Skip to main content
search
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, zabiegi medycyny estetycznej są coraz bardziej skuteczne i efektywne w walce z różnego rodzaju defektami urody, schorzeniami skóry oraz pojawiającymi się oznakami starzenia. Jednymi z popularniejszych, nieinwazyjnych metod regeneracji, odmłodzenia i ujędrnienia skóry są laseroterapie, w szczególności laser frakcyjny. To wszechstronne urządzenie pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się nawet tak trudnych do usunięcia zmian, jak blizny i przebarwienia. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Czym jest laser frakcyjny i jak działa?

Działanie lasera frakcyjnego CO2 odbiega nieco od klasycznych laserów, które emitują wiązkę światła oddziaływującą na całą powierzchnię skóry poddaną zabiegowi. Przy takim rozwiązaniu uszkodzeniu ulega cały docelowy obszar, a czas regeneracji naskórka i tkanek jest znacznie wydłużony. Laser frakcyjny pozwala tego uniknąć, ponieważ opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Pozwala to na znaczne zredukowanie wielkości leczonego fragmentu skóry, ograniczenie skutków ubocznych i skrócenie czasu regeneracji.

skóra po zabiegu laserem frakcyjnym co2Na czym dokładnie polega zabieg? Wiązka światła o odpowiednio dobranej długości, emitowana przez laser, wnika w tkankę skóry i jest pochłaniana przez zawartą w niej wodę. W wyniku podwyższonej temperatury woda ulega podgrzaniu, a wydzielane przy tym ciepło prowadzi do powstawania kontrolowanych mikrouszkodzeń komórek skóry i przerwania jej ciągłości. Warto zaznaczyć, że cały proces dotyczy tylko bardzo niewielkiego, precyzyjnie wybranego obszaru.

Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia poniekąd „zmuszają” ciało do szybkiej i intensywnej odbudowy. Procesom regeneracji towarzyszy wzmożona produkcja nowych włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za napięcie oraz młody wygląd skóry. Zabieg pozwala uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń w strukturze skóry, jest bardzo mało inwazyjny, a nienaruszone tkanki otaczające obszar poddany działaniu lasera przyspieszają procesy gojenia i stanowią barierę przed ewentualną infekcją.

Czytaj także: Różne zastosowania lasera frakcyjnego

Rodzaje laserów frakcyjnych

Decydując się na laseroterapię, warto znać różnicę pomiędzy dwoma rodzajami dostępnych laserów frakcyjnych – ablacyjnym i nieablacyjnym. Czym się charakteryzuje każdy z nich? Laser nieablacyjny ma łagodniejsze działanie — wywołuje mikrouszkodzenia wewnątrz skóry, ale nie narusza, pełniącej funkcję ochronną, warstwy rogowej naskórka. W związku z tym działa delikatniej i w zasadzie nie wymaga pozabiegowej rekonwalescencji. Ablacyjne metody frakcyjne są uznawane za skuteczniejsze, ponieważ ich działanie dodatkowo skutkuje intensywnym złuszczaniem naskórka. Dlatego też są polecane do leczenia trudnych zmian skórnych, takich jak rozległe blizny, silne przebarwienia i zmarszczki, ale wiążą się z dłuższym procesem regeneracji.

Kiedy warto się zdecydować na zabieg laserem frakcyjnym?

Zabieg z użyciem lasera polecany jest osobom w każdym wieku i obu płci. Jest doskonałym sposobem na walkę z bliznami różnego pochodzenia, rozstępami, przebarwieniami, trądzikiem i rozszerzonymi porami. Laser frakcyjny pomaga wyrównać strukturę i kolor skóry, wyraźnie ją odmłodzić, rozświetlić i odżywić. Posiada także udowodnione działanie powstrzymujące procesy starzenia – przywraca skórze naturalną gęstość, redukuje nawet najgłębsze zmarszczki i stymuluje komórki do produkcji kolagenu oraz elastyny.

