Skip to main content
search
Cera trądzikowa jest podatna na pojawianie się nieestetycznych wyprysków. Przyczyną tego jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, która połączona jest z zablokowaniem ujść przez czop rogowy i obecnością bakterii beztlenowych. Na skutek gromadzenia się łoju w gruczołach i jego rozkładu przez bakterie, tworzą się stany zapalne. Zmiany trądzikowe zazwyczaj pojawiają się na twarzy i plecach. Do najpopularniejszych zalicza się zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze mają ciemny czubek i są skutkiem utleniania kreatyny z wydobywającej się wydzieliny, a także gromadzenia się melaniny. Zaskórniki otwarte to z kolei białe grudki, w których wnętrzu gromadzi się łój. Pacjenci często zauważają u siebie także ropne krostki z zaczerwienieniem. Wielu z nich próbuje wyciskać pryszcze, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak więc zredukować nieestetyczne zmiany.

Czym jest trądzik?

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skórnych wywołanych zakażeniem gruczołów łojowych na skutek nadprodukcji łoju (sebum). W tradycyjnych warunkach substancja ta odpowiada za proces naturalnego natłuszczania, nawilżanie i ochronę skóry. W nadmiarze z kolei powoduje zatykanie porów, co powoduje powstawanie nieestetycznych krostek i niedoskonałości.

Trądzik powoduje wiele różnych czynników, jednak zwykle problem ten wynika z nadmiernego procesu, jakim jest rogowacenie ujść mieszków włosowych, namnażanie bakterii, kłopoty hormonalne, czynniki zapalne czy predyspozycje genetyczne. Zmiany trądzikowe powodują też czynniki środowiskowe – nieprawidłowa dieta, stres czy chroniczne zmęczenie. Trądzik pospolity wyróżnia się występowaniem zaskórników otwartych oraz zamkniętych, grudek, krost, guzków i torbieli ropnych.

Jakie są rodzaje trądziku?

Trądzik dzieli się ze względu na rodzaj zmian:

 • Pospolity – obejmujący zaskórniki otwarte i zamknięte, ropne krostki i grudki,
 • Zaskórnikowy – obejmujący niezapalne zaskórniki,
 • Grudkowy – z charakterystycznymi grudkami,
 • Krostkowy – z typowymi krostkami wypełnionymi treścią ropną,
 • Grudkowo-krostkowy – połączenie zmian takich jak grudki i krostki,
 • Torbielowaty, któremu towarzyszą cięższe zmiany, obejmujące bolące torbiele wypełnione treścią ropną,
 • Różowaty z dużymi zaczerwienieniami skóry i nadreaktywnością.

Czym jest trądzik niemowlęcy?

Dodatkowo występuje także trądzik niemowlęcy, który jest sporym zaskoczeniem dla rodziców. Określenie „trądzik noworodkowy” dotyczy krostek na twarzy niemowlaka, które powstają w pierwszych tygodniach jego życia. Natomiast trądzik niemowlęcy to wysypka na twarzy niemowlaka, która jest widoczna w okresie od 3 do 16 miesiąca po urodzeniu. Wyglądem trądzik ten przypomina potówki lub zwykłe wypryski u dorosłego. Do objawów niemowlęcego trądziku zalicza się m.in. czerwone krostki, które występują na policzkach, ale mogą też pojawiać się na brodzie i czole. U ich nasady widoczne są białe punkciki.

Do najczęstszych przyczyn trądziku niemowlęcego zalicza się zmiany hormonalne matki. Podczas ciąży, w jej krwi jest podwyższony poziom męskich hormonów (androgenów), które przez łożysko mogą być przekazywane do organizmu malucha i stymulować jego gruczoły łojowe. Przy nadmiernej pracy tych gruczołów dochodzi do powstawania wysypki na twarzy niemowlaka. Hormony te mogą też być przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki w trakcie laktacji.

