Skip to main content
search

Niektóre przebarwienia skóry, np. piegi uważane są za urocze i mało osób chce się ich pozbywać. Ciemniejsze plamy na skórze powstają na skutek nieprawidłowej pracy melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę. Ich nieprawidłowa praca może spowodować pojawienie się przebarwień na twarzy, dekolcie, dłoniach, ramionach. Medycyna estetyczna opracowała kilka sposobów walki z przebarwieniami, które stosowane są na szeroką skalę. Zabiegi te są w pełni bezpieczne, a specjalista dermatologi wybierze odpowiednie rozwiązanie dla każdego pacjenta.

Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na skórze pojawiają się jako efekt nieprawidłowo działających melanocytów. Komórki te wytwarzają melaninę, czyli barwnik skóry. W niektórych miejscach ich umiejscowienie może być zbyt duże lub komórki są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj w tych miejscach, które wystawione są na działanie promieni słonecznych. Mowa głównie o: twarzy, dłoniach, przedramionach, ramionach, dekolcie, łydkach. Przyczyną wystąpienia przebarwień mogą być także zmiany hormonalne, niektóre leki oraz stan zapalny.

Przebarwienia skórne - sposoby usuwania

Występowanie przebarwień nasila się z wiekiem, a także może być skutkiem substancji fotouczulających w perfumach, lekarstwach i kosmetykach. Specjaliści podają, że około 35% kobiet po trzydziestym roku życia i aż 90% kobiet po 50. roku życia ma problem z przebarwieniami skóry. W młodszym wieku zmiany mogą mieć związek z wahaniami hormonów podczas ciąży lub ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Stany zapalne przydatków, nadczynność lub niedoczynność tarczycy również mogą przyczynić się do wystąpienia przebarwień. Po 45 roku życia problem przebarwień pojawia się jako efekt zmian hormonalnych związanych z menopauzą lub problemami z wątrobą. Przebarwienia powstają także w miejscu występowania zmian trądzikowych.

Zabieg Cosmelan

Terapia Cosmelan pomoże raz na zawsze pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku różnych zaburzeń. Zabieg będzie regulował zaburzoną pigmentację i wydzielanie sebum oraz pomoże zahamować stany zapalne. Program dwuetapowej terapii to zabieg dopasowany do potrzeb konkretnego fototypu skóry, dzięki czemu wykazuje on wysoką skuteczność. Wskazania do wykonania zabiegu to przede wszystkim eliminacja plam posłonecznych oraz inne problemy dermatologiczne. Pacjenci zgłaszają się w celu usunięcia: przebarwień, rogowacenia skóry, zaburzonej pigmentacji, nierównomiernego kolorytu skóry. Zabieg będzie pomocny w przypadku bielactwa, czerwonych blizn potrądzikowych lub przebarwień pozapalnych. Cosmelan to świetne rozwiązanie, które pielęgnuje skórę i przeciwdziała efektom starzenia się skóry i wygładza powierzchniowe zmarszczki. Po zabiegu pacjent zauważy także uregulowanie wydzielania sebum, wyrównany koloryt skóry i zlikwidowane rozszerzone pory.

Cosmelan to certyfikowany zabieg, który zawiera wysokie stężenie substancji blokującej enzym, który bierze udział w procesie powstawania melaniny. Działanie zabiegu zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Zabieg polega na aktywacji oraz przyspieszeniu procesów regeneracyjnych skóry. Terapię można przeprowadzić o każdej porze roku i przebiega ona w dwóch etapach. Przed dokonaniem zabiegu lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i ustali fototyp skóry. Pierwszy etap zabiegu to nałożenie maski Cosmelan 1 na skórę i udanie się z nią do domu. Po wskazanym przez lekarza czasie należy ją zmyć zgodnie ze wskazówkami. Po zabiegu przez 3-4 miesiące należy stosować na skórę krem Cosmelan 2. W terapii przewidziane są także regularne wizyty. Podczas całej kuracji nie należy stosować innych zabiegów wybielających, a stosowanie leków trzeba skonsultować z dermatologiem. Zabieg Cosmelan jest w pełni bezpieczny pod warunkiem wykonywania go w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Cosmelan jest zabiegiem bezbolesnym, a podczas noszenia maski wystąpić może jedynie delikatne swędzenie.

Złuszczanie chemiczne

Dobrym sposobem na pozbycie się przebarwień jest skorzystanie z peelingu chemicznego. Odpowiednio dobrane stężenie pozwala usunąć drobne zmarszczki, blizny po trądziku, rozstępy, utratę jędrności. Działanie peelingów polega na złuszczaniu naskórka, a skóra staje się bardziej rozświetlona i nawilżona, a także poprawia się jej koloryt. Efekty zabiegów peelingami chemicznymi zależą od głębokości przebarwień i systematyczności stosowania. Działanie peelingów polega także na pobudzeniu procesu mnożenia się i dzielenia młodych komórek. Skóra regeneruje się, a stare komórki są zastępowane przez nowe. W przypadku przebarwień peelingi wykazują dobre efekty, ponieważ dochodzi do regeneracji skóry. Rodzaj peelingu chemicznego dobierany jest indywidualne do pacjenta.

