Skip to main content
search
Plamy i przebarwienia na ciele w formie czerwonych kropek to skutek różnego rodzaju schorzeń skórnych, defektów lub uczuleń. Wiele zmian tego rodzaju to także efekt niewłaściwej pielęgnacji i podrażnienia skóry. Niestety bardzo często kropki o czerwonym kolorze występują na twarzy, przez co trudno je zamaskować makijażem. W efekcie odbierają pewność siebie i są źródłem kompleksów. Na szczęście z pomocą dermatologa, kosmetologa oraz lekarza medycyny estetycznej można skutecznie zredukować ten problem. Jakie są najlepsze sposoby na czerwone kropki zlokalizowane na ciele?

Dlaczego powstają czerwone kropki na ciele?

Niestety wciąż nie do końca wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się czerwonych kropek na ciele. Dermatolodzy uważają jednak, że są one uwarunkowane genetycznie lub występują u osób, które nie prowadzą zdrowej trybu życia. U zdecydowanej większości Pacjentów kropki te to tzw. naczyniaki – guzy nowotworowe o łagodnym przebiegu. Powstają w wyniku nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych i nie są niebezpieczne dla zdrowia czy życia. Czasami zdarza się, że czerwone kropki na ciele to złośliwe naczyniaki, ale jest to niezwykle rzadkie.

czerwone kropki na cieleCzerwone kropki na ciele w formie naczyniaków występują głównie na barkach i ramionach. Niepokój powinny wzbudzać w szczególności te zmiany, które występują wokół oczu i ust. Dermatolodzy wyróżniają też tzw. naczyniaka gwiaździstego, czyli zmiany w formie drobnych, czerwonych plam z odnogami rozchodzącymi się promieniście. Zwykle są one rozpoznawane u młodych kobiet na górnej części tułowia lub na twarzy. Starsze kobiety mogą zauważyć u siebie takie plamki w okresie ciąży.

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Niewielkie czerwone kropki na ciele, które przypominają wielkością pieprzyki lub ukłucia igły można obserwować na różnych partiach ciała – zwykle w obrębie ramion, tułowia, klatki piersiowej, ale występują też na nogach czy pośladkach i twarzy. Takie zmiany mogą być niepokojące zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka. Nie zawsze jednak są one objawem choroby czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy dermatologa, który postawi trafną diagnozę.

Do najczęstszych przyczyn czerwonych kropek na ciele zalicza się m.in.:

  • Objawy chorób ogólnoustrojowych – cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, schorzeń wątroby,
  • Oznaki schorzeń skórnych – atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
  • Objawy alergii – uczulenie na składniki kosmetyku, proszku do prania czy na słońce,
  • Naczyniaki starcze,
  • Symptomy stresu,
  • Skutki nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.

Podłoże krwistych zmian na ciele, który towarzyszy wysypka i świąd stanowi też AZS. Bardzo często choroba ta występuje już w dzieciństwie – także u niemowląt. Plamki ulokowane są na ramionach i przedramionach oraz na nogach. AZS może być jednak zlokalizowane także na skórze głowy. U noworodków objawia się czerwonymi kropkami na całym ciele.

Alergia w formie czerwonych plamek objawia się też jako wysypka na twarzy. Kropki zbierają się na policzkach. Jeśli jednak plamy pojawiają się po wymiotach, to może to być wynik zwiększonego ciśnienia. Wybroczyny są wtedy widoczne wokół oczu.

W przypadku czerwonych wypukłych kropek z kolei, które są zlokalizowane w jamie ustnej, na języku, to sygnał początku choroby – przeziębienia. Jeśli zmiany znajdują się na podniebieniu, wtedy zazwyczaj są objawem wirusowego lub bakteryjnego zapalenia gardła, np. anginy, a w rzadkich przypadkach nawet koronawirusa.

Inną przyczyną zmian może być łupież pstry w początkowym stadium rozwoju. Plamy po pewnym czasie dopiero zaczynają zmieniać kolor na żółty. W przypadku kobiet w ciąży z kolei czerwone kropki na brzuchu i piersiach są wynikiem zmian hormonalnych. Panowie mogą natomiast zauważać u siebie plamki na członku, prąciu lub żołędziu. Jeśli reakcja ta widoczna jest dopiero po stosunku, w którego tracie użyto prezerwatywę, wtedy możliwe, że jest to alergia na lateks.

