Skip to main content
search

Nieestetyczne zgrubienia i grudki podskórne, w szczególności w okolicy ud, pośladków i brzucha to zmora nie tylko kobiet. Cellulitem, bo o nim mowa, coraz częściej dotknięci są również mężczyźni, a także osoby w wieku nastoletnim. Czy można zapobiec jego powstawaniu? Jak z nim skutecznie walczyć?

Czym jest cellulit i jak powstaje?

Cellulit nazywany jest skórką pomarańczową – wyglądem przypomina jej strukturę. Najprościej rzecz ujmując, jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą. Tworzy ona skupiska – są to właśnie owe zgrubienia, zauważalne gołym okiem lub uwidaczniające się pod wpływem nacisku skóry.

Cellulit powstaje najczęściej na pośladkach, udach i brzuchu – czyli tam, gdzie znajduje się stosunkowo najwięcej tkanki tłuszczowej. Dawniej uważano, że za powstawanie tego problemu odpowiedzialna jest nieodpowiednia dieta i nadwaga, a także siedzący tryb życia. Przyczyn może jednak być więcej – to między innymi zaburzenia hormonalne (skłonności do zatrzymywania wody w organizmie, co powoduje cellulit wodny). Walka z tym defektem estetycznym jest długa i żmudna, jednak warto ją podjąć, by znów cieszyć się jędrną i gładką skórą bez kompleksów.

cellulit na udach kobiety

Jak pozbyć się cellulitu?

Jeśli jesteś „szczęśliwą” posiadaczką cellulitu i chcesz wypowiedzieć mu wojnę, musisz uzbroić się w cierpliwość i działać zdecydowanie. Podstawą jest zadbanie o gospodarkę tłuszczową organizmu. Jeśli masz nadwagę, prowadzisz siedzący tryb życia, a także lubisz zajadać się różnymi przekąskami i tłustymi daniami – walka będzie nierówna i w zasadzie z góry skazana na niepowodzenie. Podstawą jest oczyszczenie organizmu i redukcja tkanki tłuszczowej. Zdrowa dieta, więcej ruchu i prawidłowa waga – stąd droga do gładkiej skóry będzie już o wiele prostsza i przyjemniejsza.

Doskonałe efekty w redukcji cellulitu przynosi właśnie odpowiednia dieta. Wskazane jest, by ułożył Ci ją dobry dietetyk, na podstawie wywiadu i wyników badań. Każda dieta powinna być dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem wieku, stanu zdrowia i osobistych preferencji.

Aby pozbyć się cellulitu w domowych warunkach, postaw także na pobudzenie krążenia w skórze. Pomogą w tym:

  • naprzemienne (ciepłe i zimne) strumienie wody pod prysznicem
  • masaże wodne (wystarczy specjalna słuchawka prysznicowa)
  • masaże manualne
  • kosmetyki zawierające aktywne składniki spalające tłuszcz i poprawiające krążenie (między innymi kofeina, wąkrotka azjatycka, miłorząb japoński, żeń – szeń).

Redukcja cellulitu w gabinecie kosmetycznym

Domowe zabiegi pielęgnacyjne nie będą jednak nigdy tak skuteczne, jak te przeprowadzone w profesjonalnym gabinecie. W domowych warunkach nie jesteś w stanie dotrzeć składnikami aktywnymi w głąb skóry. Radykalne pozbycie się tkanki tłuszczowej, wygładzenie i napięcie skóry, a przy okazji jej wzmocnienie, gwarantuje zabieg karboksyterapii. Przeprowadzony prawidłowo pomaga skutecznie i trwale rozbić i wydalić z organizmu grudki tłuszczu, dzięki czemu niweluje także cellulit.

Karboksyterapia to jeden z ulubionych zabiegów gwiazd. Wykorzystuje się w nim dwutlenek węgla, który doskonale rozprawia się z niedoskonałościami skóry. Stymuluje produkcję i odnowę kolagenu  oraz elastyny, które odpowiadają za jędrność i zdrowy wygląd skóry. Zabieg polega na wstrzykiwaniu określonych dawek dwutlenku węgla w określone obszary ciała. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się, szybciej także tworzą się nowe. Karboksyterapia wpływa również korzystnie na mikrokrążenie, dzięki czemu skutecznie rozbija grudki tłuszczu. Satysfakcjonujące efekty widoczne są już po kilku zabiegach, wykonywanych w odstępie kilku lub kilkunastu dni.

Doskonałe efekty przynoszą również:

  • mezoterapia, czyli mikronakłucia na skórze, przez które wtłaczane są składniki aktywne wgłąb skóry
  • endermologia, czyli rodzaj masażu mechanicznego z użyciem specjalnych głowic stymulujących tkankę łączną
  • drenaż limfatyczny, czyli masaż polegający na rozmasowaniu zastanej w organizmie limfy. Taki zabieg “popycha” limfę w odpowiednim kierunku, dzięki czemu likwiduje obrzęki spowodowane jej zastojem, a także ułatwia rozbijanie grudek tłuszczu.

Zostaw komentarz