Skip to main content
search
Osoby, u których występuje skóra normalna lub sucha, praktycznie nie doświadczają zjawiska rozszerzonych porów (są one niewidoczne). Pory stanowią jednak nieodłączny element skóry, który jest niezbędny do jej właściwego funkcjonowania. To właśnie dzięki nim skóra oddycha i usuwa pot czy sebum (łój skórny, będący substancją wydzielaną przez gruczoły na całej powierzchni skóry). Łój składa się z monoglicerydów, diglicerydów, triglicerydów, wosków, wolnych kwasów tłuszczowych, skwalenu i cholesterolu. Rozszerzone pory to poszerzone ujścia gruczołów łojowych i zwykle występują u osób z cerą tłustą. Dodatkowo skóra z rozszerzonymi porami ma skłonności do nadprodukcji sebum, co z kolei wiąże się z jej błyszczeniem, występowaniem wągrów na twarzy i wyprysków.

Jakie są przyczyny rozszerzonych porów?

Skłonność do występowania rozszerzonych porów oraz tłustej cery jest dziedziczna. Właśnie dlatego nie ma się za dużego wpływu na ich posiadanie. Rozszerzone pory mogą też pojawiać się w dojrzałym wieku, gdy skóra nie była właściwie pielęgnowana, a osoba prowadziła niezdrowy tryb życia. Innymi przyczynami jest np. nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego i palenie tytoniu.

Przyczynę rozszerzonych porów stanowi utrata kolagenu i elastyny, a w efekcie skóra staje się rozciągnięta, a pory powiększają się. Przy tłustej cerze nadmiar sebum z zawartymi w nim zanieczyszczeniami gromadzi się w porach. Jest to spowodowane faktem, że zaburzone zostają procesy złuszczania naskórka. Stare komórki nie odrywają się od powierzchni skóry, a z powodu zalegającego łoju przyklejają się do niej i zapychają pory. Do największej nadprodukcji łoju dochodzi zwykle w okolicy nosa i czoła. Rozszerzone pory na nosie, czole i brodzie sprzyjają powstawaniu wągrów.

rozszerzone pory na nosieJak zredukować rozszerzone pory?

Można przede wszystkim postawić na odpowiednią pielęgnację skóry. Warto w tym celu unikać składników komedogennych, które mają skłonność do „zapychania” ujść gruczołów łojowych. Wysokie stężenie substancji w kosmetyku może źle oddziaływać na pory skóry. Są to takie składniki komedogenne, jak:

  • Parafina i jej pochodne,
  • Lanolina i jej pochodne,
  • Niektóre oleje, np. lniany,
  • Niektóre masła, np. kokosowe.

Dodatkowo absolutną podstawą w walce z rozszerzonymi porami, jest dogłębne oczyszczenie skóry. Dobrze jest każdego dnia rano i wieczorem przemywać skórę twarzy delikatnymi kosmetykami myjącymi. Dzięki temu oczyści się skórę z nadmiaru sebum wyprodukowanego w trakcie snu, a także z zanieczyszczeń, jakie osadzają się na jej powierzchni podczas dnia. Po dokładnym oczyszczeniu skóry warto sięgnąć po tonik. Pozwala on przywrócić właściwe pH skórze, ściąga rozszerzone pory i pomaga w złuszczaniu się naskórka.

W walce z rozszerzonymi porami pomagają też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz kosmetologii.

Czym jest zabieg Micropeel?

To doskonały sposób na poprawienie stanu cery i jej dogłębne oczyszczenie. Zabieg jest precyzyjną techniką, która pozwala zmniejszyć pory. Cerę nakłuwa się w tym celu niewielką igłą na właściwą głębokość i pod kątem odpowiednim dla potrzeb Pacjenta. Dzięki Micropeel można dogłębnie odblokować i oczyścić zatkane pory. Cera pobudzana jest do regeneracji, w efekcie zyskując wyraźnie młodszy wygląd.

Dlaczego oczyszczanie skóry z waporyzacją to dobry wybór na rozszerzone pory?

Zabieg poprawia funkcje skóry i jej wygląd. Systematyczne oczyszczanie pozwala zapobiegać stanom zapalnym. Waporyzacja polega na uruchomieniu procesu przepływu gorącego powietrza, przez co wydobyte zostają zespoły czynnych substancji chemicznych. Sam zabieg składa się z kilku etapów, z czego pierwszym jest tonizacja skóry i wyrównanie pH. Kosmetolog analizuje też i ocenia stan cery, aby podjąć decyzję o stosowanych preparatach. Przeprowadza też peeling, który redukuje warstwę rogową – peeling enzymatyczny, drobno lub gruboziarnisty. Następnie naskórek jest nagrzewany i rozpulchniany. Zastosowanie waporyzacji przyspiesza przemianę materii. Następnie za pomocą ucisku palcami oczyszcza się skórę z zaskórników.

