Skip to main content
search

Kosmetyczka, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej – do kogo udać się na wybrany zabieg? Każdy z tych specjalistów ma inny zakres uprawnień, przede wszystkim w kwestii zabiegów naruszających ciągłość naskórka. W przypadku jakich zabiegów kosmetolog powinien współpracować z dermatologiem?

Dlaczego kosmetolog i dermatolog muszą współpracować?

Kosmetologia i medycyna estetyczna uzupełniają się, dlatego trudno je od siebie oddzielić i w niektórych przypadkach polegać tylko na jednej z tych dziedzin.

W przypadku zabiegów nieinwazyjnych lub mało inwazyjnych kosmetolog poradzi sobie z nimi zgodnie ze swoją wiedzą i uprawnieniami.

Jednak w niektórych przypadkach przed wykonaniem zabiegu potrzebne jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie. Może to być przygotowanie przez kosmetologa do zabiegów medycyny estetycznej lub odwrotnie.

Przed wykonaniem zabiegu może być potrzebne wcześniejsze leczenie dermatologiczne. Także po jego przeprowadzeniu konieczna może być konsultacja dermatologiczna w celu dobrania odpowiednich leków czy leczniczych preparatów pielęgnacyjnych.

Zabiegi na twarz: sprawa dla kosmetologa czy dermatologa?

W przypadku zabiegów, które:

  • przerywają ciągłość naskórka
  • powodują mikrouszkodzenia skóry
  • wymagają gojenia,

konieczna będzie konsultacja kosmetologa z dermatologiem.

Zabiegami, które kosmetolog musi wykonywać pod kontrolą lekarza dermatologa, są więc między innymi:

Kosmetolog i dermatolog – współpraca czy konkurencja?

Kosmetologia i dermatologia przeplatają się – w końcu w jednym i drugim przypadku chodzi o to, by skóra była piękna i zdrowa.

Często słyszy się opinie o tym, jakoby kosmetolog i dermatolog konkurowali ze sobą o pacjentów. Nie jest to prawdą – odsyłanie do jednego czy drugiego ma związek wyłącznie z kwestią kompetencji i uprawnień, a także konkretnym przypadkiem.

Kosmetolog i dermatolog współpracują więc ze sobą, dzięki czemu możliwe jest jeszcze lepsze i bezpieczniejsze świadczenie usług dla piękna skóry.

Zostaw komentarz