Zabieg laserowy laserem frakcyjnym pozwoli znów cieszyć się piękną, gładką, pozbawioną defektów skórą i młodym wyglądem.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu laserowego?

Przygotowania do zabiegu laserem frakcyjnym należy rozpocząć już miesiąc wcześniej. W tym czasie należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, stosowania kosmetyków samoopalających, wizyt w solarium oraz wszelkich działań kosmetycznych opartych o peelingi chemiczne czy inne terapie laserowe. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem, w celu zmniejszenia ewentualnego krwawienia, zaleca się odstawienie preparatów z witaminą E, dziurawcem, suplementów diety z miłorzębem japońskim, nagietkiem, olejem wiesiołka, czosnkiem, rumiankiem i żeń-szeniem. Nie należy także przyjmować leków o działaniu światłouczulającym ani stosować kosmetyków z retinolem lub kwasami. W przypadku zażywania retinoidów, tretynoiny lub izotretynoiny, należy odczekać pół roku od zakończenia terapii.

Na co najmniej dobę przed laseroterapią frakcyjną konieczne jest unikanie alkoholu oraz wszelkich produktów kosmetycznych, które mogą zawierać go w składzie.

Każdy zabieg frakcyjny poprzedza konsultacja z lekarzem, między innymi w celu omówienia aktualnego stanu zdrowia i występowania ewentualnych przeciwwskazań. Najczęściej interwencje laserowe nie mogą być przeprowadzone z powodu występujących chorób skóry takich jak AZS, łuszczyca, trądzik różowaty, przy trwających chorobach nowotworowych, wirusowych lub bakteryjnych infekcjach skóry, otwartych ranach, chorobach autoimmunologicznych, schorzeniach wątroby, niewyregulowanej cukrzycy, epilepsji oraz opryszczce. Zabieg jest bezwzględnie zakazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób posiadających metalowe implanty w ciele lub rozrusznik serca.

Jak przebiega zabieg laserem frakcyjnym?

Podczas konsultacji lekarskiej dobierana jest ilość oraz częstotliwość zabiegów, dopasowana do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Zazwyczaj, dla osiągnięcia najlepszych rezultatów potrzeba około 3 do 5 serii, powtarzanych w regularnych odstępach czasu. Sama procedura terapeutyczna jest dość prosta i nie trwa dłużej niż godzinę. Po dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji skóry, lekarz nakłada na wybrany obszar ciała specjalny krem znieczulający.

laser frakcyjny poryNastępnie dobiera właściwe parametry — gęstość energii oraz impulsów, czas ich trwania, kształt, a także liczbę powtórzeń. Gdy znieczulenie zacznie działać, przystępuje do zabiegu. Lekarz przykłada głowicę lasera w wybrane miejsca, a emitowane impulsy świetlne przenikają przez skórę, tworząc w niej mikrouszkodzenia. Na zakończenie nałożona zostaje maseczka o kojącym działaniu.

Etapy gojenia się skóry po zabiegu laserowym

Tuż po laseroterapii może pojawić się zaczerwienienie, świąd oraz opuchlizna. Skóra będzie bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia, przesuszona i łuszcząca się, dlatego konieczne jest używanie specjalistycznego kremu nawilżającego, poleconego przez wykonującego zabieg lekarza oraz regularne picie wody. W czasie pierwszych godzin po zabiegu można stosować zimne okłady lub zimne nawiewy, które schłodzą obszar poddany leczeniu.

laser frakcyjny twarzPrzez kilka dni warto ograniczyć do niezbędnego minimum wszelkie kosmetyki, peelingi oraz unikać wystawiania podrażnionego obszaru ciała na działanie promieni słonecznych czy wysokiej temperatury – także podczas kąpieli. Powikłania po zabiegu laserem frakcyjnym występują rzadko, ale wszelkie niepokojące oznaki powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem.

