Skip to main content
search

Piękne usta są jednym z symboli kobiecości, a odpowiednio zaznaczony łuk kupidyna może sprawić, że będą jeszcze bardziej przyciągać uwagę i nadawać twarzy atrakcyjny wygląd. Istnieje wiele sposobów na to, by pomóc urodzie i sprawić, aby Twoje usta wyglądały bardziej zmysłowo. Sprawdź, jaka metoda podkreślenia łuku kupidyna będzie dla Ciebie najlepsza!

Co to jest łuk kupidyna?

Aby zrozumieć, czym jest łuk kupidyna, należy zapoznać się z budową anatomiczną ust. Warto poznać pojęcia takie jak:

 • czerwień wargowa — zewnętrzna warstwa ust, pod którą znajdują się mięśnie i błona śluzowa. Jej kolor jest wynikiem cienkiej warstwy naskórka, przez który prześwitują naczynia krwionośne;
 • wargi górna i dolna — okalają usta, łącząc się po bokach kącikami. Używamy ich ruchów podczas mówienia, czy jedzenia, dlatego są silnie umięśnione i unerwione;
 • kąciki ust — ich ruchu umożliwiają okazywanie emocji takich jak radość czy smutek, z wiekiem mogą opadać, nadając zmęczony wyraz twarzy;
 • filtrum — inaczej rynienka podnosowa, to krótkie zagłębienie łączące wargę górną z przegrodą nosową.

łuk kupidyna ustaŁuk kupidyna to linia w środkowej okolicy górnej wargi, stanowiąca dolną część filtrum. Można powiedzieć, że dzieli górną część ust na stronę prawą i lewą. W zależności od jego kształtu, na przykład zbliżonego do obrysu serca lub litery V, nadaje czerwieni wargowej charakterystyczny wygląd. Mimo że łuk kupidyna zajmuje niewielką powierzchnię, to właśnie jego zarys nadaje ponętny wygląd.

Jak łuk kupidyna zmienia się z wiekiem?

Najczęściej procesy starzenia się powodują, że łuk kupidyna zanika i staje się słabiej zarysowany. Odpowiada za to poziom napięcia mięśni twarzy, w tym przypadku głównie mięśnia okrężnego ust, na który upływający czas ma negatywny wpływ. Mięśnie ulegają zwiotczeniu i osłabieniu już od 25 roku życia, co powoduje nie tylko pojawianie się zmarszczek, ale również przebudowę i zmianę kształtu ust. Wskutek tych zmian wypłaszcza się rynienka podnosowa, przez co łuk kupidyna staje się mniej wyraźny.

Co można wyczytać z kształtu ust?

Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej, wygląd zewnętrzny może odzwierciedlać naszą osobowość. Choć wierzenia te należy traktować z przymrużeniem oka, nie ma wątpliwości, że kształt ust może wpłynąć na to, jakie emocje wyraża nasza twarz i jak odbierają nas inni ludzie. Zobacz, jakie cechy przypisuje się osobom o określonym wyglądzie czerwieni wargowej:

 • wąski łuk kupidyna — charakteryzuje osoby zrównoważone i chętne do współpracy, które mogą mieć wysoko rozwinięte umiejętności negocjacji i mediacji;
 • usta trójkątne — posiadają je osoby kontaktowe i charyzmatyczne, będące inspiracją dla innych;
 • słabo zaznaczony łuk kupidyna — cechuje indywidualistów, którzy lubią podążać własną drogą i nie lubią, gdy ktoś narzuca im swoje zdanie;
 • kwadratowy lub prostokątny kształt — typowy dla osób wzbudzających powszechną sympatię i szacunek, na które zawsze można liczyć.

Jeśli masz wrażenie, że wygląd Twoich ust wpływa na odbiór Twojej osoby i chciałabyś zmienić swój wizerunek, pamiętaj, że dostępnych jest wiele sposobów, które mogą sprawić, że Twoje wargi będą prezentować się inaczej.

Jakie korzyści daje podkreślenie łuku kupidyna?

