Łupież pstry – schorzenie dermatologiczne
Łupież pstry to choroba, która wprowadza liczne zmiany na powierzchni skóry. W początkowej fazie rozwoju łupież pstry objawia się poprzez złuszczające się, drobnopłatowe plamy, które przyjmują kolor różowy, beżowy lub brunatny. W czasie rozwoju choroby skóra narażona jest na odbarwienia i przebarwienia. Najbardziej narażone na tę chorobę miejsca na ciele to:
- skóra głowy,
- klatka piersiowa, szczególnie jej górnej części,
- kark,
- ramiona,
- plecy,
- brzuch.
Objawy choroby
Pierwsze objawy choroby to pojawiające się na ciele okrągłe plamy, które najczęściej przybierają kolor różowy lub brunatny. Wraz z rozwojem choroby, plamy rozrastają się i w ostateczności zlewają się. Zmienione chorobowo miejsca na skórze często bywają szorstkie w dotyku i poddają się procesowi złuszczania. U osób dorosłych, zmiany skórne występują zazwyczaj w okolicy klatki piersiowej, na karku, ramionach, głowie oraz na plecach. Plamy na twarzy zdecydowanie częściej pojawiają się u dzieci. Występującym na ciele plamom może towarzyszyć świąd, szczególnie w warunkach wilgotnych i ciepłych. Drapanie skóry w miejscach zmienionych chorobowo może doprowadzić do jej nadmiernego łuszczenia się, co w efekcie wpływa na pogorszenie się jej stanu.
Jak rozpoznać łupież pstry?
Łupież pstry to efekt zakażenia skóry drożdżakami. Pierwsze objawy choroby bywają bardzo charakterystyczne, co daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby. Pierwsze zauważalne zmiany skórne przybierają postać beżowo-różowych plam rozmieszczonych po ciele, głównie atakują klatkę piersiową oraz tułów. W momencie rozwoju choroby, takie plamy mogę pojawić się także na plecach, twarzy, szyi oraz na głowie. Zmiany skórne wywołane łupieżem pstrym są szczególnie dobrze widoczne w miesiącach letnich. Zdrowa skóra opala się pod wpływem słońca, natomiast zmienione chorobowo miejsca, które nie ulegają procesowi opalania, odznaczają się na jej tle. Przyczyną takiego zjawiska jest zatrzymanie produkcji melatoniny w tych partiach skóry, które zaatakowane zostały przez nadmiar drożdżaków.
Zmieniona chorobowo skóra jest szorstka, a nieleczony łupież pstry może doprowadzić do rozlania się choroby na większe partie ciała. Pogorszenie stanu skóry może obfitować także szeregiem innych, nieprzyjemnych symptomów. Rozwinięta choroba dermatologiczna może doprowadzić do znacznego osłabienia organizmu, podwyższonej temperatury ciała, zawrotów głowy, nudności i wymiotów.
Łupież pstry przyczyny
Łupież pstry to grzybica skóry, która może być niepożądanym efektem wielu czynników. Łupież pstry często wywołany jest znacznym osłabieniem odporności, szczególnie u osób, które na stałe przyjmują leki immunosupresyjne. Wśród czynników, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na łupież pstry, można wyróżnić niedożywienie lub źle zbilansowana dieta, szczególnie uboga w witaminy, selen i cynk, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej lub przewlekłe stosowanie leków immunosupresyjnych, antybiotyków i kortykosteroidów. Brak podstawowej higieny oraz zwiększona aktywność gruczołów łojowych to także jedne z przyczyn rozwoju grzybicy skóry.
Łupież pstry – leczenie
Łupież pstry jest chorobą skóry, która ma tendencję do nawracania. Grzyby, które ją wywołują wchodzą w skład mikrobioty skóry, dlatego nie da się ich całkowicie wyeliminować. Aby rozpocząć leczenie zmian skórnych, wywołanych łupieżem pstrym, należy skorzystać z pomocy dermatologicznej. Samodzielne diagnozowanie choroby, bez udziału profesjonalisty, może przynieść opłakane skutki. Łupież pstry, mimo swoich charakterystycznych objawów, często bywa mylony z łupieżem różowym Gilberta lub łojotokowym zapaleniem skóry. Do takich pomyłek najczęściej dochodzi w początkowych etapach choroby, kiedy szanse na szybkie wyleczenie są znacznie wyższe niż w sytuacji, gdy choroba znajduje się w rozwiniętym stadium. Specjalista na podstawie badań i obserwacji rozpozna schorzenie oraz wprowadzi odpowiednie leczenie wraz z zaleceniami. Skuteczną pomoc w czasie leczenia łupieżu może przynieść zmiana środowiska oraz codziennej diety.
Czy można zarazić się łupieżem pstrym?
Łupież pstry, tak jak każda infekcja grzybicza, jest chorobą zaraźliwą. Chociaż szansa na zarażenie się łupieżem od innej osoby jest mniejsza niż w przypadku grzybicy paznokci lub stóp, to ryzyko nie powinno być bagatelizowane. Szczególnie narażone na zakażenie są osoby, które często korzystają z ogólnodostępnych kąpielisk, saun i basenów. Ryzyko zachorowania na łupież pstry niesie ze sobą także używanie jednego ręcznika lub części odzieży przez więcej niż jedną osobę. Takie zachowania szczególnie narażają skórę na choroby dermatologiczne, w tym także na zakażenie łupieżem pstrym. Osoby, które uporały się z problemem łupieżu, powinny zwracać szczególną uwagę na higienę, odpowiednio zbilansowaną dietę oraz unikanie potencjalnych ognisk zakażeń, ponieważ łupież pstry to schorzenie, które cechuje się dużą tendencją do nawrotów.
Jak zapobiegać nawrotom choroby?
Skuteczne wyleczenie łupieżu niweluje powstałe plamy oraz inne objawy. Niestety łupież pstry to choroba, która ma tendencję do nawrotów. Aby pozbyć się nawracającego problemu, warto zdecydować się na usunięcie drożdżaków z owłosionej skóry głowy, co można uzyskać, stosując odpowiednie preparaty. Dobrą praktyką jest także wypranie pościeli, ręczników i odzieży po zwalczeniu objawów. Łupież pstry to choroba dermatologiczna, z którą najczęściej zmagają się ludzie dorośli, bez względu na płeć. Osoby dorosłe są szczególnie narażone na rozwój choroby, ponieważ często dochodzi u nich do nadmiernego pocenia. Zwiększona potliwość to jeden z czynników zwiększających przetłuszczanie się skóry. W przypadku braku odpowiedniej higieny może to doprowadzić do rozwoju łupieżu na ciele. Odpowiednia higiena ciała jest jednym z najważniejszych czynników zapobiegających rozwojowi choroby.
Dobrym rozwiązaniem, które skutecznie niweluje problem potliwości, jest także wybieranie ubrań z naturalnych, lekkich i oddychających materiałów, które zapewnią skórze odpowiedni poziom wentylacji.
Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na ochronę organizmu przed licznymi chorobami, w tym przed łupieżem pstrym, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zdrowe, odżywcze jedzenie oraz regularne picie wody to odpowiedni wybór dla osób dbających o swoje zdrowie i ceniących sobie piękny wygląd skóry. Jadłospis obfitujący w nadmiar produktów przetworzonych to prosta droga do rozwoju wielu chorób, w tym także schorzeń skórnych.
Takie informacje są niezwykle cenne.