Peelingi zawierają różne rodzaje kwasu i jego stężenie. Specjaliści wyróżniają peelingi działające powierzchownie, średnio-głęboko i głęboko. W leczeniu przebarwień często stosuje się mieszankę kwasu glikolowego, kwasu retinowego i witaminy C, która rozjaśnia skórę i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Rozróżnia się kilka stężeń kwasu, a im wyższe stężenie, tym silniejsze działanie wykazuje peeling. Wykorzystuje się także peeling salicylowy, który polecany jest szczególnie w przypadku cery trądzikowej. Inne rodzaje peelingów to: migdałowy, pirogronowy, kojowy i kwasem TCA. Lekarz podczas pierwszej wizyty zbierze obszerny wywiad diagnostyczny, który pozwoli określić rodzaj peelingu, który będzie najbardziej odpowiedni dla pacjenta. W przypadku niektórych przebarwień sprawdzą się powierzchowne zabiegi. Cały przebieg leczenia zostanie opowiedziany przez lekarza podczas pierwszej wizyty. Zabieg trwa około 30 minut i polega na nałożeniu na oczyszczoną skórę wybranej mieszanki wybielająco-złuszczającej. Bezpośrednio po zabiegu nie należy nakładać makijażu oraz przez około miesiąc należy unikać opalania. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są: podrażniona skóra, ciąża i okres karmienia piersią, aktywne infekcje skórne.

Kwasy owocowe na przebarwienia

Kwasy AHA (owocowe) pozyskiwane są z owoców, trzciny cukrowej i mleka. Stosuje się je w kosmetyce na szeroką skalę w kremach, balsamach i płynach do mycia. Kwasy AHA mają znaczący wpływ na wygląd i zachowanie zdrowej skóry. Najpopularniejsze kwasy owocowe to kwas glikolowy, cytrynowy i mlekowy. Kwas glikolowy skutecznie redukuje przebarwienia i suchość skóry. Wszystkie wymienione kwasy stymulują odnowę skóry i włókien skórnych. Działanie kwasu zależy w dużej mierze od jego stężenia. W gabinetach medycyny estetycznej stosowane są kwasy zawierające około 30% stężenie, dzięki czemu wykazują dużą skuteczność działania. Kwasy najlepiej stosować wczesną wiosną lub zimą, ponieważ skóra staje się wówczas bardziej podatna na działanie promieni słonecznych. Terapia to seria kilku zabiegów w odstępie 10-14 dni. Inne kwasy stosowane w medycynie estetycznej to: kwas migdałowy, jabłkowy, kojowy, azelainowy, alfa-liponowy, ferulowy.

Laser Discovery Pico

To rodzaj lasera, który oparty jest na najbardziej nowoczesnej technologii pikosekundowej. Wykorzystuje on ultrakrótkie impulsy, które charakteryzuje większa moc. Urządzenie gwarantuje lepsze efekty leczenia i minimalizuje odczucia bólowe. Zabiegi mogą być wykonywane o każdej porze roku. Moc lasera to 1,8 GW, czyli dwukrotnie wyższa niż wszystkich dotychczas stosowanych laserów. Urządzenie działa tylko na zmianę skórną lub pigment nie naruszając okolicznych tkanek. Discovery Pico pozwala także na wykonywanie zabiegów, które odmładzają skórę i pobudzają produkcję elastyny i kolagenu. Laser rozbija pigmenty na drobny pył, który jest następnie usuwany z organizmu. Bezpieczeństwo zabiegu oraz wyjątkową precyzję można uzyskać dzięki temu, że czas trwania impulsu trwa wyjątkowo krótko.

Energia dostarczana do głębszych warstw skóry silnie oddziałuje na melaninę i powoduje szybsze pozbycie się barwnika. Zabieg jest w pełni bezpieczny i prawie bezbolesny, a rekonwalescencja jest ograniczona do minimum. Znieczulenie miejscowe stosuje się tylko w przypadku niektórych zabiegów i decyduje o tym lekarz. Zabieg laserem Discovery Pico wybierają osoby, które marzą o nienagannym wyglądzie skóry i odzyskaniu jej promiennego blasku.

Laser Cutera

Laser Excel V marki Cutera dzięki innowacyjnej technologii szybko i skutecznie likwiduje różnorodne zmiany skórne w postaci przebarwień i rozszerzonych naczynek. Wskazania do wykonania zabiegu to zmiany barwnikowe i przebarwienia skórne, naczyniaki, rumień, pajączki, blizny. Podczas zabiegu pacjent może czuć delikatne szczypanie, zwłaszcza w przypadku usuwania większych zmian skórnych. Dzięki głowicy chłodzącej odczucie szczypania jest zminimalizowane. Przed, po i w trakcie każdego impulsu zastosowane jest stałe chłodzenie do 5 stopni Celsjusza, które zmniejsza ryzyko skutków ubocznych i skraca okres rekonwalescencji. Podczas zabiegu pacjent posiada na oczach specjalne okulary zabiegowe, które chronią oczy przed światłem lasera. Po zabiegu przez około 2-4 godziny będzie występowało zaczerwienienie skóry oraz opuchlizna, która zniknie po dobie od zabiegu. Mogą występować także inne objawy, które mają charakter przejściowy. Po zabiegu można zastosować chłodzący kompres żelowy.

Efekty zastosowania lasera to znaczne zmniejszenie lub likwidacja plam słonecznych i zmian barwnikowych. Jak każdy zabieg medycyny estetycznej nie może być wykonany u każdego. Nie zaleca się wykonywać go u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, u chorych na padaczkę i choroby nowotworowe. Przeciwwskazaniem są także zmiany skórne i liczne znamiona barwnikowe w miejscu zabiegu i posiadanie rozrusznika serca. U pacjentów z chorobami immunologicznymi i przyjmujących leki przeciwzakrzepowe także nie wykonuje się tego rodzaju zabiegów.

W przypadku chęci usunięcia przebarwień na skórze warto wybrać się do doświadczonego lekarza, który dobierze najlepsze rozwiązanie na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem.

Zostaw komentarz