Skip to main content
search
Skóra kobiet w okresie menopauzalnym, w związku z niedoborem estrogenów i progesteronu jest narażona na szybko postępujące procesy starzenia — utratę jędrności, spadek nawilżenia, pojawianie się bruzd i pogłębianie się zmarszczek. W tym okresie, bez zadbania o właściwą i intensywną pielęgnację cery, upływający czas odciśnie na niej dość wyraźny ślad. Kremy przeciwzmarszczkowe i domowe sposoby, choć wciąż bardzo ważne, mogą okazać się niewystarczające. Po 50. roku życia dość mocno kurczy się ilość wytwarzanego przez organizm kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i lipidów, spada też aktywność gruczołów łojowych. To wszystko sprawia, że zwłaszcza w przypadku Pań, które wcześniej nie korzystały regularnie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, skóra widocznie traci nawodnienie, nawilżenie, dawną sprężystość, blask i gładkość. Dobra wiadomość jest taka, że objawy upływającego czasu da się wyhamować. W tym celu warto jak najszybciej skierować swoje kroki do gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologii.

Co się dzieje ze skórą po 50.?

Wraz z upływem lat, skóra traci swoje zdolności regeneracyjne. Zawiera coraz mniej młodych, aktywnych metabolicznie komórek, a naturalne mechanizmy obronne ulegają osłabieniu, przez co jest bardziej podatna na szkodliwe działanie wolnych rodników. W okolicy 50. roku życia, w wyniku utraty znacznych ilości włókien kolagenowych i elastynowych cera traci jędrność i napięcie, owal twarzy staje się nieregularny, pogłębiają się zmarszczki, a kąciki ust i oczu oraz policzki zaczynają opadać. Spada także poziom kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za prawidłowe nawodnienie, co sprawia, że skóra jest szorstka, szara, cienka i przesuszona. U kobiet dojrzałych mogą pojawiać się zaburzenia w produkcji melatoniny, objawiające się różnego rodzaju plamami i przebarwieniami. Osłabione i kruche naczynka krwionośne się rozszerzają, przepływ krwi i limfy jest mniej wydajny, co skutkuje obrzękami i cieniami na twarzy.

Postępujące oznaki starzenia to proces fizjologiczny, ściśle powiązany ze zmianami w gospodarce hormonalnej, która u kobiet ma znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Chociaż czasu nie da się zatrzymać, warto wspierać swoją skórę i dbać o jej odpowiednie odżywienie i regenerację. Skutecznym narzędziem w walce o utrzymanie jej w jak najlepszej kondycji są zabiegi kosmetyczne oraz z zakresu medycyny estetycznej.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery dojrzałej?

Po 50. urodzinach szczegółowa pielęgnacja cery powinna mieć honorowe miejsce w codziennej rutynie. Warto dobrać kosmetyki spełniające potrzeby wymagającej skóry dojrzałej, o właściwym potencjale nawilżającym, przeciwzmarszczkowym i odżywiającym oraz stymulujące produkcję nowego kolagenu i elastyny. Produkty stosowane w młodszym wieku najprawdopodobniej nie będą już skuteczne, należy więc dokonać aktualizacji w podręcznej kosmetyczce. Szczególnie istotne substancje czynne, które powinny zawierać w swoim składzie to silne antyoksydanty, składniki o działaniu nawadniającym, oczyszczającym i złuszczającym oraz filtry chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Dodatkowo należy wspierać skórę indywidualnie dobranymi specjalistycznymi zabiegami. Wśród kobiet po 50. roku życia dość dużą popularnością cieszy się zabieg regeneracyjny fibryną bogatopłytkową, mezoterapia igłowa, wolumetria twarzy kwasem hialuronowym, mikrodermabrazja, stymulacja tkankowa z hydroksyapatytem wapnia oraz lifting nićmi Aptos.

