Skip to main content
search

Trądzik to częsty problem młodzieńczej skóry. Jednak nie zawsze przykładamy uwagę do pielęgnacji skóry w okresie dojrzewania, co może skutkować pojawieniem się blizn oraz przebarwień po przebytym trądziku. Jak się okazuje trądzik oraz problemy z bliznami po jego przebyciu mogą dotykać również osoby dorosłe po 20 roku życia. Skąd się biorą blizny i jak się ich pozbyć raz na zawsze? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i zabiegi wykorzystujące nowoczesną technologię.

Czym są blizny po trądziku?

Blizny po trądziku mogą powodować liczne kompleksy, podobnie jak sam trądzik. Blizny potrądzikowe to nieestetyczne zmiany skórne, które wymagają długotrwałego i profesjonalnego leczenia. Na skutek przebytego trądziku uszkadza się skóra właściwa i zastępuje ją tkanka łączna włóknista – tworząca blizny. Blizny po trądziku mogą mieć postać wgłębień oraz zapadnięć o nieregularnych kształtach, głębokości i wielkości. Istnieje kilka rodzajów blizn potrądzikowych, a są to między innymi blizny przerostowe oraz zanikowe. Te pierwsze to twarde oraz wypukłe guzki, natomiast blizny zanikowe to skóra z wgłębieniami o różnej wielkości i głębokości o pofalowanej postaci.

Co z przebarwieniami?

Nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej prowadzi nie tylko do blizn, ale również może powodować przebarwienia po trądziku. Są to zazwyczaj plamy o kolorze od różowego po jasnobrązowy. Powstają na skutek stanu zapalnego w miejscu trądziku. Podczas stanu zapalnego dochodzi do zaburzenia melanogenezy, czyli wytwarzania barwnika w skórze. W efekcie powstają widoczne przebarwienia o różnych kształtach oraz wielkości. Na szczęście w porównaniu do blizn jest to dużo prostsza przypadłość do leczenia.

Jak leczyć blizny po trądziku?

Najlepiej będzie, jeśli nie dopuści się do powstania blizn i przebarwień. Żeby to zrobić, należy skonsultować się z dermatologiem i stosować odpowiednią pielęgnację. Jak pozbyć się trądziku? – to pytanie nurtuje wiele osób. Przede wszystkim, aby pozbyć się trądziku i zapobiec ewentualnym bliznom, należy umówić się na wizytę do lekarza, który na podstawie wywiadu oraz badania skóry dobierze antybiotyki lub inne leki na złagodzenie przebiegu trądziku. Jeśli jednak jesteśmy osobami, które już przebyły trądzik, a blizny jakie pozostawił chcemy usunąć, to warto umówić się do specjalisty w celu wybrania odpowiedniego leczenia lub zabiegów.

W redukcji widocznych zmian skórnych zazwyczaj zaleca się maść na blizny po trądziku. Często również stosuje się lżejszą formę leku, jaką jest krem na blizny potrądzikowe o właściwościach rozjaśniających. Jednak, jeśli te metody nie przynoszą rezultatów, to warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które pozwolą na usunięcie widocznych blizn lub przebarwień na skórze.

Laseroterapia

Laseroterapia to jeden z najpopularniejszych sposobów na leczenie trądziku oraz zapobieganie powstawaniu blizn i przebarwień. Laser pozwala redukować obecny stan zapalny, który w głównej mierze jest odpowiedzialny za powstawanie blizn i przebarwień. Ponadto wiązka lasera mobilizuje organizm do obrony oraz regeneracji, a co więcej ma działanie przeciwzapalne. Doskonale sprawdza się zatem nie tylko w zapobieganiu powstawania nowych stanów zapalnych, ale również powoduje rozjaśnienie przebarwień.

W przypadku głębokich blizn doskonale sprawdzi się laser frakcyjny, który tworzy w skórze kontrolowane mikrouszkodzenia. To z kolei pobudza produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry oraz procesy regeneracyjne tkanek. Jeden zabieg trwa około 15 minut i jest bezbolesny. W zależności od potrzeb lekarz może zalecić serię kilku takich zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych.

Mikrodermabrazja i dermabrazja

Inną metodą na usuwanie blizn po trądziku jest zabieg mikrodermabrazji. Polega on na mechanicznym starciu martwego naskórka ze skóry twarzy. Odbywa się to poprzez nanoszenie na skórę strumienia kryształków wodorotlenku glinu. Jest to metoda peelingu mechanicznego skuteczna w niewielkich bliznach oraz przebarwieniach potrądzikowych. Z kolei dermabrazja jest zabiegiem o nieco silniejszym działaniu, ponieważ mechanicznie ściera martwy naskórek, aż do warstwy brodawkowej. Odbywa się za to pomocą tarczy diamentowej.

Mezoterapia z fibryną

Zabieg mezoterapii polega na wprowadzeniu odżywczych substancji bezpośrednio pod skórę wymagającą leczenia. W przypadku blizn stosuje się fibrynę bogatopłytkową, która za pomocą niewielkich igieł jest wstrzykiwana pod skórę blizny. Jest ona uzyskiwana z krwi pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu zawiera wiele cennych składników odżywczych o właściwościach pobudzających do regeneracji oraz rewitalizacji. Jest to zabieg w pełni bezpieczny oraz bezbolesny. Trwa od 15 do 30 minut. W efekcie istniejące blizny ulegają spłyceniu, a co za tym idzie stają się mniej widoczne.

Ponadto metoda ta doskonale sprawdza się w usuwaniu widocznych przebarwień. Lekarz może zalecić kilka serii mezoterapii w zależności od zaawansowania blizn. Jednak warto mieć na uwadze, że pełne procesy regeneracyjne, które spłycają blizny mogą nastąpić nawet po 2 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. W tym czasie fibryna bogatopłytkowa stopniowa pobudza i odżywia skórę.

Zostaw komentarz