Skip to main content
search
Przebieg procesów starzenia może się diametralnie różnić u każdego z nas. Decydują o tym przede wszystkim nasze predyspozycje genetyczne, styl życia, dieta, ilość stresu, który towarzyszy nam na co dzień, a także to, w jaki sposób dbamy o naszą skórę i jaką mamy budowę twarzy.

Jedną z fizjologicznych oznak upływającego czasu, której nie możemy uniknąć, są zmarszczki mimiczne. Powstają na skórze w wyniku ruchów mięśni mimicznych twarzy, wykonywanych setki razy dziennie. Uśmiechając się, marszcząc brwi czy mrugając oczami, powodujemy skurcze i napinanie konkretnych mięśni oraz marszczenie skóry, która wraz z wiekiem traci swoją elastyczność i coraz trudniej jej wrócić do pierwotnego wyglądu. W efekcie zaczynają pojawiać się mniej lub bardziej widoczne bruzdy, ułożone prostopadle do linii napięcia.

Wyróżniamy wiele rodzajów zmarszczek mimicznych – w zależności od ich lokalizacji. Niektóre mogą dodawać uroku, inne – tak jak zmarszczki marionetki, sprawiać, że twarz wydaje się smutna i gniewna. Czym charakteryzuje się ten typ oznak starzenia i czy są skuteczne sposoby na pozbycie się bruzd marionetki?

Jak rozpoznać zmarszczki marionetki?

Zmarszczki marionetki to linie, które pojawiają się w dolnej części twarzy. Rozpoczynają się po bokach ust i biegną pionowo, opadając w kierunku brody. Swoim kształtem przypominają linie ruchomej żuchwy u drewnianej marionetki. Są one jednym z najczęściej występujących typów zmarszczek mimicznych, a stają się coraz mocniej widoczne u osób w wieku powyżej 40 lat.

Początkowe, lekko zarysowane linie marionetki mogą pojawiać się już w wieku młodzieńczym. Wraz z utratą kolagenu, elastyny i nawilżenia – czyli od około 25 roku życia, bruzdy mogą się pogłębiać. W niektórych przypadkach obramowują one okolice ust i brody, co znacznie postarza twarz i nadaje jej ponury wygląd.

linie marionetkiChoć potocznie zmarszczki marionetki nazywane są zmarszczkami smutku i są kojarzone z osobami, które często bywają rozzłoszczone lub przygnębione – równie dobrze mogą występować u osób pogodnych. Wszystko dlatego, że ruchy mięśni twarzy to tylko jeden z czynników, które mają wpływ na ich tworzenie.

Zmarszczki marionetki bywają uciążliwe dla wielu osób i mogą powodować kompleksy, zwłaszcza jeśli są bardzo wyraźne. Na szczęście, pomocną dłoń wyciąga medycyna estetyczna, która oferuje różne skuteczne sposoby na ich redukcję. Zabiegi najlepiej wybierać po konsultacji ze specjalistą, omówieniu stanu naszej skóry oraz konkretnych przyczyn pogłębiania się bruzd smutku.

Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się zmarszczek marionetki?

Proces pogłębiania się zmarszczek mimicznych, w tym marionetki, jest długofalowy i zależny od wielu zmiennych. Jedną z przyczyn, na którą nie mamy większego wpływu, są nasze predyspozycje genetyczne. Jeśli u kogoś w rodzinie zauważymy wyraźne bruzdy wokół ust, warto rozważyć regularne i intensywne odżywianie i ujędrnianie skóry w tej okolicy.

Wraz z upływem czasu, zmarszczki marionetki powiększają się w wyniku spadku poziomu kolagenu i elastyny w komórkach skóry oraz zaniku tkanki tłuszczowej w okolicy policzków. Spadek objętości twarzy, która stanowi naturalne rusztowanie dla skóry, oraz degradacja białek decydujących o jej młodym wyglądzie, sprawia, że staje się obwisła i zwiotczała, co bezpośrednio przekłada się na pogłębianie bruzd marionetki. Szczególnie narażone na mocno zarysowane linie smutku będą osoby z okrągłym kształtem twarzy, niewyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi i żuchwą oraz nisko osadzoną kością jarzmową.