Zabieg regeneracyjny fibryną bogatopłytkową

Niewątpliwą zaletą terapii przeciwstarzeniowej fibryną bogatopłytkową jest jej całkowite bezpieczeństwo i praktycznie brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych czy innych powikłań. Zabieg składa się z dwóch etapów i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz pobiera odpowiednią ilość krwi żylnej od Pacjentki i umieszcza ją w specjalnej wirówce. Urządzenie pozwala wyizolować fibrynę bogatopłytkową, jednocześnie pozbywając się martwych komórek i nadmiaru płynów. Zazwyczaj udaje się uzyskać około 1-4 ml preparatu, o bardzo wysokim stężeniu płytek krwi. Drugim etapem jest aplikacja fibryny podskórnie, w wybrany obszar ciała, metodą mezoterapii igłowej.

Leczenie fibryną bogatopłytkową polecane jest w przypadku utraty jędrności skóry, pojawiania się przebarwień i plam starczych, głębokich bruzd czy zmarszczek. Dużą skuteczność notuje w walce z wypadającymi i osłabionymi włosami oraz łysieniem różnego typu.

Zasada działania fibryny polega na stymulacji komórek do syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych, wzmacnianiu naczyń krwionośnych oraz, dzięki bardzo dużej zawartości składników aktywnych, takich jak komórki macierzyste i czynniki wzrostu, wspomaga regenerację i kompleksowo odżywia skórę.

Poddanie się serii 3 – 5 zabiegów pozwoli na odzyskanie jędrności, elastyczności i wygładzenie cery. Efekty są naturalne i trwałe, a w połączeniu z innymi zabiegami np. terapią osoczem bogatopłytkowym lub peptydami rozpuszczonymi w kwasie hialuronowym.

Mezoterapia igłowa

Jaki zabieg pomoże odzyskać świetną kondycję skóry po 50. roku życia? Zdecydowanie mezoterapia. Jest to jedna z niewielu metod, pozwalająca dostarczyć wszechstronnie działające koktajle odżywcze w najgłębsze warstwy skóry, poprzez iniekcję bardzo cienkimi igłami. Składniki preparatu są zawsze dobierane indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdej Pacjentki.

mezoterapia iglowaCelem terapii może być wyraźne odmłodzenie skóry, poprzez jej rewitalizację, głębokie nawilżenie, poprawę gęstości, napięcia i struktury. Właściwie dobrane substancje aktywne, redukują cienie pod oczami, pielęgnując i rozświetlając wrażliwą skórę w tej okolicy oraz poprawiają mikrokrążenie, co przyczynia się do pozbycia się obrzęków i wyrównania kolorytu cery. Zabieg nie ogranicza się jedynie do twarzy czy okolicy oczu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby poddać mu szyję, dekolt, ręce, uda czy skórę głowy. W zależności od wybranego preparatu oraz obszaru ciała, gdzie został zaaplikowany, efekty pozabiegowe utrzymują się od kilku miesięcy do 2 lat. Po tym czasie mezoterapię można bezpiecznie powtórzyć.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym

Zabiegi oparte o działanie kwasu hialuronowego polecane są kobietom już od 25. roku życia. Jego odpowiedni poziom w skórze jest istotny w każdym wieku, ponieważ to właśnie kwas hialuronowy odpowiada za jej sprężystość, elastyczność i młody wygląd. Cera dojrzała potrzebuje go naprawdę sporo, z uwagi na dużo mniej wydajną syntezę nowych włókien elastynowych i kolagenowych oraz szybką utratę wody. Zabieg wolumetrii pomaga odzyskać utracony z biegiem lat owal i prawidłowe proporcje twarzy, wypełnić zmarszczki, podnieść poziom nawilżenia skóry i nadać jej zdrowy, młody wygląd.

Wypełnianie i modelowanie wolumetryczne twarzy kwasem hialuronowymJak wygląda procedura? Lekarz, posługując się cienką igłą lub kaniulą, dokonuje podskórnej iniekcji preparatu usieciowanego kwasu hialuronowego w wybrany obszar ciała. Wszystko odbywa się praktycznie bezboleśnie i trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Zabieg może być zakończony specjalnym masażem, który wspomoże równomierne rozprowadzenie aplikowanej substancji.

Efekty liftingu wolumetrycznego są widoczne praktycznie od razu i mogą utrzymywać się nawet do półtora roku. Skóra odzyskuje naturalne napięcie i gęstość, jest wyraźnie wygładzona, odżywiona i wyrównuje się jej kolor. Kwas hialuronowy jest idealnym rozwiązaniem dla dojrzałych kobiet, które chcą bez ingerencji chirurgicznej zredukować oznaki starzenia i przywrócić twarzy utracony kształt i rysy.

