Skip to main content
search

Zaróżowione policzki i skrzydełka nosa, wypieki pojawiające się na twarzy po wejściu z zimna do ciepłego pomieszczenia (i odwrotnie), czerwone pajączki na skórze – brzmi znajomo? To najprawdopodobniej rozszerzone i popękane naczynka. Nie musisz godzić się na czerwoną twarz. Jak dbać o skórę naczynkową, by wyrównać jej kolor i zapobiegać trwałym zmianom?

Czym jest skóra naczynkowa?

Skórą naczynkową nazywa się cerę wrażliwą i płytko unaczynioną. Naczynka mają tendencję do rozszerzania się i pękania – samoistnie lub pod wpływem określonych czynników. W efekcie powstają zaczerwienienia, które mogą być tymczasowe i ustępować, ale mogą również przekształcić się z czasem w trwały rumień.

zaczerwienienia na twarzy

Naczynka mogą reagować na zmiany temperatury (gwałtowna różnica, np. wejście z mrozu do pomieszczenia ogrzewanego). Za skłonnością do zaczerwienienia mogą stać również jednak czynniki genetyczne.

Taka cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która:

 • uszczelni i wzmocni naczynka
 • pomoże zmniejszyć czerwone plamy na skórze.

Co robić, a czego unikać w pielęgnacji skóry naczynkowej?

Pielęgnacja skóry z wrażliwymi naczynkami

Naczynka pękają i rozszerzają się nie tylko pod wpływem temperatury. Czynnikami, które mogą je podrażniać, są także:

 • alkohol
 • pikantne potrawy (ostre przyprawy)
 • silne emocje (w tym stres).

W pielęgnacji tego typu cery bardzo ważne jest przede wszystkim wzmacnianie jej bariery ochronnej przed utratą wilgoci. Trzeba również zadbać o to, by preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji zawierały składniki działające wzmacniająco i uszczelniająco (rutyna, kasztan, oczar wirginijski, cynk, miłorząb japoński). Cera naczynkowa powinna być zawsze traktowana tak, jak sucha i wrażliwa. Zalecane są łagodne preparaty myjące (najlepiej w formie żelu lub kremu). Wrażliwa, sucha skóra z tendencją do pękających naczynek także wymaga regularnego złuszczania martwego naskórka. Należy jednak unikać peelingów chemicznych, a także ziarnistych – pocieranie drobinkami złuszczającymi może ją podrażnić. Najbardziej właściwy będzie łagodny peeling enzymatyczny, który subtelnie rozpuści martwy naskórek.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy pielęgnacji cery naczynkowej?

Wrażliwa skóra z tendencją do zaczerwienienia powinna być także chroniona przed działaniem mrozu, słońca i silnym wiatrem. Każdorazowo przed wyjściem z domu, jeśli na zewnątrz panują niekorzystne warunki, na buzię nakładaj krem ochronny z filtrem. W pielęgnacji powinnaś również bezwzględnie unikać preparatów zawierających alkohol. Niekorzystne jest również używanie gorącej wody i poddawanie takiej cery działaniu wysokich temperatur. Niewskazane jest więc korzystanie z sauny i gorących kąpieli, nie powinnaś również stosować kosmetyków o działaniu rozgrzewającym.

Jak trwale pozbyć się zaczerwienienia na skórze, popękanych naczynek?

Domowa pielęgnacja pomoże wzmocnić skórę i zredukować widoczność naczynek. W domowych warunkach nie poradzisz sobie jednak z ich likwidacją. Jeśli chcesz pożegnać problem czerwonych pajączków raz na zawsze, skorzystaj z zabiegu ich laserowego usuwania.

3 komentarze

 • Awatar użytkownika szyszka szyszka pisze:

  skończyłam rok temu jakoś zabiegi na zamykanie naczynek przez laser i teraz właśnie zapobiegawczo nadal smaruje się takimi kosmetykami ze składnikami które podajecie. same w sobie też pomagały ale jednak chciałam mieć spokój i quadro star mi pomógł zwłaszcza że brałam ślub na wakacje 2010 roku i chciałam czuć się ładnie. na razie efekt jest dobry bo nic mi się nie pojawia, ale nada jest dieta i smarowanie się.

 • Awatar użytkownika malgorzata malgorzata pisze:

  dzien dobry,jakie kosmetyki zaleca pani przy czerwonej twazy.mieszkam w rpa,z gory dziekuje.malgorzata

Zostaw komentarz