Dobrze zaznaczony łuk nadaje ustom kształt serca, który jest odbierany jako bardzo atrakcyjny. Sprawia, że twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Chociaż nie ma żadnych potwierdzonych funkcji fizjologicznych, uważa się, że obecność zagłębienia na środku górnej wargi zwiększa jej możliwości ruchowe, które wykorzystywane są w komunikacji niewerbalnej. Dzięki temu nasza mimika jest bardziej urozmaicona i pozwala lepiej oddawać różnorodne emocje.

luk kupidyna kwas hialuronowyJak odpowiednia pielęgnacja może wpłynąć na wygląd ust?

Kształt ust można modelować i podkreślać na wiele sposobów, jednak podstawą, aby zapewnić im piękny wygląd, jest odpowiednia pielęgnacja. Czerwień wargowa nie posiada gruczołów potowych i łojowych, które zapewniają nawilżenie i tworzą barierę ochronną na skórze. Dlatego tak istotne jest stosowanie właściwych kosmetyków, które podkreślą efekt makijażu czy zabiegów medycyny estetycznej. Zaniedbane wargi stają się przesuszone i popękane, dlatego warto co jakiś czas wykonać peeling, aby usunąć złuszczoną warstwę naskórka. Dzięki temu zyskasz gładką powierzchnię skóry oraz lepsze wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach, takich jak masła czy balsamy.

Jak podkreślić łuk kupidyna za pomocą makijażu?

Makijaż to zdecydowanie najszybszy i najbardziej dostępny sposób na podkreślenie urody. Odpowiednio wykonany utrzyma się przez wiele godzin. Istnieje kilka trików, dzięki którym łuk kupidyna będzie lepiej zaznaczony. Są to między innymi:

 • precyzyjne obrysowanie kształtu warg konturówką, wychodząc około 1-2 mm poza ich obrys i pomalowanie szminką w zbliżonym odcieniu;
 • nałożenie na łuk kupidyna rozświetlacza lub białej kredki, które optycznie powiększą usta;
 • użycie błyszczyka na czerwieni wargowej w jej środkowej części, pod łukiem kupidyna.

Jeśli nie lubisz używać szminek i błyszczyków, możesz spróbować tylko sztuczki z wykorzystaniem rozświetlacza. W razie gdy nie lubisz efektu błysku w makijażu, z powodzeniem zastąpi go również jasny korektor.

Makijaż permanentny — trwały sposób na podkreślenie ust

Świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą mocno ingerować w swój wygląd, a zależy im na trwałym efekcie, będzie makijaż permanentny. Zabieg ten podkreśli naturalny kształt i pozwoli delikatnie go skorygować, wyrównując asymetrię i dysproporcje. Dzięki temu może pięknie wyeksponować łuk kupidyna, nie zwiększając objętości warg. Jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które nie lubią poświęcać dużo czasu na wykonywanie codziennego makijażu. Pigmentacja w makijażu permanentnym utrzymuje się przez kilka lat i pozwala osiągnąć bardzo naturalny lub bardziej wyraźny efekt, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

To jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy występuje w naszym ciele naturalnie, jednak wraz z wiekiem zanika. Substancja ta ma niezwykłą zdolność wiązania wody, dlatego zapewnia efekt wypełnienia i poprawia elastyczność skóry. Z wykorzystaniem tej metody można całkowicie odmienić wygląd ust, dowolnie je modelując. Dodatkowo stają się pełne i efektowne, a drobne zmarszczki mimiczne się wygładzają. Odpowiednio wypełniając górną wargę, można wymodelować jej kształt i zaznaczyć łuk kupidyna. W zabiegach kwasem hialuronowym stosuje się techniki takie jak:

 • Baby Doll Lips,
 • French Lips,
 • Russian Lips,
 • Technika dr Garunova.

