Skip to main content
search
Blizny potrądzikowe pozostają na skórze nawet po zwykłych młodzieńczych zmianach i są poważnym problemem estetycznym – zarówno u młodych osób, jak i tych w starszym wieku. W szczególności, gdy kłopot ten dotyczy młodych Pacjentów w wieku dojrzewania, potrafi stać się przyczyną wycofania społecznego. Zmiany po trądziku występują przede wszystkim na twarzy, dlatego walka z nimi jest wskazana nie tylko ze względów estetycznych, ale też pozwala uzyskać komfort psychiczny Pacjenta. Dlaczego powstają blizny potrądzikowe i jak się ich pozbyć?

Blizny potrądzikowe – co to jest?

Blizny potrądzikowe są powodem wielu kompleksów – wie to każdy, kto choć raz ich doświadczył. Te nieestetyczne zmiany skórne wymagają niestety długotrwałego i kompleksowego leczenia. Powstają na skutek przebytego trądziku, w którego trakcie uszkadza się skóra właściwa i zastępowana jest przez tkankę łączną włóknistą. Ta z kolei tworzy blizny. Mogą one mieć formę wgłębień i zapadnięć o nieregularnych kształtach, wielkościach czy głębokościach. Lekarze wyróżniają kilka typów blizn po trądziku, a są wśród nich np. blizny przerostowe i zanikowe. Te pierwsze są twardymi i wypukłymi guzami. Blizny zanikowe z kolei to nic innego, jak skóra z wgłębieniami o różnej wielkości i głębokości o pofalowanej formie.

blizny potrądzikoweBlizny potrądzikowe to właśnie zazwyczaj blizny zanikowe, które występują w obszarze skóry twarzy. Mają bardzo nieestetyczny wygląd, który trudno jest zatuszować makijażem. Są wynikiem towarzyszącego trądzikowi stanu zapalnemu i ropnemu. Te z kolei sprzyjają niewłaściwemu procesowi gojenia się skóry. Czasem również wraz z bliznami po trądziku pojawiają się przebarwienia – plamy o kolorze różowym/ jasnobrązowym. Podczas stanu zapalnego dochodzi do zaburzenia melanogenezy – wytwarzania barwnika w skórze. W rezultacie powstają widoczne przebarwienia o różnych kształtach.

Jakie są przyczyny przebarwień potrądzikowych?

Za ich bezpośrednią przyczynę uważa się uszkodzenia w obszarze skóry właściwej i głębszych warstwach. W wyniku procesów naprawczych organizm zastępuje uszkodzoną tkankę łączną tą włóknistą. Na skutek tego zjawiska następuje ziarninowanie/ gojenie ran. Jeśli nie jest on wystarczający, wtedy tworzą się blizny zanikowe. Dlatego warto pamiętać, że w przypadku trądziku, każda zmiana niesie za sobą duże ryzyko pojawienia się śladów w formie blizn.

W jaki sposób leczyć blizny po trądziku?

Oczywiście najlepiej nie dopuścić do powstawania blizn potrądzikowych i przebarwień. Aby było to możliwe, warto odpowiednio wcześnie skonsultować się z dermatologiem i stosować właściwą pielęgnację. Żeby pozbyć się trądziku i zapobiegać ewentualnym bliznom, lekarz w trakcie wywiadu i analizy skóry dobierze antybiotyki lub inne leki na złagodzenie przebiegu trądziku. Jeśli jednak blizny już się pojawiły, wtedy warto również wybrać się do dermatologa, aby wybrał odpowiednie leczenie lub zabieg do ich zlikwidowania.

blizny po tradziku u kobietyDo redukcji blizn potrądzikowych zaleca się stosować maści lub lżejszą formę leku – krem na blizny po trądziku o właściwościach rozjaśniających. Jeśli jednak techniki te nie przynoszą oczekiwanych efektów, wtedy dobrze jest skorzystać z zabiegów, jakie oferuje medycyna estetyczna. Pozwolą one usunąć widoczne blizny lub przebarwienia na skórze.

Na czym polega laseroterapia w usuwaniu blizn potrądzikowych?

Laseroterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów na leczenie trądziku, który pomaga też zapobiegać powstawaniu blizn i przebarwień. Laser redukuje obecny stan zapalny, który odpowiada za występowanie blizn. Poza tym wiązka lasera działa mobilizująco na organizm do obrony i regeneracji, a także ma działanie przeciwzapalne. Idealnie sprawdza się więc nie tylko do zapobiegania powstawania nowych stanów zapalnych, ale też rozjaśnia już istniejące przebarwienia.