Na szczęście zmiany te znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy, wtedy trzeba udać się do lekarza dermatologa. Aby przyspieszyć usunięcie trądziku u niemowlęcia, należy stosować się też do takich zaleceń, jak m.in.:

 • Unikanie przegrzewania dziecka, ponieważ to właśnie nadmierne przegrzewanie może być przyczyną trądziku niemowlęcego lub go nasilać. Przepływ zbyt ciepłej krwi w skórze wzmaga jej podrażnienie.
 • Unikanie stosowania oleistych preparatów, ponieważ utrudniają one skórze oddychanie, a ich wcieranie dodatkowo podrażnia skórę.
 • Pranie ubranek w delikatnym proszku, ponieważ silne detergenty oraz sztuczne materiały działają drażniąco na skórę.
 • Pielęgnowanie okolicy ust dziecka – powinna być ona sucha i czysta.

Czym jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy występuje tam, gdzie obecne są gruczoły łojowe – a więc zwykle na twarzy oraz plecach. W trakcie nadmiernego rogowacenia skóry dochodzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych, a w konsekwencji do nagromadzenia wydzieliny i kolonizacji bakterii w gruczole łojowym. Jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego, są zaburzenia hormonalne.

Męskie hormony (androgeny) mają wpływ na pracę gruczołów łojowych na skórze i powodują powstawanie niedoskonałości. Zmiany te nasilają się również u dziewczynek przed miesiączką, ponieważ występuje wtedy spadek żeńskich hormonów płciowych. Inną przyczyną powstawania tych zmian, jest niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja sebum skutkuje zatkaniem gruczołów łojowych i powstawaniem trądziku. Warto też pamiętać, że na nasilanie się zmian wpływa niewłaściwa dieta – spożywanie nadmiernej ilości cukru i fast foodów.

Ten rodzaj choroby występuje między jedenastym a osiemnastym rokiem życia. Skóra trądzikowa jest bolesna, zaczerwieniona i lekko spuchnięta. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, a nieleczona może powodować blizny i przebarwienia. Warto więc skorzystać z pomocy dermatologa, który zleci zbadanie poziomu hormonów, takich jak: testosteron, DHEA, TSH, prolaktyna, FHS, FT4, progesteron czy estradiol. Po odpowiedniej diagnostyce może zalecić preparaty do użytku zewnętrznego lub antybiotyki.

Czym jest trądzik różowaty?

To choroba przewlekła, która ogranicza się do skóry twarzy. Znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, a największe nasilenie obserwuje się w 40.-60. rokiem życia. Duże znaczenie przy powstawaniu tego rodzaju trądziku mają predyspozycje genetyczne. Wpływają na nią również zaburzenia hormonalne czy układ nerwowy. Znaczenie w powstawaniu choroby mają także alergie.

Trądzik różowaty objawia się zmianami skórnymi, które w pierwszej fazie mają formę okresowego rumienia z jednoczesnym uczuciem pieczenia. Wraz z upływem czasu rumień zmienia się w utrwalony i dołącza do niego rozszerzenie naczyń krwionośnych. Kolejnym etapem są zmiany grudkowo-krostkowe, które mają formę wykwitów z delikatnym złuszczaniem.

W trądziku różowatym nie występują zmiany w formie zaskórników i to pozwala odróżnić go od trądziku młodzieńczego. Grudki zlewają się i tworzą się przerosty. Warto też pamiętać, że wyróżnia się kilka rodzaju takiego trądziku różowatego – może mieć formę rumieniową naczyniową, przelotnego rumienia lub popękanych naczynek.

Czym się wyróżnia trądzik pospolity?

To często kontynuacja trądziku młodzieńczego, ale może też występować u osób, u których młodzieńcze wypryski nigdy nie występowały. Zmiany trądziku pospolitego mają mniej zaskórników bez stanu zapalnego, a przeważają krostki i grudki ze stanem zapalnym. Występują na dolnej części twarzy, czasem szyi i na plecach. Najczęstszą przyczyną trądziku pospolitego, jest styl życia i czynniki środowiskowe, w jakich żyje dana osoba. Produkcję łoju nasila też codzienny stres. Trądzik ten powstaje w wyniku drażniącego działania czynników.

Jak leczyć trądzik za pomocą medycyny estetycznej i kosmetologii?

