolity (trądzik u osób dorosłych) – czym się charakteryzuje?

Trądzik u dorosłych często jest kontynuacją trądziku młodzieńczego, ale także może pojawić się u osób, u których nigdy nie występował. Zmiany trądzikowe u dorosłych różnią się od trądziku młodzieńczego lokalizacją oraz rodzajem wykwitów skórnych. Występuje mniej zaskórników bez stanu zapalnego, przeważają natomiast krostki i grudki ze stanem zapalnym. Zmiany najczęściej występują w dolnej części twarzy – na brodzie,  w okolicach żuchwy, dolnej części policzków, czasami na szyi, dekolcie oraz plecach. Mogą prowadzić do powstawania blizn oraz przebarwień.

Źródła trądziku osób dorosłych

Najczęściej przyczyny trądziku w wieku dorosłym leżą, nie tyle w samym organizmie ile w stylu życia. To nie stricte zmiany hormonalne lub genetyczne są ich powodem, a czynniki środowiskowe, w jakich dana osoba żyje, jakim podlega emocjom w dłuższym czasie i jaką przy tym też na co dzień ma dietę.

Produkcję łoju, która jest bezpośrednim aktywatorem trądziku, nasila w wieku dorosłym zwyczajny, codzienny stres. To on powoduje wydzielanie tzw. neuromediatorów pozapalnych. Drugi ważny czynnik – to dieta. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które w zdecydowanej większości spożywamy w postaci wysokoprzetworzonej.

Trądzik zwłaszcza w wieku dorosłym to tzw. trądzik wywołany. Powstaje on w wyniku drażniącego działania czynników, jak wspomniane było wcześniej – stresu, diety lub nadwrażliwości. Jedną z form tej ostatniej może być nadwrażliwość na leki. Nadmiar sterydów może skutkować wykwitami na klatce piersiowej, przy braku zaskórników. Podobne objawy może dawać witamina B12 lub jod. Składniki też wydzielają się bowiem za pośrednictwem gruczołów łojowych, działając na nie drażniąco i powodując wzrost wydzielania łoju. W innym typie – trądziku kosmetycznym, zmiany powstają poprzez zamknięcie ujść gruczołów łojowych po zastosowaniu ciężkich kremów, fluidów, pudrów. Wykwity mają wówczas głównie charakter zaskórników, a ich najczęstsza lokalizacja to policzki.

Leczenie trądziku u dorosłych bywa trudne

Problem z trądzikiem nękającym dorosłych polega na tym, że standardowa pielęgnacja antytrądzikowa nie pomaga, a antybiotykoterapia ogólna jest skuteczna jedynie podczas przyjmowania leku.

Najczęściej więc stosuje się terapię skojarzoną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. W trudnych przypadkach jako leki tzw. pierwszego rzutu zaleca się doustnie antybiotyki (ze względu na ich antybakteryjne działanie), ale przede wszystkim retinoidy (pochodne witaminy A).

Kuracja lekami doustnymi jest uzupełniana, a w miarę poprawy stanu skóry zastępowana leczeniem miejscowym. Stosuje się wówczas preparaty do smarowania zawierające antybiotyki oraz retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Ograniczają one rozwój bakterii wywołujących zmiany zapalne i podtrzymują efekty leczenia

leczenie tradziku u osob doroslych

Codzienna pielęgnacja trądziku jest bardzo ważnym elementem kuracji przeciwtrądzikowej i wymaga uważnego doboru kosmetyków. Powinny mieć możliwie prosty skład i silnie nawilżać. Pożądanymi ich składnikami są: retinol (zapobiega zaburzeniom keratynizacji naskórka i sprzyja jego odnowie, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę, stąd konieczność intensywnego nawilżania), witaminy C i E (zwalczają wolne rodniki i hamują produkcję cytokin prozapalnych), wyciągi z alg czy aloesu (nawilżają).

Co 2-3 dni wskazane jest dodatkowe oczyszczenie skóry peelingiem (usuwa zrogowaciały naskórek i ułatwia odblokowanie porów). Wybierając kosmetyki, które mają ukryć niedoskonałości cery, należy szukać lekkich formuł, które nie zatykają porów, pozwalając skórze oddychać .

Warto wybierać preparaty mające jednocześnie właściwości sprzyjające leczeniu zmian trądzikowych, np. antybakteryjne, zwężające pory skóry i ograniczające wydzielanie łoju.

Źródła:

  1. https://medicta.pl/zdrowie/dermatologia/tradzik-przewodnik-po-leczeniu-i-pielegnacji-skory/

2 komentarze

Zostaw komentarz