Skip to main content
search

Zadbane i zdrowe włosy to wizytówka nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Włosy to także atrakcyjny element wyglądu zauważany przez płeć przeciwną. Wypadanie włosów to proces, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Problem pojawia się wtedy, gdy włosy wypadają w zbyt dużych ilościach, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe włosy. Prowadzić to może do przerzedzenia włosów lub całkowitego wyłysienia.

Łysienie u mężczyzn

Przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest wiele. Jedną z najczęstszych jest łysienie androgenowe, które polega na nadmiernej reakcji mieszków włosowych na androgeny. Włosy wypadają, ponieważ są nadwrażliwe na 5α-dihydrotestosteron (DHT). Jest to pochodna testosteronu, która oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych i powoduje ich osłabienie i miniaturyzację. Faza wzrostu włosów ulega skróceniu, dzięki czemu włosy szybciej wypadają, a wolniej pojawiają się nowe. Pierwszy etap łysienia androgenowego to powstawanie małych przerzedzeń w przednich częściach głowy. Wraz z rozwojem choroby ubytki powiększają się i tworzą zakola.

Podwyższeniu ulega linia włosów i dochodzi do tzw. wysokiego czoła. Zaawansowana faza schorzenia to utrata włosów na całej głowie. Objawy towarzyszące łysieniu androgenowemu to nadmierna produkcja łoju, który powoduje nadmierne przetłuszczenie skóry głowy. Łysienie androgenowe często spowodowane jest przez czynniki genetyczne, a nasilać je może nieodpowiednia dieta i stres. Czynniki zawodowe oraz środowiskowe także mają wpływ na wystąpienie choroby. Leczenie łysienia androgenowego to przede wszystkim poznanie i eliminowanie przyczyn choroby. Stosuje się także preparaty pobudzające wzrost i odżywienie mieszków włosowych.

Kliniki medycyny estetycznej proponują zabieg przeszczepu włosów, który usunie skutki choroby. Zapobieganie rozwojowi choroby to przede wszystkim zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta. Zaleca się spożywać dużo warzyw i owoców, a unikać cukru, żywności wysoko przetworzonej i napojów energetycznych. Pomocne może okazać się suplementowanie witamin B, D i E, które zapobiegną wypadaniu włosów. Specjaliści zalecają także wykonywanie masażu włosów i stosowanie masek ziołowych. Aby zapobiegać wypadaniu włosów, zaleca się stosować delikatne kosmetyki naturalne o dobrym składzie. Pomogą one odżywić włosy i nie będą zawierały szkodliwych substancji chemicznych.

Łysienie androgenowe u kobiet

Nadmierna utrata włosów dotyczy także kobiet. Przerzedzone włosy mogą przyczynić się do obniżenia samooceny. Jedną z przyczyn wypadania włosów u kobiet jest łysienienie androgenowe. Na skutek działania męskich hormonów płciowych na mieszki włosowe dochodzi do ich uszkodzenia. U kobiet schorzenie przyjmuje postać osłabienia włosów i ich przerzedzenia. Faza wzrostu włosów jest skrócona, zatem włosy wypadają szybciej, a wolniej na ich miejsce wyrastają nowe. W kobiecym organizmie dominują żeńskie hormony, jednakże androgeny też są obecne. Prawidłowa ilość androgenów nie prowadzi do zaburzeń.

Zbyt duża ich ilość prowadzić może do zaburzenia miesiączkowania i utraty włosów. Główne przyczyny tego problemu to nadczynność kory nadnerczy, a także ich nowotwory. Inne przyczyny to nowotwór jajników, zespół policystycznych jajników i innego rodzaju zaburzenia hormonalne. Przyczyną zaburzeń może być także menopauza lub przyjmowanie niektórych leków. W przypadku, gdy poziom androgenów jest na odpowiednim poziomie przyczyną łysienia androgenowego jest genetyka.

