Skip to main content
search
Właściwie dobrana pielęgnacja, odpowiadająca potrzebom posiadanego typu skóry to klucz do młodego i zdrowego wyglądu. Nawet najlepsze kosmetyki nie zamaskują problemów, z którymi mierzy się nieprawidłowo traktowana cera. Choć mogłoby się wydawać, że dużo więcej trudności mają posiadaczki skóry tłustej, to typ suchy i wrażliwy jest nie mniejszym wyzwaniem.

Podpowiadamy, co wpływa na tendencję do przesuszania skóry, jak z tym walczyć i jak powinna wyglądać prawidłowo skomponowana pielęgnacja tego rodzaju cery.

Budowa i funkcje skóry twarzy

Nasza skóra jest niezwykle ważnym narządem, który pełni wiele istotnych funkcji. Powierzchnia skóry u dorosłego człowieka waży prawie 3 kg i zajmuje blisko 2 m2. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej (dermy) i tkanki podskórnej. Dla zdrowia i promiennego wyglądu skóry każda z nich musi funkcjonować prawidłowo.

Naskórek to najbardziej zewnętrzna część skóry, o grubości od 50 do 150 mikronów, której głównym budulcem są keratynocyty — komórki produkujące keratynę. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, zanieczyszczenia czy promieniowanie UV. Naskórek pomaga także w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała poprzez kontrolowanie parowania wody.

Skóra właściwa znajduje się poniżej naskórka i jest zbudowana z kilku warstw. W jej skład wchodzą tkanki łączne, włókna kolagenowe i elastynowe, liczne naczynia krwionośne, gruczoły łojowe i potowe. Główne funkcje dermy to zapewnianie skórze napięcia, elastyczności oraz sprężystości. Gruczoły łojowe, poprzez produkcję sebum, regulują właściwy poziom nawilżenia i nadają jej jędrność.

Tkanka podskórna jest zlokalizowana pod skórą właściwą. Jej głównym składnikiem są komórki tłuszczowe, które gromadzą i przechowują energię w postaci trójglicerydów. W tej warstwie znajdziemy także fibroblasty, odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych, elastyny i substancji podstawowej, oraz liczne naczynia krwionośne, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do komórek oraz usuwają produkty przemiany materii.

Warstwa tłuszczowa pełni funkcję termoregulacji — pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała poprzez ograniczenie utraty ciepła. Tkanka podskórna chroni struktury wewnętrzne przed urazami i działaniem czynników mechanicznych. To między innymi od niej zależy kształt i kontur twarzy, a tym samym jej młody wygląd.

Dlaczego skóra twarzy się przesusza?

Sucha, wrażliwa skóra na twarzy to powszechny problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się ona niedostateczną produkcją sebum, a tym samym tendencją do nadmiernego rogowacenia oraz swędzenia. Przesuszona skóra jest nie tylko nieestetyczna, ale również wiąże się z uczuciem dyskomfortu i powoduje podrażnienia. Problem nasila się szczególnie w okresie zimowym, kiedy niska temperatura i suche powietrze dodatkowo pogłębiają utratę wilgoci przez skórę.

Przyczyny skóry suchej mogą być różnorodne. Brak odpowiedniego poziomu nawodnienia jest jednym z głównych powodów przesuszonej skóry twarzy. Picie zbyt małych ilości wody w ciągu dnia, niewłaściwa dieta lub źle dobrane kosmetyki mogą prowadzić do spadku poziomu wilgoci i pojawiania się podrażnień.

sucha skóra na twarzyNiekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach, czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, także mogą prowadzić do przesuszenia cery. Na osłabienie naturalnej warstwy ochronnej naskórka oraz utratę wody wpływa również zbyt częste i agresywne mycie twarzy lub stosowanie nieodpowiednich, drażniących kosmetyków.