Mikrodermabrazja

Ten najpopularniejszy zabieg kosmetyczny sprawdzi się idealnie, jako składnik kompleksowej pielęgnacji skóry po 50. roku życia. Jak wiadomo, dogłębne oczyszczanie jest niezbędne do utrzymania cery w dobrej kondycji, niezależnie od jej wieku. Mikrodermabrazja to rodzaj peelingu mechanicznego, który skutecznie usuwa martwy naskórek i niedoskonałości, poprawia mikrokrążenie, odblokowuje pory, zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, wspomaga redukcję zmarszczek, rozstępów i blizn. Efekty są widoczne w zasadzie od razu po wyjściu z gabinetu – skóra jest widocznie odświeżona, nawilżona i wygląda młodziej.

zabieg mikrodembrazjiZabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia, wyposażonego w diamentowe głowice ścierne lub dyszę, wyrzucającą kontrolowany strumień mikrokryształków. Głowica aparatu jest wyposażona w końcówkę, zasysającą starty naskórek i zużyte kryształki. Po przeprowadzeniu mikrodermabrazji polecane jest zastosowanie maski lub serum o silnych właściwościach odżywczych, nawilżających i antyoksydacyjnych.

Stymulacja tkankowa z hydroksyapatytem wapnia

Wypełnienie zmarszczek, przywrócenie objętości skórze, wymodelowanie konturu twarzy, podniesienie kącików ust – to wszystko można osiągnąć w sposób bezinwazyjny i bez użycia skalpela, dzięki zabiegowi hydroksyapatytem wapnia. Ten składnik pochodzenia naturalnego podany podskórnie tworzy rusztowanie dla jej komórek i tkanek, stymulując produkcję nowego kolagenu i zapewniając efekt naturalnego liftingu, tak potrzebnego po 50. roku życia. Skóra pod wpływem jego działania staje się grubsza, elastyczna i wyraźnie odmłodzona.

Hydroksyapatyt wapniaZabieg przebiega pod znieczuleniem miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny. Lekarz dokonuje podskórnej iniekcji preparatu żelowego, zawierającego hydroksyapatyt wapnia za pomocą bardzo cienkiej igły lub mikrokaniuli, w miejsca występowania ubytków tkankowych. Cała procedura trwa 30 – 90 minut, a po zabiegu zazwyczaj nie jest konieczna żadna rekonwalescencja. Uzyskane efekty są widoczne zaraz po wyjściu z gabinetu, a wraz z upływem czasu przybierają na sile. Ostateczne rezultaty mogą utrzymywać się nawet do 18 miesięcy.

Lifting nićmi Aptos

Ratunkiem dla wiotkiej skóry kobiet po pięćdziesiątce i sposobem na przywrócenie napiętego owalu twarzy jest małoinwazyjny lifting specjalistycznymi nićmi. Zabieg ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe, nawilżające i naprawcze. Nici Aptos są wykonane z certyfikowanego, całkowicie wchłanialnego materiału, jakim jest kwas polimlekowy, o właściwościach biorewitalizujących, dzięki czemu dodatkowo stymulują produkcję nowych włókien kolagenowych.

Zabieg liftingu nićmi przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz podskórnie wprowadza nici Aptos przez pojedyncze nakłucia. One dzięki swojej specyficznej budowie i posiadaniu wielokierunkowych haczyków, samoistnie mocują się na tkankach, grupują je i naprowadzają na pierwotne położenie, tym samym przywracając naturalne kształty twarzy. Wokół nici z biegiem czasu gromadzi się tkanka włóknista i w ten sposób powstaje silne podskórne rusztowanie, utrzymujące tkanki we właściwej dla nich pozycji, dając efekt liftingu nawet na kolejne trzy lata.

Lifting nićmi Aptos to doskonała alternatywa dla różnego rodzaju interwencji chirurgicznych . Nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, wykonywania nacięć skóry, nie pozostawia blizn ani ran. Efekty są widoczne natychmiast po zakończeniu zabiegu, a z biegiem czasu, dzięki stymulacji komórek do syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych, tylko się potęgują.

Zostaw komentarz