Skip to main content
search

Schorzenie skórne, jakim jest choroba Morgellonów budzi wiele kontrowersji również wśród doświadczonych lekarzy. Wszystko ze względu na to, że pacjenci skarzą się na uporczywe objawy i obecność robaków oraz pasożytów pod skórą, których inni nie dostrzegają mimo przeprowadzonych badań. Czym dokładnie jest ta choroba oraz jakie objawy i skutki może dawać? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat.

Czym jest choroba Morgellonów?

Schorzenie Morgellonów związane jest ze zmianami skórnymi. Osoby chore uskarżają się na swędzące zmiany skórne oraz ciągle towarzyszące im uczucie pełzania robaków i pasożytów pod skórą. Pierwszy raz wzmianka o tej nietypowej chorobie pojawiła się w 1674 roku u rodziny Morgellonów, stąd też ta choroba nazywana jest dzisiaj ich nazwiskiem. Inne określenia tego schorzenia, z którymi można się spotkać to morgellonka lub syndrom Morgellonów.

Mimo że o chorobie co jakiś czas jest głośno, lekarze specjaliści nie są w stanie jednoznacznie zbadać jej podstaw, ze względu na brak dostatecznej wiedzy. Największą kontrowersję budzi fakt, że pacjenci uskarżają się na obecność robaków, której w rzeczywistości nie można potwierdzić. Na skutek tego na skórze pojawiają się drobne rany, na których według osób chorych widoczne są włókna i odwłoki robaków. Jednak zjawisko to dostrzegają tylko sami chorzy.

Przyczyny

Choroba Morgellonów jest dużą zagadką nawet dla obecnych lekarzy. Istnieje kilka hipotez mówiących o przyczynach pojawienia się uporczywych zmian skórnych. Jedną z nich jest hipoteza mówiąca, że za syndrom Morgellonów odpowiadają zaburzenia urojeniowe. Inne teorie wskazują na to, że przyczyną choroby może być borelioza lub zakażenie bakteriami Agrobacterium obecnymi w roślinach strączkowych. Oczywiście istnieją również bardziej odważne i kontrowersyjne hipotezy, takie jak ta mówiąca, że przyczyną choroby Morgellonów jest zanieczyszczenie środowiska, broń mikrobiologiczna, czy nanotechnologia.

Czym objawia się morgellonka?

Obserwacje pacjentów skarżących się na swędzenie skóry i obecność pasożytów pod ich powierzchnią pozwoliły wyciągnąć pewne wnioski. Mianowicie na chorobę Morgellonów w większości przypadków zapadają kobiety w średnim wieku, jednak nie jest to reguła. Zmiany skórne pojawiają się na rękach, nogach, plecach, a nawet twarzy. Co więcej, należą do uporczywych i nieestetycznych, a ponadto mogą powodować powstanie blizn.

Do charakterystycznych objawów syndromu Morgellonów zalicza się zmiany skórne, którym towarzyszy ciągłe uczucie swędzenia, rany, wysypkę oraz wypryski, a nawet otwarte owrzodzenia skóry. Ponadto u osób chorych zauważalna jest bardzo sucha skóra oraz ból towarzyszący podczas dotyku. Oczywiście pacjent jest przekonany, że pod i na powierzchni skóry obecne są robaki, które pełzają i gryzą, a dowodem na to mają być wystające z ran włókna.

Podczas schorzenia Morgellonów może również występować przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz zaburzenia emocjonalne, takie jak stany lękowe lub obsesyjne. Jednakże podczas badań diagnostycznych wyklucza się obecność w organizmie pacjenta robaków i pasożytów, a obecne na skórze włókna przypisuje się, że  pochodzą z odzieży noszonej przez chorego. Dlatego też choroba Morgellonów nie jest w niektórych krajach uważana jako oficjalne schorzenie.

Czy chorobę Morgellonów można leczyć?

Lekarze ciągle badają podstawy tego schorzenia i starają się rozszyfrować podłoże choroby oraz sposób jej leczenia. Jak dotychczas, choroba Morgellonów określana jest jako niewyjaśniona dermopatia, której przyczyną nie są pasożyty. Ponadto choroba ta nie jest zakaźna. Mimo to pacjent wykazuje niepokojące objawy wpływające na komfort jego życia. Dlatego też wielu lekarzy stara się pomóc chorym, co ze względu na brak wystarczających informacji na temat choroby jest trudne.

Zazwyczaj podczas wywiadu medycznego lekarz skupia się na dokładnym przepytaniu pacjenta odnośnie objawów fizycznych oraz psychicznych. Oczywiście chory kierowany jest na podstawowe badania diagnostyczne jak morfologia. Ponadto zaleca się też wykonanie biopsji skóry. Zmiany skórne są również badane pod specjalnymi urządzeniami mikroskopijnymi, które pozwalają na dokładniejsze zbadanie wystających z rany włókien.

Jeśli żadne badania nie wykazują niepokojących odchyleń od obowiązujących norm, to niestety leczenie tradycyjne nie jest możliwe. Lekarz może jedynie przepisać leki łagodzące swędzenie, czy też przyspieszające gojenie się ran. Wielu specjalistów sądzi, że pacjent skarżący się na chorobę Morgellonów powinien zostać skierowany na specjalistyczną terapię psychologiczną lub psychiatryczną. Jednak pacjenci  nie są chętni do podjęcia tego typu leczenia, a ponadto często oskarżają lekarzy o bagatelizowanie schorzenia i próby przypisania innych chorób powodujących zmiany skórne.

Zostaw komentarz