Przy głębokich bliznach laser frakcyjny jest idealnym wyborem, ponieważ tworzy w skórze kontrolowane mikrouszkodzenia. Proces ten pobudza produkcję kolagenu, jaki odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, a także regenerację tkanek. Jeden zabieg wymaga około kwadransa i jest bezbolesny. W zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta lekarz może zlecić kilka serii takich zabiegów w określonych odstępach czasowych.

blizny potrądzikowe – leczenie laserem frakcyjnymJak przebiega zabieg mikrodermabrazji i dermabrazji na blizny potrądzikowe?

Mikrodermabrazja to także bardzo popularny zabieg stosowany do usuwania blizn potrądzikowych. Polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka z twarzy. Jest to możliwe poprzez nanoszenie na skórę strumienia kryształków wodorotlenku glinu. Zabieg ma więc formę peelingu mechanicznego i sprawdza się w przypadku niewielkich blizn oraz przebarwień potrądzikowych. Dermabrazja to natomiast technika o silniejszym działaniu. Ściera mechanicznie martwy naskórek – aż do warstwy brodawkowej za pomocą tarczy diamentowej.

Na czym polega mezoterapia z fibryną przy usuwaniu blizn potrądzikowych?

Mezoterapia polega na wprowadzeniu substancji odżywczych bezpośrednio pod skórę. Przy bliznach stosuje się fibrynę bogatopłytkową. Za pomocą niewielkich igieł jest ona wstrzykiwana pod skórę blizny. Fibrynę uzyskuje się z krwi Pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu ma w swoim składzie cenne składniki odżywcze o właściwościach pobudzających procesy regeneracji i rewitalizacji. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i wymaga maksymalnie 30 minut. Rezultatem leczenia jest spłycenie blizn i zmniejszenie ich widoczności. Dodatkowo technika ta sprawdza się do usuwania przebarwień. Lekarz dobiera serię zabiegów w zależności od stopnia zaawansowania blizn.

Czym jest Dermapen w leczeniu blizn potrądzikowych?

Terapia Dermapenem za pomocą mikronakłuć skóry pobudza procesy jej regeneracji i syntezy nowych włókien kolagenowych. W rezultacie blizny stopniowo ulegają wyrównaniu i stają się mniej widoczne. Wtłoczone w głąb skóry substancje odżywcze stymulują z kolei wewnętrzne procesy regeneracji.

Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. za pomocą urządzenia z systemem automatycznych nakłuć lekarz dokonuje ok. 80000 wkłuć na minutę. Stymuluje to skórę do regeneracji i odnowy włókien kolagenowych. Metoda ta jest mało inwazyjna, dlatego Pacjent może bardzo szybko powrócić do swoich codziennych zajęć. Dodatkowo skóra w efekcie leczenia jest wyraźnie wygładzona, a nieestetyczne blizny mniej zauważalne. Uzyskany rezultat jest długotrwały i nie trzeba powtarzać zabiegu.

Na czym polega wypełnianie blizn potrądzikowych tłuszczem?

Tłuszcz do zabiegu pozyskiwany jest z uda lub fałdu brzusznego Pacjenta, dlatego jest materiałem bezpiecznym dla organizmu. Przeszczep autologicznego tłuszczu ma też ten atut, że biologiczny materiał ma cenne komórki macierzyste. Przyspieszają one proces regeneracji skóry i stymulują jej komórki do syntezy nowych włókien kolagenowych, a te wygładzają blizny.

Zabieg lipoliftingu polega na pobraniu od Pacjenta tkanki tłuszczowej. Uzyskany materiał przygotowuje się w specjalnej wirówce, jaka oddziela konkretne elementy tłuszczu i usuwa martwe komórki czy erytrocyty. Taki preparat podaje się w miejsce blizn za pomocą cienkiej igły.

Czym jest zabieg podcinania blizn potrądzikowych?

Jest to chirurgiczna metoda opracowania blizn, które są przykrą pamiątką po stanach zapalnych. Metoda ta sprawdza się w przypadku leczenia blizn wklęsłych i zwykle jest uzupełnieniem laseroterapii. Połączenie tych technik pozwala wyraźnie zmniejszyć widoczność blizn i zredukować ich głębokość.

Zabieg polega na wprowadzeniu specjalnej igły pod zapadniętą bliznę i poruszaniu nią tak, aby rozbić zrosty oraz oddzielić bliznę od powięzi mięśniowej. Wykonywany jest z ogromną precyzją, dzięki czemu można uniknąć zranienia tkanek, jakie sąsiadują z blizną. Gdy blizna zostanie podcięta, między jej warstwami tworzą się małe wylewy, które stymulują tkankę do przebudowy. Efektem leczenia za pomocą tej techniki, jest fakt, że blizna nie zrasta się ponownie z powięzią. Dobierając odpowiednie zabiegi regeneracyjne tkanek gładkich można sprawić, że blizna stanie się mniej zauważalna i gładsza.

1 komentarz

Zostaw komentarz