Skip to main content
search

W ciągu codziennych czynności czasami dochodzi do skaleczeń oraz innych uszkodzeń skóry – również po przebyciu zabiegów. Na ich skutek mogą pojawiać się na skórze zmiany w postaci tak zwanego bliznowca. Są widoczne i stanowią w większości przypadków problem nie tylko estetyczny, ale również utrudniający codzienne funkcjonowanie. Jeśli bliznowiec jest sporych rozmiarów lub w widocznym miejscu można z powodzeniem go zredukować. W tym celu warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Czym dokładnie jest bliznowiec?

Bliznowiec inaczej keloid to zgrubiała skóra, która pojawia się w przypadku miejscowego uszkodzenia skóry, w którym doszło do przerwania ciągłości tkanek. Jest to rozrost włóknisty skóry mogący przypominać narośl. Bliznowiec najczęściej pojawia się, gdy rana goi się nieprawidłowo. Wtedy na skórze pojawia się narośl o gładkiej i lśniącej powierzchni. Zazwyczaj bliznowce występują w kolorze ciemnoróżowym, czerwonawym lub brunatnym, przez co znacznie odróżniają się od koloru skóry.

Ponadto bliznowce przyjmują nieco większe rozmiary niż obszar skóry, który uległ uszkodzeniu. Jest to ich cecha charakterystyczna odróżniająca je od podobnego problemu, jakim jest blizna przerostowa. Tworzy się tylko w obszarze skóry uszkodzonej i nie przekracza jej powierzchni, a ponadto powstaje zaraz po urazie i szybko zmniejsza się, a nawet samoistnie znika. Natomiast bliznowiec jest mocno unaczyniony i nigdy samoistnie nie znika, a wraz z czasem może się powiększać oraz powodować dolegliwości takie jak swędzenie, ból, czy ograniczenie ruchów. Dlatego często podejmuje się leczenie w celu redukcji rozmiarów oraz dolegliwości.

Leczenie bliznowca

Jeśli zauważy się na ciele ciemną narośl w obrębie wcześniejszej rany, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Szczególnie często zdarza się, że bliznowiec po cesarskim cięciu może pojawić się w obrębie cięcia. Warto również mieć na uwadze, że bliznowiec może pojawić się nawet do kilku miesięcy po zabiegu, dlatego zawsze warto obserwować swoje ciało. W leczeniu bliznowca bardzo ważne jest rozpoznanie, czy jest to bliznowiec wtórny, czy samoistny. Bliznowiec wtórny powstaje po mechanicznych urazach skóry w tym również po operacjach, na skutek oparzeń oraz trądziku. Natomiast bliznowiec samoistny nie powstaje w wyniku gojenia się ran, a pojawia się bez przyczyny. Lekarz często zleca pobranie fragmentu bliznowca do badania histopatologicznego, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. Bliznowiec i jego leczenie to trudne i długotrwałe zadanie dla lekarzy, które nie zawsze daje długotrwałe efekty.

bliznowiec po cesarskim cieciuJedną z metod leczenia bliznowca jest stosowanie maści oraz ostrzykiwanie zmiany steroidami. Jest to metoda szczególnie skuteczna w początkowym etapie rozwoju bliznowca, ponieważ hamuje namnażanie fibroblastów oraz ułatwia niszczenie produkowanych w nadmiarze włókien kolagenowych. Dzięki temu bliznowiec zmniejsza swoją grubość, a jego kolor staje się bledszy. Ponadto ostrzykiwanie steroidami często uzupełnia się również o ostrzykiwanie interferonem oraz 5 – fluorouracylem.

Krioterapia oraz laseroterapia

Laseroterapia i krioterapia to kolejne metody wykorzystywane podczas leczenia bliznowca. Krioterapia polega na wymrażaniu zmienionej tkanki za pomocą ciekłego azotu. Zabieg jest bezbolesny i odbywa się przy pomocy głowicy urządzenia, które emituje schłodzony do niskich temperatur ciekły azot. W efekcie bliznowiec po operacji lub powstały z innych przyczyn ulega spłyceniu, a jego wygląd wizualny znacznie się poprawia.

Inną metodą równie często zalecaną przez lekarzy jest laseroterapia. Pozwala uzyskać zadowalające efekty bez znaczących skutków ubocznych. Zabieg polega na emitowaniu wiązki lasera na obszar skóry, gdzie pojawił się bliznowiec. W większości przypadków pierwsze efekty widać od razu po zabiegu. Jednak zaleca się niekiedy serię kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych.

Ultradźwięki oraz leczenie chirurgiczne

Leczenie ultradźwiękami pozwala na zwiększenie rozciągliwości włókien kolagenowych, przez co bliznowiec staje się bardziej elastyczny. Dzięki temu redukuje się swędzenie oraz ból. Natomiast leczenie chirurgiczne to metoda, która polega na całkowitym wycięciu bliznowca. Jest ona najbardziej inwazyjna i może powodować ryzyko powikłań. Zazwyczaj leczenie chirurgiczne podejmowane jest w przypadku, kiedy pozostałe metody nie przynoszą rezultatów lub gdy zmiana zawiera komórki nowotworowe.

Łączone terapie

Największą skuteczność w leczeniu bliznowców wykazuje połączenie kilku różnych metod leczenia. Krioterapię warto uzupełniać o ostrzykiwanie bliznowca steroidami, z kolei stosowane maści oraz okładów warto uzupełniać o terapię ultradźwiękami. Aby leczenie było skuteczne przede wszystkim wymagana jest konsultacja z lekarzem oraz badanie i wywiad. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji, lekarz dobierze odpowiednie metody leczenia bliznowca tak, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty oraz uniknąć wznowienia – co często zdarza się w przypadku bliznowców. Należy również mieć na uwadze, że leczenie bliznowców wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ są to zmiany trudne w usunięciu.

Zostaw komentarz