Zmarszczki marionetki są również bardziej widoczne u osób, które nałogowo paliły papierosy lub nadużywały opalania. Nadmierna ekspozycja na słońce, bez właściwej ochrony, prowadzi do uszkodzenia struktury skóry i odwodnienia, a w konsekwencji do jej szybszego starzenia się.

Bardziej wiotka, pozbawiona elastyczności skóra, podatna na tworzenie zmarszczek, może być również wynikiem dużych wahań wagi w krótkim czasie (chodzi tu przede wszystkim o nagłe schudnięcie).

Bruzdy marionetki – jak zlikwidować nieestetyczne linie smutku?

Wyróżnia się kilka skutecznych metod profilaktyki nawet głębokich zmarszczek marionetki. Najlepsze efekty przyniesie połączenie prawidłowo dobranej, intensywnej pielęgnacji kosmetykami w domu, regularnych masaży lub jogi twarzy z profesjonalnymi zabiegami przeciwstarzeniowymi w gabinecie medycyny estetycznej.

Niezwykle istotne jest dbanie o zdrową, odżywczą dietę, bogatą w korzystne kwasy tłuszczowe i antyoksydanty. Należy pilnować regularnego nawadniania organizmu, co bezpośrednio przełoży się na lepszy stan skóry. Obowiązkowym punktem jest także całoroczna ochrona przed promieniowaniem UV, które przyspiesza procesy starzenia skóry. Warto także pilnować odpowiedniej ilości snu i zredukować czynniki stresogenne.

Gdy stworzymy solidne podstawy, kolejnym krokiem powinno być skorzystanie z oferty gabinetu estetycznego. W zależności od indywidualnego przypadku i stopnia zaawansowania oznak starzenia, lekarz pomoże nam wybrać najlepiej dopasowaną metodę walki ze zmarszczkami.

Wypełnianie zmarszczek marionetki kwasem hialuronowym

Jedną z częściej stosowanych metod redukcji zmarszczek marionetki jest wypełnienie ich biozgodnymi preparatami na bazie kwasu hialuronowego. Jest to naturalny składnik naszej skóry, którego poziom spada wraz z wiekiem. Uzupełniając jego zasoby, przywracamy skórze właściwe nawodnienie, jędrność, a mięśniom mimicznym optymalne napięcie. Po zabiegu kwasem hialuronowym twarz stanie się nie tylko wyraźnie wygładzona, ale także odzyska blask i młody wygląd.

wypelnianie zmarszczek kwasem hialuronowymProcedura polega na iniekcji preparatu, przy pomocy cieniutkiej igły, bezpośrednio pod bruzdy marionetki, co prowadzi do ich wypełnienia i wygładzenia. Kwas hialuronowy działa jednocześnie na przyczyny powstawania zmarszczek, jak i widoczne skutki. Owal twarzy staje się podniesiony, rysy wyraźniejsze, a kąciki ust uniesione. Efekty pozabiegowe będą widoczne nawet do 12 miesięcy. Po tym czasie iniekcję można powtórzyć, aby dłużej cieszyć się wypełnioną i wygładzoną skórą.

Mezoterapia igłowa w walce z liniami smutku

Mezoterapia igłowa to kolejna metoda, która może nam pomóc w wypełnieniu zmarszczek marionetki. Procedura polega na wstrzyknięciu koktajlu substancji aktywnych bezpośrednio do skóry, który uzupełni niedobory składników odżywczych, pobudzi produkcję nowego kolagenu i elastyny oraz przyczyni się do poprawy napięcia skóry. Jest to zabieg mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz na podstawie dokładnego wywiadu i badań skóry, dobiera odpowiedni do naszych potrzeb preparat – zawierający np. kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, peptydy, czy antyoksydanty. Następnie wybrane substancje zostają wstrzykiwane malutką igłą na głębokość 1-2 mm w wybrany obszar. Efekty zabiegu są widoczne po kilku dniach od jego wykonania i utrzymują się, w zależności od wybranego preparatu i indywidualnych predyspozycji, od kilku miesięcy do 2 lat.

Mezoterapia igłowa umożliwia natychmiastową poprawę napięcia skóry i redukcję zmarszczek marionetki. Nasza twarz odzyska utracony kształt i napięcie, a my utraconą pewność siebie.