Trądzik zwykle kojarzy się z okresem dojrzewania. W rzeczywistości jednak problem ten dotyczy również dorosłych, u których występują genetyczne predyspozycje do zapadania na tę przypadłość. W każdym przypadku trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie i pielęgnację, ponieważ nieestetyczny trądzik obniża samoocenę chorego, a także prowadzi do powstawania trwałych blizn. Na szczęście kosmetologia i medycyna estetyczna pozwalają rozwiązać ten problem. Szczególnie pomocne są takie zabiegi, jak m.in.:

 • Wodorowe oczyszczanie twarzy – dogłębnie oczyszcza, odżywia, dotlenia i rewitalizuje cerę. Za pomocą specjalnego urządzenia można indywidualnie dobrać typ kuracji i substancji aktywnych, zredukować wolne rodniki i złuszczyć obumarłe warstwy naskórka. Zabieg polega na wprowadzenia w głąb skóry niewielkich cząsteczek aktywnego wodoru. Bardzo skutecznie oczyszczają one komórki skóry i neutralizują wolne rodniki na jej powierzchni. Technika ta wykorzystuje strugę wody pod zwiększonym ciśnieniem. Wodór dzięki swoim niewielkim rozmiarom i małej masie dociera do głębokich struktur skóry przy jednoczesnym procesie elektroporacji.
 • Oczyszczanie skóry na sucho – oparte na działaniu kwasów chemicznych. Na twarz Pacjenta nakłada się wybrany kwas, który pozostaje na skórze kilkanaście minut. Następnie jest zmywany i neutralizowany. Kwasy te nie tylko doskonale oczyszczają skórę, ale też mają działanie odmładzające.
 • Mikronakłuwanie kwasami lub osoczem PRP to technika, która daje możliwość dogłębnego i precyzyjnego oddziaływania na trądzik. Do przeprowadzenia zabiegu używa się dermapenu wyposażonego w liczne mikroigły. Za ich pomocą pod skórę wprowadza się kwasy lub osocze PRP.
 • Peeling kwasem TCA (najsilniejszym kwasem organicznym) – jego zaletą jest brak toksyczności ogólnoustrojowej. Kwas TCA w formie peelingu daje skuteczne efekty w przypadku redukcji trądziku. Po aplikacji w skórę powstaje kontrolowane oparzenie, na skutek którego komórki ulegają obumieraniu. Takie działanie pobudza też tkankę do dalszej regeneracji oraz produkcji kolagenu czy elastyny.
 • Rozjaśnianie przebarwień Skin Brightening – zabieg oparty na działaniu kosmetyków Zo Skin Health zawierających w swoim składzie kwas cytrynowy, salicylowy oraz mlekowy. Połączenie tych kwasów z innymi substancjami w produktach serii Skin Brightening pozwala zniwelować przebarwienia.
 • Kwas pH formuła – peeling chemiczny redukujący podrażnienia. Produkty te mają kompleks PH – DVC, który odpowiada za biodostępność połączonych kwasów i składników aktywnych w skórze. Peeling ten jest formułą opracowaną z myślą o trądzikowej cerze i oczyszczeniu jej.
 • Peeling kwasem migdałowym, uzyskiwanym w wyniku hydrolizy gorzkich migdałów. Substancja zawiera cenne właściwości bakteriobójcze oraz odbarwiające.
 • ZO Skin Obagi – oczyszczenie skóry twarzy dermokosmetykami o wysokiej skuteczności. Terapia idealnie sprawdza się do redukcji trądziku, a specjalnie dobrane preparaty pozwalają oczyścić skórę, a nawet zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian.
 • Elektrokoagulacja laserowa – termiczne uszkodzenie białka tkanek z zastosowaniem lasera o wysokiej częstotliwości.
 • Laserowe usuwanie trądziku – w wyniku podgrzewania naczynek krwionośnych i hemoglobiny zawartej we krwi, zachodzi koagulacja, a naczynka są uszkadzane i obumierają. Wiązka lasera dociera tam, gdzie zaczyna się problem – pod skórę. Dzięki temu pomaga pozbyć się stanów zapalnych i wyprysków. Laser pobudza naturalne procesy regeneracji skóry i wygładza ją.

Zostaw komentarz