Skip to main content
search
Gładka skóra to marzenie wielu kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Niestety nie zawsze nasza cera jest idealna i niekiedy może być przyczyną kompleksów. Jednak dzięki nowoczesnej medycynie estetycznej możemy znacząco wpływać na jej kondycję oraz wygląd wizualny. Do zabiegów wygładzających skórę należy między innymi dermabrazja, która  pozwala osiągnąć spektakularne efekty w walce o piękną cerę. Na czym polega zabieg oraz z jakimi niedoskonałościami pozwala nam walczyć? Przekonajmy się.

Czym właściwie jest dermabrazja?

Dermabrazja to w dużym uproszczeniu zabieg, którego celem jest jednolite oraz dokładne złuszczenie warstwy naskórka. Odbywa się to mechanicznie przy pomocy specjalnego urządzenia. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to zabieg inwazyjny. Wszystko ze względu na to, że narusza strukturę naskórka i skóry właściwej. Dlatego też powinien być wykonywany przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. Do zabiegu wykorzystuje się urządzenie o wymiennych głowicach, które to odpowiedzialne są właśnie za mechaniczne złuszczanie się wierzchniej warstwy skóry.

Rodzaje dermabrazji

Wyróżnia się kilka rodzajów zabiegu dermabrazji, które pozwalają walczyć z różnorodnymi problemami skórnymi oraz pomagają w osiągnięciu konkretnych efektów, na których najbardziej nam zależy. Do podstawowych rodzajów dermabrazji zalicza się:

 • dermabrazję laserową,
 • dermabrazję mechaniczną.

W przypadku dermabrazji laserowej podczas zabiegu jak sama nazwa wskazuje używa się wiązki lasera, która wykorzystywana jest w medycynie estetycznej już od wielu lat. Ten rodzaj dermabrazji polega na złuszczeniu naskórka poprzez mikropodgrzewanie skóry i doprowadzenie do odparowania wierzchniej warstwy skóry. Warto podkreślić tutaj, że mikrouszkodzenia, które towarzyszą zabiegowi są w pełni kontrolowane oraz dotyczą tylko naskórka wierzchniego. Natomiast dermabrazja mechaniczna zwana często dermabrazją diamentową polega na mechanicznym i również kontrolowanym ścieraniem wierzchniej warstwy naskórka, ale przy pomocy urządzenia ze specjalnie dobraną głowicą, jak przykładowo ta z mikrokryształkami diamentu.

Wskazania do zabiegu dermabrazji

Dermabrazja to zabieg pozwalający na zwalczenie lub znaczne ograniczenie skórnych niedoskonałości o różnym podłożu oraz wyglądzie. Dlatego też zabieg ten jest chętnie wybierany zarówno przez Panie, jak i Panów w każdym wieku. Z estetycznego punktu widzenia wskazaniem do dermabrazji jest chęć zredukowania widocznych na twarzy blizn potrądzikowych. Są one bardzo częstym powodem do kompleksów u osób młodych, które miały problemy z trądzikiem w wieku dojrzewania. Dodatkowo zabieg sprawdza się również w przypadku redukcji widoczności blizn powstałych po przebyciu ospy lub innych chorób i operacji chirurgicznych. Zabieg dermabrazji warto również wykonać, jeśli mamy problemy z przebarwieniami na skórze. Należy też nadmienić, że jest to doskonały zabieg odmładzający, ponieważ pozwala zredukować głębokość, a tym samym widoczność zmarszczek. Ponadto dermabrazja sprawdzi się w przypadku:

 • przebarwień skórnych,
 • plam wątrobowych,
 • bruzd,
 • rozstępów,
 • piegów.

Jak więc widać dermabrazja pozwala zwalczać wiele niedoskonałości na skórze, które są nabyte lub, z którymi borykamy się od urodzenia.

Jak wygląda zabieg?

Dermabrazja to zabieg intensywnie złuszczający martwy naskórek. Dlatego powinien być wykonywany przez specjalistę. Przed rozpoczęciem zabiegu powinien zostać przeprowadzony krótki wywiad oraz oględziny kondycji skóry przez lekarza medycyny estetycznej. Ma on na celu przede wszystkim wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu, do których należą między innymi nieuregulowana cukrzyca, choroby nowotworowe, aktywne stany zapalne skóry w obrębie zabiegu oraz skłonność do bliznowacenia skóry. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, można przystąpić do zabiegu.