Wraz z wiekiem, skóra ma naturalną tendencję do przesuszania. Traci zdolność do zatrzymywania wilgoci, a produkcja sebum zaczyna się zmniejszać. Czasami skłonność suchej cery jest przekazywana w genach i nie mamy na nią wpływu.

Warto jednak pamiętać, że zbyt sucha skóra to nie wyrok. Istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą poprawić jej kondycję i przywrócić zdrowy wygląd. Kluczowym elementem jest odpowiednio dobrana pielęgnacja i korzystanie z profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym.

Czym się charakteryzuje sucha skóra?

Posiadacze suchej skóry bardzo często skarżą się na jej szorstkość i matowy wygląd. Powoli traci swoją elastyczność i staje się mniej napięta. Często towarzyszy temu uczucie ściągnięcia, pieczenia i zaczerwienienie.

Ten typ cery ma tendencję do łuszczenia się. Zaczynają pojawiać się drobne, suche łuski, zwłaszcza w okolicy nosa, brwi, czoła i brody. Osoby z suchą skórą mają tendencję do produkcji niewystarczającej ilości naturalnego sebum — oleju skórnego, który ją nawilża i chroni.

Przesuszona skóra wydaje się pozbawiona naturalnego blasku i promienności. Jej charakterystyczną cechą jest mała widoczność porów i niska podatność na nadmierne błyszczenie się. Dużo szybciej widoczne są na niej oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, linie mimiczne i utrata jędrności.

Z uwagi na niedostateczną ochronną warstwę hydrolipidową, sucha skóra jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr czy drażniące substancje chemiczne. Może nadmiernie reagować na różne kosmetyki lub detergenty, powodując podrażnienie i swędzenie.

Rodzaje suchej skóry

Z uwagi na różne nasilenie objawów, wyróżnia się kilka podtypów skóry suchej:

  1. Skóra sucha z niedoborem lipidów — charakteryzuje się niewystarczającą produkcją naturalnych związków chemicznych, niezbędnych do utrzymania odpowiedniego poziomu odżywienia i nawilżenia. Taka skóra może być sucha, szorstka i bardziej podatna na podrażnienia.
  2. Skóra sucha z niedoborem wilgoci, która ma trudności z utrzymaniem pożądanego poziomu nawilżenia. Może to być spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, takimi jak niewystarczające nawodnienie organizmu czy zaburzenia w produkcji potu, jak i czynnikami zewnętrznymi, np. suchym powietrzem. Skóra staje się matowa, łuszcząca i nadmiernie ściągnięta.
  3. Skóra sucha i wrażliwa — ten rodzaj ma tendencję do pojawiania się reakcji alergicznych i częstych podrażnień. Cera jest wrażliwa na składniki kosmetyków, detergenty i oraz drażniące czynniki zewnętrzne. Osoby ze skórą wrażliwą skarżą się na nawracające zaczerwienienia, swędzenie i suche plamy.
  4. Skóra atopowa – ten podtyp jest bardzo delikatny i podatny na zaczerwienienia, reakcje alergiczne, łuszczenie, pękanie, owrzodzenia, a także nieprzyjemne uczucie swędzenia, które może prowadzić do uszkodzenia skóry poprzez drapanie. Charakterystyczny jest także nawracający stan zapalny. Skóra atopowa ma niską tolerancję na kosmetyki. U części osób, szczególnie dzieci diagnozuje się schorzenie zwane atopowym zapaleniem skóry.

Jak dobrać kosmetyki do skóry suchej?

Aby dobrze dobrać kosmetyki dla suchej skóry, najlepiej na początku skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem. Specjalista przeprowadzi ocenę skóry i na tej podstawie zaleci produkty, które spełnią jej wszystkie potrzeby.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek nowych kosmetyków warto zacząć od przeprowadzenia testu na niewielkiej powierzchni skóry, np. na przedramieniu. Po nałożeniu produktu należy obserwować reakcję tego obszaru przez 24-48 godzin, aby upewnić się, że substancja nie wywołuje podrażnień ani alergii.