Do innych zabiegów wypełniających dostępnych w gabinecie Dr Katarzyny Osipowicz, polecanych w walce ze zmarszczkami marionetki zalicza się m.in. osocze bogatopłytkowe, botoks, zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych czy hydroksyapatytu wapnia.

Zabieg HIFU – naturalny lifting twarzy i wygładzanie bruzd marionetki

Medycyna estetyczna wykorzystuje także zaawansowane, najnowsze technologie do redukcji postępujących oznak starzenia się skóry. Jedną z nich jest zabieg High Intensity Focused Ultrasound, czyli nieinwazyjny lifting twarzy przy użyciu fal ultradźwiękowych.

Cała procedura odbywa się bez użycia skalpela, nie wymaga nacięć ani nakłuć skóry, nie pozostawia blizn, a pacjent może od razu wrócić do codziennych aktywności. Na czas zabiegu na twarz nakładana jest specjalna żelowa maska, która chroni skórę przed działaniem fal ultradźwiękowych. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub pieczenie, ale nie wymaga to znieczulenia.

hifu na twarzZabieg HIFU na zmarszczki marionetki polega na aplikacji na wybrany obszar skóry, emitowanych przez urządzenie fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Fala, docierając do głębokich warstw skóry i jej tkanek prowadzi do powstawania kontrolowanych poparzeń i mikrouszkodzeń komórek. Efektem tego działania jest pobudzenie organizmu do wzmożonych procesów odbudowy oraz produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg HIFU stymuluje wygładzenie zmarszczek, podniesienie owalu twarzy i poprawę napięcia oraz gęstości skóry. Rezultaty są widoczne już po pierwszej sesji i utrzymują się od kilku miesięcy do dwóch lat.

Lifting twarzy za pomocą nici APTOS

Wśród popularnych zabiegów przeciwstarzeniowych, oferowanych przez Dr Katarzynę Osipowicz, znajduje się innowacyjna metoda, jaką jest lifting twarzy przy użyciu nici APOTS. Są one wykonane z biokompatybilnego z organizmem człowieka i w pełni wchłanialnego polidioksanonu. Ich szerokie działanie obejmuje zarówno wieloetapowy i długotrwały efekt anty-aging, ale także odbudowę szkieletu podtrzymującego tkanki, podniesienie konturów twarzy i wygładzenie zmarszczek marionetki.

nici aptos liftingNici APTOS, w kształcie sprężynek nawija się na cienką igłę, i wprowadza pod skórę poprzez pojedyncze wkłucia, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu następuje uniesienie zwisającej skóry oraz wygładzenie zmarszczek. Nici Aptos przyczepiają się do tkanki podskórnej za pomocą mikro wypustek, tworząc stelaż, który wyraźnie podnosi tkanki i podnosi owal twarzy. Ponadto ich obecność w strukturze skóry pobudza jej komórki do intensywnych procesów przebudowy i wytwarzania nowych włókien kolagenowych i elastynowych, kluczowych dla przywrócenia napiętej skóry.

Wraz z upływem czasu, nici stopniowo się rozpuszczają, jednocześnie stymulując wytwarzanie kwasu hialuronowego o właściwościach wiążących cząsteczki wody, co znacznie podnosi na poziom nawilżenia skóry, jej elastyczność i sprężystość.

Twarz staje się odmłodzona, jędrna, a nawet najgłębsze zmarszczki, w tym te w okolicy ust i brody – wygładzone. Końcowy efekt, który pojawia się po 6-8 tygodniach od zabiegu z wykorzystaniem nici APTOS, utrzymuje się przez około 2 lata. Należy jednak pamiętać, że są one zależne od indywidualnych cech organizmu pacjenta, stylu życia i czynników zewnętrznych.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej wybrać?

Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych metod redukcji zmarszczek marionetki, które umożliwiają poprawę zarówno wyglądu, jak i samopoczucia pacjenta. Sposobem na pozbycie się bruzd marionetki są między innymi zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, mezoterapia igłowa czy też zabieg HIFU. Każda z tych metod ma swoje zalety i powinna być dobierana indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.

Wybierając metodę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania, warto udać się na konsultację z doświadczonym specjalistą, który po wywiadzie i ocenie stanu naszej skóry, pomoże dobrać najbardziej odpowiedni zabieg redukujący zmarszczki marionetki.

Zostaw komentarz