Zmiany te pojawiają się również po niewłaściwej depilacji skóry i występują tylko w depilowanych miejscach. Kropki są wtedy wynikiem podrażnienia skóry, które powstało na skutek nieodpowiedniej techniki depilowania. Dlatego ważne jest, aby stosować maszynkę z ostrym ostrzem, żeby przy jednym pociągnięciu wyeliminować niechciane włoski. Należy też pamiętać o właściwym zastosowaniu maszynki – goleniu się pod włos z równoczesnym nawilżeniem skóry i zmiękczeniem owłosienia. Wystarczy zastosować piankę do golenia lub inny preparat. Czerwone plamki po depilacji powodują, że skóra jest obolała, piecze i swędzi.

U zdecydowanej większości Pacjentów czerwone kropki to wynik drobnych reakcji alergicznych. Czasami jednak przyczyny są poważniejsze i mogą być objawem białaczki. Wtedy towarzyszą im siniaki związane z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Jak pozbyć się czerwonych kropek na ciele?

Aby skutecznie zredukować czerwone kropki na ciele, niezbędne jest poznanie przyczyny ich występowania. Inne leczenie stosuje się w przypadku wysypki, uczulenia, a jeszcze inne gdy skóra została podrażniona. Mimo że zmiany te wyglądają łagodnie i nieszkodliwie, to mogą powodować poważne zagrożenie dla zdrowia skóry. Dlatego nie należy ich bagatelizować, a w razie wątpliwości skonsultować się z dermatologiem. Specjalista oceni stan skóry i podejmie bezpieczne działania eliminujące czerwone kropki. Czasami wystarczy nawilżać skórę i opanować bezpieczne zasady depilacji, a w innym przypadku nie obędzie się bez odpowiednich lekarstw. Dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących zmian na skórze, warto skonsultować się z dermatologiem. Zyskuje się wtedy pewność, że skóra jest prawidłowo pielęgnowana, a zagrożenie będzie wyeliminowane w odpowiednim czasie.

Jak leczyć czerwone kropki spowodowane trądzikiem?

Technika leczenia trądziku hormonalnego, który powoduje czerwone kropki, jest dobierana indywidualnie. Zwykle jednak opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych i doustnych preparatów leczniczych. Mają one działanie miejscowe i przybierają formę maści lub kremów o intensywnym działaniu.

czerwone kropki na twarzyPodstawowe leczenie w tym schorzeniu stanowi więc wykorzystanie antybiotyków i retinoidów lub pochodnych witaminy A. Hormony w leczeniu trądziku pomagają uregulować układ wewnątrzwydzielniczy. W trakcie leczenia hormonalnego trzeba też szczególnie dbać o pielęgnację skóry i stosować specjalne kosmetyki do cery trądzikowej. Duże znaczenie ma też zapewnienie skórze twarzy odpowiedni poziom higieny, ponieważ nadmiar sebum, pot i inne zanieczyszczenia mają niekorzystny wpływ na stan skóry. Regularne mycie twarzy preparatami przeznaczonymi do skóry trądzikowej pozwala poprawić kondycję skóry i zapobiegać powstawaniu nowych zmian.

Jak leczyć czerwone kropki spowodowane świerzbem?

Czerwone kropki to również w niektórych sytuacjach objaw świerzbu. W takim przypadku wprowadza się leki farmakologiczne przeciwko schorzeniu, które mają formę płynów, szamponów i kremów. Leki aplikuje się po kąpieli trwającej nie dłużej niż 10 minut. Zwykle korzysta się z permytrycyny – kremu o stężeniu 5%.

Jak leczyć wyprysk alergiczny?

Leczenie polega na zastosowaniu miejscowo preparatu o działaniu przeciwobrzękowym i odkażającym. Korzysta się także ze środków złuszczających z kwasem salicylowym. Leczenie miejscowe dotyczy też stosowania środków kortykosteroidowych, których rolą jest zwężenie naczyń i działanie przeciwzapalne. W zaawansowanych stadiach choroby stosuje się też leczenie ogólne preparatami przeciwhistaminowymi. Ich działanie dotyczy zapobiegania świądowi.

Jak leczy się czerwone kropki spowodowane AZS?

Leczenie choroby polega na eliminowaniu czynników podrażniających z pokarmu i otoczenia Pacjenta. Trzeba też zadbać o właściwą proporcję kwasów omega-3 i omega-6 w organizmie. Terapia dotyczy również naprawy uszkodzonego naskórka za pomocą maści i kremów o działaniu natłuszczającym. Dermatolodzy zalecają stosowanie leków przeciwuczuleniowych, a także korzystanie z fototerapii światłem UVA i UVA. Pacjenci powinni nosić przewiewną, bawełnianą odzież, która nie podrażnia skóry. Metody lecznicze zależą jednak od indywidualnego Pacjenta oraz od jego wieku. U dzieci nie stosuje się metod leczenia ogólnego antybiotykami.

1 komentarz

Zostaw komentarz