Specjalista medycyny estetycznej powinien doradzić, jaka metoda zabiegowa sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku i dobrać odpowiednią objętość wypełniacza.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Podkreślenie ust za pomocą przeszczepu tkanki tłuszczowej

Zabieg ten, nazywany lipoliftingiem, polega na wprowadzeniu w skórę ust komórek tkanki tłuszczowej pobranej z innej części ciała pacjenta. Sama procedura modelowania warg poprzedzona jest liposukcją, czyli pobraniem tkanki tłuszczowej (najczęściej z brzucha, ud lub wewnętrznej części kolana), która później poddawana jest specjalistycznym procedurom przygotowawczym. Odpowiednio spreparowany materiał następnie jest wprowadzany do czerwieni wargowej za pomocą igły lub kaniuli.

powiekszanie ust luk kupidyna przeszczep tluszczuDużą zaletą zabiegu jest to, że nie wprowadzamy do organizmu żadnych syntetycznych substancji, a naszą własną tkankę tłuszczową. Przeszczep pozwala nie tylko zwiększyć objętość, ale również odpowiednio wymodelować kształt. Odpowiednio rozmieszczając materiał w górnej wardze, można nie tylko wyrównać asymetrię, ale również uzyskać efekt uwypuklenia i podkreślenia łuku kupidyna.

Nici do ust — nowoczesna alternatywa dla wypełniaczy

Nową metodą, która w USA stopniowo wypiera między innymi zabiegi kwasem hialuronowym, jest lifting ust z wykorzystaniem nici PDO. Zabieg daje znacznie bardziej naturalny efekt niż stosowanie wypełniaczy, ponieważ nie zwiększa objętości, a jedynie pomaga zdefiniować kształt i unieść opadające kąciki. Metodą tą można również wyostrzyć łuk kupidyna.

Nici PDO za pomocą długiej igły wprowadza się głęboko pod powierzchnię skóry, zwykle po dwie w każdą z warg. Nici wykonane są z biodegradowalnego włókna, które z czasem się rozpuszcza, nie pozostawiając szkodliwych skutków ubocznych. Wprowadzenie nici stymuluje procesy produkcji kolagenu w fibroblastach, dzięki czemu czerwień wargowa staje się bardziej jędrna i gładka. Pobudzając fizjologiczne mechanizmy zachodzące w skórze, można osiągnąć naturalny efekt zabiegu.

Efekt liftingu uzyskiwany laserem

Do poprawy wyglądu ust można również wykorzystać zabiegi laserowe. Innowacyjne metody pozwalają bez naruszania ciągłości tkanek, nieinwazyjną metodą, uzyskać efekt ujędrnienia i lekkiego wypełnienia. Czerwień wargowa jest podczas tego zabiegu naświetlana energią lasera od strony wewnętrznej i zewnętrznej, co zwiększa odżywienie i dotlenienie tkanek.

laser frakcyjnyStymulowanie głębokich warstw skóry za pomocą wiązki lasera o odpowiednich parametrach stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz powoduje napięcie obecnych w skórze włókien kolagenowych, zapewniając naturalny lifting. Zabieg nie zmieni diametralnie Twojego wyglądu, ale przywróci wargom młodzieńczy wygląd, sprawiając, że będą nieznacznie powiększone, a ich kontur, w tym również łuk kupidyna, stanie się bardziej wyraźny. Dodatkowym pozytywnym efektem jest wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Jaka metoda podkreślania ust będzie odpowiednia dla Ciebie?

Różnorodność dostępnych zabiegów sprawia, że każda kobieta znajdzie sposób odpowiedni dla siebie. Jeśli nie chcesz trwale ingerować w swój wygląd, możesz zastosować makijażowe sztuczki podkreślające usta. Jednak jeśli szukasz trwałych sposobów na to, aby wyeksponować łuk kupidyna, możesz zdecydować się na zabieg poprawiający kształt warg. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolenniczką naturalnego wyglądu, czy zależy Ci na mocnym efekcie, z pewnością znajdziesz metodę, która spełni Twoje potrzeby. Warto skonsultować się ze specjalistą medycyny estetycznej, który przedstawi Ci zalety i wady poszczególnych procedur oraz dostosuje postępowanie, które sprawdzi się najlepiej, biorąc pod uwagę nie tylko Twoje oczekiwania co do efektu, ale również Twój początkowy wygląd. Z pewnością weźmie także pod uwagę możliwe przeciwskazania, aby zabieg był dla Ciebie bezpieczny.

Zostaw komentarz