Czy peeling z kwasem migdałowym i peeling kawitacyjny zmniejsza pory?

Zabieg ten bardzo dobrze sprawdza się przy zmniejszeniu porów. Kwas migdałowy pozyskiwany jest na skutek hydrolizy gorzkich migdałów. Substancja ta ma cenne właściwości bakteriobójcze, odbarwiające i rewitalizujące. Zabieg przeprowadza się o każdej porze roku do różnych typów skóry. Nie zawiera w składzie substancji fotouczulających i przeciwdziała powstawaniu przebarwień.

Peeling kawitacyjny to oczyszczanie skóry odbywa się za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe. Głowica jest przesuwana po skórze. Po zabiegu skóra jest dokładnie oczyszczona i wygładzona.

Czym jest zabieg ZO Skin Obagi?

To dermokosmetyki o wysokiej skuteczności w oczyszczaniu skóry i zmniejszaniu widoczności porów. Zabieg wykorzystuje mikrodermabrazję lub peeling chemiczny. Dzięki temu substancje zawarte w kosmetykach znacznie łatwiej przenikają do głębszych warstw skóry. Po wykonaniu serii zabiegów ZO Skin Obagi skóra będzie nie tylko oczyszczona, ale też zdrowsza i bardziej świetlista.

Na czym polega zabieg Dermapen?

To rewolucyjne urządzenie, które przypomina z wyglądu długopis. Za pomocą pulsujących igieł wprowadza w głębokie warstwy skóry substancje odżywcze, które odpowiadają za jej regenerację i poprawę kondycji. Dermapen ma funkcję automatycznego nakłuwania skóry, dzięki czemu redukuje wszelki ból podczas leczenia. Urządzenie wykonuje mikronakłucia, które stymulują skórę do regeneracji.

Czym jest mikrodermabrazja?

To mikropeeling, który polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. W tym celu stosuje się mikrokryształki gliny lub korundu, głowice diamentowe, tlen i roztwory soli fizjologicznych. Zabieg pozwala więc skutecznie zmniejszyć widoczność porów. Terapia usuwa warstwy naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, które ma głowice ścierające. Pokryte są one kryształkami naturalnego diamentu. Urządzenie pracuje umiarkowanie, dlatego usuwa górne warstwy na podstawowym poziomie i umożliwia intensywne tworzenie nowych komórek.

Na czym polega laserowa regeneracja skóry?

Innym sposobem na walkę z rozszerzonymi porami, jest laser CO2. Jego światło zmniejsza widoczność porów poprzez usunięcie nadmiaru sebum wypełniającego ujścia mieszków włosowych. W trakcie zabiegu usuwa się też gruczoły łojowe, dzięki czemu w miejscu terapii nie gromadzą się ponownie zanieczyszczenia.

W jaki sposób zamaskować rozszerzone pory?

Z pewnością nie za pomocą dużej ilości podkładu i pudru! Wtedy wręcz przeciwnie – widoczność porów nasili się, a kosmetyki dodatkowo będą blokowały ujścia gruczołów i powodowały rozciąganie skóry w tym miejscu. Warto więc:

  • Szykując się na wielkie wyjście najpierw zrobić łagodny peeling lub zastosować maseczkę oczyszczającą. Szybko odblokowuje ona pory, zmiękcza naskórek i zrewitalizuje skórę.
  • Po oczyszczeniu skóry nałożyć lekki krem nawilżający.
  • Zastosować bazę zmniejszającą widoczność porów. Kosmetyk ten ma gęstą żelową konsystencję, dlatego należy nakładać go punktowo na miejsca z widocznymi porami.
  • Wybierając podkład o mocnym kryciu i formule nawilżającej, można stosować go w bardzo małych ilościach, aby zatuszować pory.
  • Lekko przypudrować skórę kosmetykiem utrwalającym.

Warto jednak pamiętać, że problem z rozszerzonymi, zatkanymi porami może być uciążliwy. Samodzielna walka z nim to zwykle długotrwałe działanie, dlatego warto zawsze udać się na konsultację do dermatologa. W trakcie konsultacji obejrzy on skórę i dobierze odpowiednie zabiegi. Dzięki temu proces leczenia przebiegnie szybko, skutecznie i przyniesie zadowalające efekty! Czasami reklamowane kremy i suplementy diety na skórę nie sprawdzają się, dlatego po kilku aplikacjach lądują w koszu. Konsultacja z dermatologiem to więc dedykowana recepta na zdrowie oraz piękny wygląd skóry! Specjalista dzięki wieloletniemu doświadczeniu pomoże należycie zadbać o cerę, dzięki czemu rozszerzone pory raz na zawsze przestaną być kłopotem.

Zostaw komentarz