Skip to main content
search

Blizny po trądziku występują zazwyczaj u dorosłych, a specjaliści podają, że jest to dość często występujący defekt kosmetyczny. Obecne blizny to efekt nieprawidłowo leczonego trądziku i głęboko umiejscowionej infekcji skóry. Pacjenci często wstydzą się obecnych blizn i powoduje to u nich problemy z samooceną. Medycyna estetyczna proponuje zabiegi, które usuną blizny potrądzikowe w bezpieczny i mało inwazyjny sposób.

Wskazania do zabiegów

Blizny powstają na skutek uszkodzenia skóry i polegają na zastępowaniu jej tkanką łączną włóknistą. Pojawiają się na skutek zmian trądzikowych, oparzeń lub operacji. Blizna charakteryzuje się zanikiem włókien elastycznych i nieprawidłowym rozmieszczeniem włókien kolagenowych. Cel zabiegów na blizny to uzupełnienie ubytków i wygładzenie powierzchni skóry. Blizny potrądzikowe występują zazwyczaj na twarzy, szyi i plecach. Współczesna medycyna estetyczna znacznie zwiększyła swoją wiedzę o usuwaniu zmian skórnych. Możliwe jest wykorzystanie następujących metod: laser, peelingi mechaniczne i chemiczne i operacje plastyczne. W zależności od potrzeby lekarz wybierze najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

blizny potrądzikowe

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Wykorzystanie lasera to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych w medycynie estetycznej. W ostatnim czasie laser znalazł nowe zastosowanie jako narzędzie do usuwania zmian potrądzikowych. Już po pierwszym zabiegu pacjenci zauważają różnicę. Specjaliści polecają wykonać serię zabiegów laseroterapii, które pozwolą pozbyć się problemu. Aby usunąć zmiany potrądzikowe należy wykonać minimum trzy sesje terapeutyczne. Laser doprowadza do wygładzenia skóry, ponieważ usuwa z jej powierzchni martwy naskórek i usuwa zmiany potrądzikowe. Wiązka lasera spala martwe komórki, co daje możliwość utworzenia miejsca dla nowych komórek.

Rodzaje laserowego usuwania blizn

Leczenie blizn z użyciem lasera polega na wykorzystaniu jego promieni, które docierają do tkanek. Efekt działania lasera związany jest z rodzajem światła, jakie on emituje. Laser wykorzystuje monochromatyczne i bardzo intensywne światło. Działanie lasera zostało udowodnione naukowo. Działając przeciwzapalnie i obkurczająco będzie dobrym rozwiązaniem w usuwaniu blizn. Do zabiegów wykorzystywany jest laser o długości fal 400-2000 nm, a jego działanie jest biostymulujące. Wiązka lasera dociera do komórki i pobudza ją do regeneracji. Stymulacja fibroblastów skutkuje formowaniem się nowych włókien kolagenu i elastyny. Działanie lasera pobudza także mikrokrążenie, co skutkuje skróceniem czasu gojenia się ran. Za pomocą lasera wykonuje się zabiegi fotoodmładzania systemem IPL oraz dermabrazję laserową z użyciem lasera CO2. Fotoodmładzanie skóry wykorzystuje intensywne źródło światła, która pozwoli poprawić stan skóry i usunąć jej niedoskonałości. System IPL nie doprowadza do uszkodzenia tkanek sąsiednich, a jego skala działania jest bardzo szeroka. W ciągu 4 tygodni od zabiegu dochodzi do 300% zwiększenia ilości kolagenu. Specjaliści zalecają wykonanie zabiegów w serii. Wykonuje się zazwyczaj od 2 do 4 zabiegów w odstępie 3-4 tygodni.

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2

Lifting laserowy z użyciem CO2 zapewnia najlepsze efekty usuwania blizn potrądzikowych. Wiązka światła jest dopasowana w zależności od konkretnych potrzeb. Laser emituje światło podczerwone, które doprowadza do podgrzania tkanek. Następny krok to ich przecięcie lub odparowanie. Komputer modyfikuje i dobiera odpowiednią wiązkę światła, która pozwala na usunięcie nawet bardzo małych zmian skórnych. Precyzyjne działanie pozwala na dokładne usunięcie zniszczonego naskórka. Zabieg jest wyjątkowo skuteczny, a jednocześnie delikatny. Zazwyczaj do usunięcia blizn potrądzikowych wystarczy jeden zabieg, a urządzenie charakteryzuje wysoki profil bezpieczeństwa. Na miejsce zniszczonego naskórka po około 7 dniach pojawi się nowy, a także dochodzi do poprawy elastyczności kolagenu.

Przebieg zabiegu

Wielu pacjentów decyduje się na dokonanie zabiegu, ponieważ jest on mało bolesny, a efekty bardzo zadowalające. Skutki uboczne zabiegu są bardzo małe, a okres rekonwalescencji krótki. Dla wygody pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe. Po zabiegu pacjent może powrócić do codziennych aktywności. Podczas pierwszej wizyty lekarz specjalista opowie o przebiegu wszystkich czynności oraz zaplanuje parametry urządzenia. Przekaże pacjentowi zalecenia pozabiegowe i wskaże termin wizyty kontrolnej. Wiązka lasera wykorzystuje światło pulsacyjne, które przekształca tkankę bliznowaciejącą i usuwa ją lub zmniejsza jej widoczność. W przypadku zabiegu wykonywanego przez doświadczonego lekarza ryzyko zabiegu spada do minimum. Efekty zabiegu widoczne będą po około 3-6 tygodniach. W tym czasie skóra dokona procesów regeneracji. Specjaliści podkreślają, że wykorzystanie lasera CO2 to współcześnie najlepsza i najszybsza metoda usuwania blizn.

Inne metody usuwania blizn

W zależności od przypadku i oczekiwanych efektów możemy zdecydować się na inne zabiegi. Dość popularny zabieg to mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Wykorzystuje się w tym celu urządzenie wyposażone w tarczę z diamentu lub korundu. Jest to metoda zaliczana do kosmetologii, ponieważ jest mniej inwazyjna niż laser. Zabieg prowadzi do usunięcia naskórka, ale nie zmniejszy blizn. Drugi popularny zabieg to dermabrazja, która wykazuje większą skuteczność w usuwaniu blizn potrądzikowych. Za pomocą tarczy diamentowej ściera się naskórek i górne warstwy skóry aż do warstwy brodawkowatej. Zazwyczaj wystarczają dwa prawidłowo wykonane zabiegi. Pacjent musi się liczyć z dość długim okresem rekonwalescencji, która trwa zazwyczaj kilka tygodni. Podczas tego czasu należy zażywać antybiotyki i szczególnie dbać o skórę. Wielu pacjentów doceniło stosowanie głębokich peelingów, które złuszczają górne warstwy skóry i zniszczony naskórek. Czas gojenia skóry jest dość długi, a głęboki peeling to ryzyko powikłań.

zabieg mikrodembrazji

Jeśli dotyczy nas problem blizn należy udać się do specjalisty, który dokładnie obejrzy zmiany skórne. Na podstawie skali problemu wyznaczy najlepszą możliwą metodę pozbycia się problemu. Bardzo istotne jest jasne sprecyzowanie lekarzowi swoich oczekiwań, co pomoże w doborze metody. Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarza, które skrócą okres rekonwalescencji i zminimalizują ryzyko powikłań.

Zostaw komentarz