Celem pielęgnacji skóry przesuszonej jest zapewnienie jej intensywnego nawilżenia oraz zatrzymania tej wilgoci na dłużej. Warto wybierać kosmetyki, które zawierają składniki, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, ceramidy, mocznik czy oleje roślinne. Pomagają one odbudować warstwę ochronną naskórka, zapobiegają ucieczce wody i zabezpieczą cerę na cały dzień. Tłuste, ciężkie kremy lepiej zostawić na noc, z kolei na dzień sięgać po lżejsze konsystencje np. zawierające sole mineralne, kwas mlekowy, aminokwasy, witaminy A i E, pantenol oraz filtry UV. Należy unikać kosmetyków zawierających drażniące składniki chemiczne, np. alkohol, sztuczne barwniki, parabeny czy substancje zapachowe. Mogą one podrażniać wrażliwą skórę i nasilać jej przesuszenie.

Skóry suchej i skłonnej do podrażnień nie powinno się nadmiernie oczyszczać, myć wodą z mydłem ani stosować peelingów mechanicznych. Wybierajmy łagodne żele, pianki lub mleczka do mycia twarzy, które nie wysuszają skóry, a delikatnie usuną z niej zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków. Po demakijażu nie zapomnijmy użyć delikatnego toniku, który wyrówna pH skóry.

Kilka razy w tygodniu można uzupełnić pielęgnację o maseczki odżywcze, które dogłębnie zregeneruje i nawilży skórę.

Zabiegi medycyny estetycznej na pomoc suchej skórze

Uzupełnieniem domowej pielęgnacji kosmetykami, będą zabiegi przeprowadzone w specjalistycznym gabinecie medycyny estetycznej. Najlepiej wybrać je po konsultacji ze specjalistą, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb naszej skóry, co pomoże uniknąć potencjalnych podrażnień czy reakcji alergicznych.

Skóra wrażliwa i przesuszona, potrzebuje dogłębnego nawilżenia, dlatego sprawdzą się tutaj wszelkie zabiegi na bazie kwasu hialuronowego np. mezoterapia mikroigłowa czy też zabieg nawilżająco-odmładzający ZO SKIN HEALTH dostępny w ofercie gabinetu Dr Katarzyny Osipowicz. Został opracowany oparciu o zaawansowaną technologię kosmetyczną oraz składniki aktywne o szerokim spektrum działania.

W oczyszczeniu suchej skóry pomogą właściwie dobrane peelingi chemiczne lub kawitacyjne oraz kwasy. Będą nie tylko delikatnie działały, ale także przygotują powierzchnię cery do kolejnych etapów pielęgnacji i pozwolą substancjom aktywnym dotrzeć do najgłębszych warstw.

Dobre rezultaty przynoszą także terapie z wykorzystaniem światła lasera frakcyjnego. W rękach profesjonalisty jest to doskonałe narzędzie służące poprawie struktury skóry, wygładzeniu drobnych zmarszczek oraz pobudzeniu komórek do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi laserowe pomagają w usuwaniu przebarwień, przywróceniu jędrności, elastyczności i gęstości skóry.

Wśród zabiegów dedykowanych suchej skórze, na uwagę zasługuje zabieg odmładzający wysokoskoncetrowanym osoczem bogatopłytkowym. Ma on działanie odmładzające, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, ujędrnia i od nawilża skórę od środka. Ponieważ osocze jest izolowane bezpośrednio z krwi własnej pacjenta, nie pociąga za sobą ryzyka reakcji alergicznych.

Niezwykle skuteczna w nawilżaniu przesuszonej skóry jest infuzja tlenowa. Zabieg polega na nieinwazyjnym dostarczaniu wysokich stężeń hiperbarycznego tlenu głęboko w skórę, w celu poprawy jej nawodnienia, elastyczności i regeneracji.

1 komentarz

Zostaw komentarz

[elfsight_click_to_call id="1"]