Jakich efektów można się spodziewać?

Rezultaty uzyskane w wyniku laseroterapii frakcyjnej są uzależnione od konkretnego przypadku oraz indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Zawsze są szczegółowo omawiane ze specjalistą, podczas obowiązkowej konsultacji przedzabiegowej. Pierwsze efekty pojawiają się już po 24 godzinach od zakończenia terapii, a w miarę upływu czasu stają się jeszcze bardziej widoczne. Jest to związane ze stopniowym odnawianiem się włókien kolagenowych w kolejnych, coraz głębszych warstwach skóry. Pierwszym zauważalnym na pierwszy rzut oka, pozytywnym objawem będzie wyraźne ujędrnienie i wygładzenie powierzchni skóry.

Zmarszczki oraz wszelkie inne objawy starzenia staną się znacznie mniejsze lub kompletnie niewidoczne. Nastąpi zwężenie rozszerzonych porów, zredukowanie różnego rodzaju blizn, przebarwień, plam oraz rozstępów. W wyniku złuszczania naskórka zredukowane zostaną niedoskonałości, cera ulegnie odświeżeniu i rozświetleniu, odzyskując dawny, młody wygląd. Rezultaty zabiegu laserem frakcyjnym utrzymują się przez około rok.

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2

Współczesna technologia umożliwia skuteczne i efektywne leczenie blizn różnego pochodzenia, które bardzo często są przyczyną obniżonej samooceny u Pacjentów odwiedzających gabinety kosmetyczne. Wykorzystując laser frakcyjny blizny różnego pochodzenia można szybko, bezpiecznie i bezpowrotnie zredukować, bez konieczności ingerencji w strukturę powierzchni skóry. Laser frakcyjny CO2 ma udowodnioną najwyższą skuteczność w usuwaniu blizn potrądzikowych. Dzięki możliwości regulowania długości i wielkości wiązki emitowanego światła pozwala na dotarcie do najmniejszych obszarów zniszczonego naskórka. Pobudzenie komórek do produkcji kolagenu, znacznie skraca proces regeneracji, a skórze pomaga odzyskać nieskazitelnie gładką strukturę, elastyczność i napięcie. Wyraźna poprawa jest widoczna już po jednym zabiegu.

Laser frakcyjny w terapii przeciwstarzeniowej

Laserowy lifting skóry cieszy się rosnącą popularnością, ze względu na swoją wysoką skuteczność, przy zachowaniu znikomej inwazyjności i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wykorzystywany do zabiegu laser frakcyjny marki FRAXEL, powodując mikrouszkodzenia skóry, pobudza jej komórki do rozpoczęcia wzmożonych procesów regeneracyjnych. Dzięki tworzeniu nowego kolagenu następuje znaczne zagęszczenie, wzmocnienie i odmłodzenie skóry. Poprawia się jej kondycja, a zmarszczki z każdym dniem stają się coraz mniej widoczne. Laserowe usuwanie zmarszczek przynosi naprawdę długotrwałe i spektakularne efekty i jest polecane wszystkim osobom, które ukończyły 25. rok życia.

Laserowe usuwanie przebarwień skóry

Skoncentrowana wiązka światła, emitowana przez głowicę lasera frakcyjnego, przyczynia się także do wyrównania przebarwień skóry. Komórki zawierające melatoninę bez problemu pochłaniają światło, a w efekcie zostają podgrzane i skutecznie zniszczone. Następnie, w miejscu poddanym zabiegowi rozpoczyna się proces złuszczania naskórka, prowadzący do jego odbudowy, w nowej, nieskazitelnej odsłonie. Wszystko przebiega w sposób bezpieczny, bezbolesny i komfortowy dla Pacjenta. Dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom każda osoba może odzyskać pewność siebie i znów cieszyć się piękną, odżywioną skórą, o wyrównanym kolorycie i bez jakichkolwiek niedoskonałości.

Zostaw komentarz