Rozpoczyna się on od dokładnego oczyszczenia skóry. Następnie zostaje ona zdezynfekowana oraz schłodzona. Zabieg jest dość bolesny, dlatego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy i w ogólnym. Gdy znieczulenie zacznie działać, rozpoczyna się właściwy zabieg. Naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry zostają usunięte przy pomocy wiązki lasera lub głowicy z odpowiednio dobraną końcówką ścierającą. Odbywa się to stopniowo, warstwa po warstwie. Proces ten może trwać od 30 minut do 2 godzin. Wszystko oczywiście zależy od obszaru zabiegu oraz kondycji skóry. Po zakończonym usuwaniu naskórka nakłada się specjalny opatrunek, który chroni odsłoniętą i wrażliwą skórę przed wirusami oraz bakteriami. Należy nosić go przez kilka dni – zazwyczaj od 7 do 10.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Jako że zabieg odsłania młodsze warstwy skóry poprzez usunięcie wierzchniego naskórka, po zabiegu może nam towarzyszyć uczucie podrażnienia. Dodatkowo skóra może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również siniaki. Z tego względu skóra potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Po pierwsze należy bezwzględnie unikać promieniowania słonecznego. Jeśli wychodzimy na zewnątrz w słoneczne dni, konieczne jest nałożenie na skórę mocnego filtru przeciwsłonecznego. Dodatkowo przez jakiś czas nie należy używać kosmetyków o działaniu złuszczającym oraz zawierających w składzie kwasy AHA. Co więcej, niewskazany jest makijaż, szczególnie jeśli skóra jest świeżo po zabiegu. W pierwszych dwóch dniach po zabiegu ważne jest, aby unikać spożywania alkoholu oraz nie przyjmować leków zawierających ibuprofen i aspirynę. Używanie wszelkich żelów i kremów, które do tej pory były przez nas stosowane, należy bezwzględnie skonsultować ze specjalistą przeprowadzającym zabieg.

Efekty dermabrazji

Pierwsze efekty oraz zmiany w wyglądzie skóry będzie można zauważyć, kiedy opuchlizna oraz zaczerwieniona skóra ustąpią. Zazwyczaj ma to miejsce po około 10 dniach od zabiegu. Do głównych efektów zabiegu zalicza się przede wszystkim:

 • spłycenie zmarszczek,
 • redukcja głębokości bruzd,
 • zmniejszenie widoczności blizn po trądziku, ospie i zabiegach chirurgicznych,
 • usunięcie przebarwień,
 • redukcja cellulitu,
 • wyrównanie kolorytu skóry,
 • zmniejszenie widoczności lub całkowita redukcja rozstępów.

Dodatkowo na skutek tak głębokiego złuszczenia naskórka następuje pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, które w głównej mierze odpowiadają za jędrność skóry. Dzięki temu zyskujemy młodszy wygląd skóry pozbawiony blizn i niedoskonałości. Należy pamiętać, że efekty dermabrazji będą uzależnione od kondycji naszej skóry, zaawansowania problemu, czy głębokości blizn. Niekiedy już jeden zabieg pozwoli na uzyskanie zadowalających efektów, w innych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie kilku serii dermabrazji.

Niepożądane efekty uboczne

Jak każdy zabieg inwazyjny dermabrazja również może wiązać się z wystąpieniem efektów ubocznych. Jednak mają one miejsce głównie, gdy nie przestrzegamy zaleceń pozabiegowych. Do najczęstszych powikłań należy zmiana kolorytu skóry na ciemniejszy, gdy ta zostanie narażona na promieniowanie słoneczne po zabiegu. Ponadto ingerencja w naskórek i odsłonięcie jej młodszych warstw naraża na wnikanie bakterii oraz wirusów w głąb organizmu, co może powodować infekcje skórne. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie zabiegu pod doświadczoną opieką specjalisty i stosowanie się do odpowiedniej pielęgnacji skóry i zaleceń.

Zostaw komentarz