Skip to main content
search

Dermatolog kojarzy się z leczeniem chorób skóry. Na tym jego kompetencje się nie kończą. Pomoże również w przypadku problemów z włosami, paznokciami czy błonami śluzowymi. Jak powinnaś przygotować się do wizyty u dermatologa? Czy potrzebujesz do tego wyników badań? Odpowiadamy!

Kiedy należy wybrać się do dermatologa?

Nie wybieraj się do lekarza dopiero wtedy, gdy dzieje się coś poważnego. Polacy nie mają nawyku chodzenia na profilaktyczne wizyty. Szkoda, ponieważ nie każda choroba daje objawy od razu. W niektórych przypadkach ich wystąpienie może świadczyć o już zaawansowanym stadium choroby. Dermatologa najczęściej odwiedza się na samym końcu, tj. po wizytach u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i próbach samodzielnego zażegnania problemu. Tymczasem gabinet dermatologiczny powinnaś odwiedzać się przynajmniej raz w roku – w szczególności, gdy masz sporo  zmian barwnikowych: pieprzyków i znamion.

Regularna kontrola i ich obserwacja (czy rosną, zmieniają wygląd, swędzą) może uchronić Cię przed jedną z najgorszych (bo w konsekwencji śmiertelnych) chorób, jaką jest czerniak. Wizyty częstsze niż raz na kilka lat mogą również pomóc wykryć chorobę skóry przed jej rozwinięciem się na dobre. Inna sprawa to taka, że objawy skórne mogą być efektem innych chorób, zupełnie niezwiązanych ze skórą. Różnymi wypryskami objawiają się na przykład nietolerancje pokarmowe lub alergie kontaktowe. Jeśli masz problemy ze skórą, pomimo starannej pielęgnacji i uważnego dobierania preparatów pielęgnacyjnych, zamiast kupowania kolejnych kremów, wybierz się na konsultację dermatologiczną.

Być może problem przesuszonej i zaczerwienionej, a może wręcz odwrotnie – przetłuszczonej skóry z zaskórnikami czy rozszerzonymi porami leży gdzieś indziej, niż w niewłaściwej pielęgnacji. Konsultacja z ekspertem może rozwiązać wiele problemów, a prosta zmiana (wyeliminowanie lub dodanie jakiegoś składnika w kosmetykach lub w diecie) może przynieść ulgę w mgnieniu oka!

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Niezależnie od tego, czy do tego specjalisty wybierasz się z konkretnymi dolegliwościami, czy też profilaktycznie, przygotuj się wcześniej. Jeśli już wcześniej leczyłaś się dermatologicznie, bądź jesteś aktualnie w trakcie kuracji zaleconej przez innego lekarza, nie przerywaj jej. Zabierz ze sobą historię dotychczasowego leczenia.

Przygotuj listę preparatów pielęgnacyjnych i przyjmowanych leków

Postaraj się również przygotować listę kosmetyków pielęgnacyjnych, których używasz na co dzień, a także wszystkich leków, które przyjmowałaś w ciągu ostatniego roku – dwóch. Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą również listę preparatów pielęgnacyjnych, a w szczególności kremów, używanych w codziennej pielęgnacji.

Podobnie, jeśli stosowane były jakieś maści.  Może to mieć wpływ na objawy i samopoczucie, a leki mogą wchodzić w interakcję z innymi – dlatego trzeba o wszystkim poinformować lekarza. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, również poinformuj o nich lekarza. Warto zabrać ze sobą również wyniki ostatnich badań. Dobrze mieć wyniki:

  • morfologii krwi
  • ferrytyny
  • żelaza
  • witaminy D3
  • TSH
  • glukozy
  • AST
  • ALT
  • TG
  • cholesterolu.

W znacznym stopniu mogą pomóc ustalić przyczynę problemów z włosami i cerą. Niezależnie od wszystkiego, warto takie badania wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Pozwoli to na monitorowanie stanu zdrowia i szybką reakcję w przypadku odchyleń od normy.

Na wizytę przyjdź bez makijażu

Dobry dermatolog obejrzy dokładnie całą skórę za pomocą urządzenia zwanego dermatoskopem. Dlatego na wizytę przyjdź bez makijażu i przygotuj się na to, że będziesz musiała się rozebrać (także z bielizny). Warto zabrać ze sobą również chociaż podstawowe badania krwi i moczu, wykonane najpóźniej 12 tygodni przed wizytą. Jeśli masz taką możliwość, zasięgnij informacji w swojej rodzinie co do występowania nowotworów skóry u swoich przodków. W przypadku problemów ze skórą, włosami czy paznokciami, szczególnie długotrwałych, zorientuj się, czy któryś z członków rodziny nie miał podobnych dolegliwości. Taka informacja również jest bardzo cenna i pomaga w ustaleniu źródła problemów i optymalnego sposobu ich zażegnania. Odpowiednie przygotowanie się do wizyty w dużej mierze odpowiada za jej sukces. Dlatego nie zatajaj również żadnego faktu, a na pytania lekarza odpowiadaj szczerze.

Kiedy nie można zwlekać z wizytą u dermatologa?

Jeśli pomimo leczenia i stosowania się do zaleceń lekarza objawy nie znikają, lub wręcz nasilają się, to sygnał o konieczności ponownej wizyty. Nigdy nie zwlekaj także w przypadku, gdy któreś ze znamion zaczęło zmieniać swój wygląd – może (choć nie musi, ale lepiej to kontrolować!) to oznaczać rozwój czerniaka. Zmiany postępują często nawet w ciągu kilkunastu tygodni. Leczenie wdrożone na początkowym etapie rozwoju choroby daje świetne rokowania – trzeba jednak zareagować w porę.

Zostaw komentarz