Zjawisko łysienia androgenowego spotyka głównie kobiety po 30. roku życia. U kobiet nie występują zakola, a objawem choroby jest przerzedzenie włosów. Zaawansowane stadium choroby objawia się dużym przerzedzeniem włosów, a skóra głowy staje się widoczna. Leczenie nadmiernego wypadania włosów to przede wszystkim poznanie przyczyny problemu i jej usunięcie. Wraz z rozpoczęciem leczenia choroby problem wypadania włosów zmniejszy się. Pomocne mogą okazać się także lecznicze szampony oraz wcierki stosowane na skórę głowy.

łysienie u kobiet

Łysienie plackowate

Jest to druga najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. Chorobę tę charakteryzuje pojawienie się na skórze głowy łysych placków. Łysienie plackowate może dotyczyć także innych owłosionych stref ciała. Choroba może pojawić się w każdym momencie życia. Łyse placki przybierają różnorodną wielkość i kształt. Specjaliści podają, że główną przyczyną występowania łysienia plackowatego są czynniki genetyczne. Pozostałe przyczyny to choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu 1, Hashimoto, bielactwo). Leczenie przyczyny wystąpienia problemu pozwoli zahamować wypadanie włosów lub zmniejszyć ich intensywność.

Zwiększone występowanie choroby występuje u krewnych pierwszego stopnia lub bliźniąt jednojajowych. Występuje też dość wysoki procent zachorowań u osób z zespołem Downa (10%). Specjaliści podają, że bardzo silne stany emocjonalne i stres mogą przyczynić się do wystąpienia choroby. Słabe krążenie w skórze głowy również może spowodować łysienie plackowate. Niedobory minerałów i witamin również mogą osłabić włosy i spowodować łysienie plackowate.

Leczenie choroby to miejscowe stosowanie maści oraz fotochemoterapia. Naświetlanie pobudza wzrost mieszków włosowych. Stosuje się także leczenie podając metoksalen w dawce 0,5 mg/kg masy ciała. Specjaliści polecają także nałożenie 2%DPCP lub DNCB na skórę. Ta terapia powinna być jednak przeprowadzona w specjalnych ośrodkach. Efektywność różnych metod leczenia jest możliwa do oceny po dłuższym czasie leczenia. Szybkie rozpoczęcie leczenia gwarantuje lepsze i szybsze rezultaty. W zapobieganiu chorobie duże znaczenie mają samodzielnie wykonywane masaże skóry głowy.

Łysienie a liszaj płaski

Jedną z chorób, w których występuje łysienie, jest liszaj płaski. Choroba atakuje głównie skórę oraz błony śluzowe w organizmie człowieka. Przyczyny powstania liszaja płaskiego mimo wielu badań nadal nie zostały wykryte. Specjaliści podają, że najbardziej prawdopodobne jest podłoże autoimmunologiczne. Pojawienie się choroby mogą spowodować niektóre leki, np. neuroleptyki. Objawy choroby to stan zapalny skóry (np. grzybica), świąd skóry, łamliwość włosów, złuszczanie naskórka, łysienie plackowate.

W leczeniu liszaja płaskiego nie można zastosować terapii przyczyn schorzenia, ponieważ nie są one w pełni poznane. Stosuje się zatem leczenie objawowe ogóle i miejscowe. Terapia ogólna polega na stosowaniu glikokortykosteroidów. Leczenie miejscowe to przede wszystkim maści i kremy steroidowe. Lekarze zalecają stosować miejscowe leczenie lekami immunosupresyjnymi. Rokowanie leczenia zależne jest od trafnego dobrania terapii oraz momentu jej rozpoczęcia.

liszaj płaski

Wystąpieniu niektórych rodzajów łysienia można zapobiec lub widząc pierwsze objawy szybko zatrzymać rozwój choroby. Wystarczy udać się do odpowiedniego specjalisty, który dobierze najlepsze leczenie. Znaczenie ma także codzienny tryb życia, dieta i unikanie stresu. Efekty leczenia uzależnione są od zaawansowania choroby i przyczyn jej wystąpienia.

Zostaw komentarz