Skip to main content
search

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić medycynę estetyczną bez jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów, jakim jest mezoterapia. Jej zadaniem jest śródskórne lub podskórne odżywianie cery za pomocą specjalnie dobranego do indywidualnych potrzeb pacjenta preparatu. Mezoterapia skutecznie hamuje oznaki starzenia, wygładza cerę, pomaga w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami cery, oznakami zmęczenia, a nawet wspiera nas w walce o piękne i gęste włosy. Bez wątpienia warto więc się z nią zaprzyjaźnić.

Mezoterapia – rodzaje

W zależności od sposobu wykonywania oraz właściwości zabiegu w gabinetach medycyny estetycznej wykonywana jest:

  • mezoterapia igłowa,
  • mezoterapia bezigłowa.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg, podczas którego za pomocą tysięcy mikronakłuć pod skórę pacjenta wprowadzana jest substancja odżywcza, np. preparaty zawierające osocze krwi (osocze bogatopłytkowe PRP), fibrynę, kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy, koenzymy, kolagen lub mieszanki witaminowe. Zabiegi tego typu wykonuje się zarówno na twarzy, szyi i dekolcie, jak i na skórze głowy oraz pozostałych partiach ciała wymagających odżywienia i pobudzenia procesów regeneracyjnych.

Zaletą tego zabiegu jest możliwość wprowadzenia substancji aktywnych pod skórę z pominięciem naskórka, który stanowi barierę dla wielu kosmetyków stosowanych zewnętrznie. Mezoterapia igłowa pomaga więc odżywiać skórę bezpośrednio od środka, co przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty niż stosowanie choćby najdroższych kosmetyków. Zabieg ten często określa się również jako mezoterapia frakcyjna, ponieważ tysiące drobnych nakłuć skóry stymulują powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastyny, co wspiera procesy jej rewitalizacji.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa natomiast stanowi alternatywę dla zabiegu mezoterapii igłowej. Zabieg ten często wybierają pacjenci, którzy poszukują w pełni bezinwazyjnych metod poprawy kondycji swojej skóry. Jej działanie polega na wykorzystaniu zjawisk fizycznych, jakie zachodzą w strukturze skóry. Podczas zabiegu wykorzystuje się ultradźwięki lub prąd elektryczny o częstotliwości radiowej, które zwiększają przepuszczalność błon komórkowych. W efekcie wprowadzenie substancji odżywczych pod skórę jest bardziej efektywne i skuteczne. Ważną zaletą tego zabiegu jest jego bezpieczeństwo – podczas terapii nie dochodzi do uszkodzenia błon komórkowych, a odżywczy preparat dociera dokładnie w zamierzoną partię ciała, wymagającą odżywienia.

Mezoterapia mikroigłowa – efekty

Efekty zabiegów mezoterapii uzależnione są od partii ciała, na której wykonano zabieg, rodzaju wykorzystanego preparatu, a także ilości serii zabiegów, które zostały przeprowadzone. Mezoterapia twarzy najczęściej ma na celu odżywienie i nawilżenie skóry, a także pobudzenie procesów regeneracyjnych, które umożliwiają osiągnięcie rezultatu naturalnego odmłodzenia. W zabiegach tego rodzaju najczęściej wykorzystuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego, fibryny, osocza bogatopłytkowego, peptydów biomimetycznych, aminokwasów, kolagenu oraz mieszanek witaminowych.

Mezoterapia pod oczy

Popularnym zabiegiem jest również mezoterapia pod oczy, która pozwala nawilżyć skórę i pozbyć się zasinienia w tych partiach twarzy, które nie tylko optycznie dodaje nam lat, ale również sprawia wrażenie przewlekłego zmęczenia. Podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje się preparat RRS HA EYES na bazie kwasu hialuronowego i koktajlu biorewitalizującego lub fibrynę pozyskiwaną z własnej krwi pacjenta. Preparaty te mobilizują komórki skóry do regeneracji. Mezoterapia igłowa twarzy to skuteczna metoda na uzyskanie pożądanego efektu „glow”, czyli rozświetlenia cery, a także jej wygładzenia i nawilżenia. Natomiast pobudzenie procesów regeneracyjnych stopniowo sprawia, że skóra odzyskuje prawidłową jędrność i elastyczność, a uzyskane rezultaty są w pełni naturalne.

Mezoterapia skóry głowy

Innym popularnym zabiegiem jest mezoterapia skóry głowy, której zadaniem jest pobudzenie pracy cebulek włosowych. Zabieg zalecany jest pacjentom, którzy mierzą się z problemem nadmiernego wypadania włosów, łysienia o różnym podłożu oraz pragnącym przyspieszyć porost włosów. Jest to jednak również świetna metoda profilaktyczna, która pozwala zatrzymać piękne, lśniące i gęste włosy na dłużej, zwłaszcza przy długotrwałym farbowaniu lub noszeniu doczepów.

Mezoterapia skóry głowy w Klinice OT.CO w Warszawie

Mezoterapia igłowa głowy wymaga właściwego dobrania preparatu odżywczego. W naszej klinice często wykorzystujemy osocze bogatopłytkowe i fibrynę pozyskiwane z własnej krwi pacjenta. Doskonałym rozwiązaniem jest również preparat peptydowy dr Cyj, który słynie z szybkiego działania. Już po pierwszym zabiegu zauważalne jest zmniejszone wypadanie włosów, a kolejne serie stymulują odrastanie nowych włosów, co pozwala uzyskać spektakularne efekty.

Mezoterapia głowy

Dla uzyskania oczekiwanych efektów zabiegi mezoterapii warto wykonywać w seriach co kilka tygodni, dzięki czemu skóra ulega stopniowej regeneracji, a uzyskane efekty się potęgują.

Źródła:

  1. Gaweł E., Urtnowska-Joppek K., Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania, Kosmetologia Estetyczna, nr 5/2019,
  2. Rodzeń J., Fitrzyk K., Mezoterapia bezigłowa jako nieinwazyjna metoda poprawiająca jakość skóry osób starszych, Kosmetologia Estetyczna, nr 2/2016,

Zostaw komentarz