Skip to main content
search

Gęste i bujne włosy to marzenie wielu osób. Jednak kiedy włosy nadmiernie wypadają, a na skórze głowy pojawiają się miejsca szczególnie przerzedzone, zaczynamy się niepokoić. Nic dziwnego, ponieważ włosy to bardzo ważna część naszego wyglądu, a niejednokrotnie fryzura odzwierciedla też osobowość. Dlatego kiedy zauważymy, że nadmiernie wypadają włosy, warto skontaktować się z lekarzem. Obecnie szacuje się, że u ponad połowy osób przed 30. rokiem życia przyczyną wypadania włosów jest łysienie plackowate.

Czym jest wywoływane łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to bardzo częsta przyczyna nadmiernej utraty włosów. Jest to przewlekły stan zapalny, który powoduje, że mieszki włosów zostają uszkodzone. W efekcie włosy się przerzedzają, aż w końcu wypadają. Za przyczynę łysienia plackowatego i wywołanego stanu zapalnego uważa się czynniki autoimmunologiczne. Oznacza to, że układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za element obcy. To prowadzi do ich uszkodzenia oraz osłabienia. Łysienie plackowate powodowane stanem zapalnym często towarzyszy również innym chorobom, takim jak atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy, jelita grubego lub chorobom wynikającym z autoagresji.

lysienie plackowate

Ponadto łysienie plackowate może mieć podłoże genetyczne i może być dziedziczne. Niewątpliwie duży wpływ na pojawienie się łysienia plackowatego ma również przewlekły stres oraz silne napięcia nerwowe i wpływ hormonów. Warto również wiedzieć, że łysienie plackowate pojawia się zarówno u kobiet, mężczyzn jak i u dzieci.

Objawy łysienia plackowatego

Łysienie plackowate daje dosyć jednoznaczne objawy. W wyniku stanu zapalnego włosy wypadają z danego obszaru skóry głowy – najczęściej jest to pojedyncze ognisko w kształcie przypominającym monetę. Z czasem na skórze głowy pojawia się więcej ognisk bez włosów, które swoim kształtem przypominają plamy. Zazwyczaj ogniska posiadają średnicę od 5 do 10 centymetrów i nie pojawiają się na całej głowie, ale na ograniczonej powierzchni. Ponadto w przypadku łysienia plackowatego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn występują włosy wykrzyknikowe. Pojawiają się wokół ognisk zapalnych i są krótkie oraz ciemniejsze i grubsze u nasady.

Łysienie plackowate na brodzie

Mimo, że łysienie plackowate u kobiet i mężczyzn oraz dzieci najczęściej pojawia się w wyniku stanu zapalnego, to nie obserwuje się objawów, które są typowe właśnie dla stanu zapalanego. Zatem na skórze głowy nie pojawia się charakterystyczny rumień czy złuszczanie. W niektórych przypadkach osoby cierpiące na łysienie plackowate skarżą się na swędzenie, a w ostrych przypadkach dostrzega się patologiczne zmiany na paznokciach. Warto również mieć na uwadze, że łysienie plackowate u mężczyzn może pojawić się na obszarze brody. W przypadku najmłodszych, łysienie plackowate u dzieci daje takie same objawy i przyczyny jak w przypadku osób dorosłych.

Rodzaje łysienia plackowatego

Jako że łysienie plackowate może przyjmować kilka form, rozróżnia się je na:

  • całkowite,
  • ogniskowe,
  • uogólnione,
  • złośliwe,
  • wężykowate,
  • pasmowate,
  • rozlane.

W przypadku łysienia plackowatego całkowitego utrata włosów następuje z całego obszaru głowy, z kolei łysienie ogniskowe związane jest z utratą włosów z jednej partii ciała. Natomiast łysienie plackowate uogólnione dotyczy utraty włosów z obszaru całego ciała. W przypadku, kiedy włosy nie odrastają w ogóle, mówi się o łysieniu plackowatym złośliwym, a kiedy ich brak pojawia się w okolicy potylicy, czoła i skroni mamy do czynienia z łysieniem wężykowatym. Łysienie plackowate pasmowate charakteryzuje się tym, że włosy zanikają od czubka głowy w kierunku zewnętrznym. Jeśli nie można wyodrębnić poszczególnych ognisk łysienia, wtedy mowa o łysieniu plackowatym rozlanym.

Jak leczyć?

Leczenie łysienia plackowatego nie należy do łatwych i wymaga systematyczności i czasu. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty, tylko jak najszybciej podjąć leczenie. Im szybciej łysienie plackowate zostanie zdiagnozowane, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie. Lekarz po wykonaniu badania dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie łysienia plackowatego w Klinice OT.CO w Warszawie

Do wyboru jest terapia oparta o preparaty zawierające minoksydyl, który stosuje się miejscowo na skórę głowy. Jego zadaniem jest pobudzenie włosów do wzrostu. Inną metodą leczenia jest terapia doustna w postaci leków takich jak cyklosporyna lub kortykosteroidy. Należy je przyjmować regularnie, według zaleceń lekarza. Ponadto w leczeniu łysienia plackowatego stosuje się terapię światłem UVA, UVB lub PUVA, a także krioterapię oraz immunoterapię miejscową. Równie skuteczną i popularną metodą na leczenie łysienia plackowatego u mężczyzn i kobiet jest metoda Dr.CYJ Hair Filler, która polega na wprowadzeniu w miejsce dotknięte łysieniem plackowatym koktajlu odżywczego. Zabieg odbywa się za pomocą iniekcji i zawiera 7 wyjątkowych substancji o bardzo korzystnym wpływie na porost włosów.

Łysienie plackowate u dzieci również wymaga szybkiego podjęcia leczenia. Jednak nie wyróżnia się szczególnych metod leczenia tego schorzenia u dzieci. Lekarz indywidualnie dobierze metodę leczenia, w zależności od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

Zostaw komentarz